Kayah w utworze “Jesień – Tańcuj” dla nowej filmowej adaptacji filmu “Chłopi”

Utwór “Jesień – Tańcuj” został opublikowany w Internecie i jest dziełem L.U.C. i Rebel Babel Film Orchestra, specjalnie skomponowanym do filmowej adaptacji “Chłopów”, która została nominowana do Oscara. Wokalnie do produkcji dołączyli tacy artyści jak Kayah, Laboratorium Pieśni i Dagadana. Piosenka została wydana przez wytwórnię muzyczną Agora Digital Music.

Jesień – Tańcuj to pierwszy z czterech singli autorstwa L.U.C. & Rebel Babel Film Orchestra, promujących film “Chłopi”. Każdy z tych utworów, zgodnie z duchem powieści Reymonta — nawiązuje do jednej z czterech pór roku. “Jesień – Tańcuj” przenosi nas na wesele Boryny i Jagny, zachęca do tańca i łączy pokolenia oraz gatunki muzyczne. W utworze usłyszeć można hipnotyzujące wokale Kayah, Laboratorium Pieśni oraz Dagadana, współgrające z tradycyjnym brzmieniem kapeli Tęgie Chłopy w ramach międzynarodowej orkiestry RBFO. Te połączenie daje nam wrażenie, że Reymontowska wieś ożywa na nowo. 

Podobnie jak Reymont zbudował barokową katedrę językową z prostych słów i powiedzeń chłopów, tak L.U.C. stworzył bogatą i barwną muzykę filmową, używając wyłącznie autentycznych i akustycznych instrumentów historycznych. Tekst utworu został stworzony na podstawie setek słów oraz cytatów z “Chłopów”, co nadaje mu niezwykłą głębię. Singiel – podobnie jak i cały projekt, ma też wiele elementów impresjonistycznych, łącząc tradycyjne melodie z nowoczesną formą producencką, opartą na zapętlaniu i współczesnych artykulacjach brzmieniowych bębnów dwumembranowych czy tuby, która gra tu niczym basowy syntezator.

Całość, w nawiązaniu do międzynarodowego charakteru produkcji (film malowany był w 4 krajach słowiańskich), stanowić będzie bogate kompendium muzyki słowiańskiej stworzone przez prawie 100 muzyków z Polski, Ukrainy i Białorusi pod batutą Łukasza L.U.C. Rostkowskiego.  Na ekrany polskich kin „Chłopi” weszły 13 października 2023.  Portret Kayah, który Wam prezentujemy jest autorstwa utalentowanej Karoliny Belczyk, jednej z malarek filmu “Chłopi”.

Zapraszamy zarówno do odsłuchu, jak i odwiedzenia jednego z polskich kin w celu zobaczenia tej pięknej ekranizacji!


fot. Karolina Belczyk

Podziel się swoją opinią ;)