Kortez „Naucz mnie tańczyć”: Nowy album już dostępny

Trzeci studyjny album Korteza „Naucz mnie tańczyć” to 8 piosenek o rzeczach najważniejszych i ostatecznych.

Po wydaniu dwóch bestsellerowych płyt i niezliczonej ilości wyprzedanych koncertów Kortez powraca z nowym materiałem „Naucz mnie tańczyć” to jego najbardziej kompletne i dojrzałe dzieło, stawiające pytania, na które nie ma ani prostych ani dobrych odpowiedzi.

„Naucz mnie tańczyć”, trochę jak u Hitchcocka, rozpoczyna się od trzęsienia ziemi, a potem z każdym utworem napięcie rośnie. Jego kulminacją jest w pełni autorski, a zarazem niezwykle poruszający utwór „Znikam” o ładunku emocjonalnym debiutanckiego „Zostań”. I kiedy wydaje się, że w sposób naturalny doszliśmy do końca, pojawia się utwór tytułowy. Smutne disco dla wrażliwców opierających się na dyskotekach o ściany. Światełko w tunelu, choć nie wiemy, czy to wschodzące słońce, czy nadjeżdżający z dużą prędkością pociąg…

Pięć lat z życia Korteza skrócone do trzech krótkich słów.

Przez ten czas Kortez rozwinął się jako producent, kompozytor i autor. Mimo, że wciąż najchętniej zakłada na siebie bluzę z kapturem i adidasy, to z orkiestrowymi aranżacjami mu do twarzy jak nigdy wcześniej.

Kortez z szacunkiem podchodzi do klasyki. Ejtisowe „Mayday” z tekstem Darii ze Śląska jest powrotem do czasów, kiedy polska piosenka grzeszyła elegancją, a ubrany w garnitur Andrzej Zaucha śpiewał „Jak na lotni”.

‌Piosenki, które trafiły na płytę powstawały na przestrzeni kilku lat, ale dopiero wiosną 2023 roku prace nad wydawnictwem nabrały tempa. Nagrany z gościnnym udziałem sopranistki Magdaleny Zięby-Lewandowskiej („Stąd do wieczności”) album to w warstwie lirycznej opowieść o mierzeniu się z samotnością i własną śmiertelnością. Kortez po raz kolejny postawił na sprawdzonych autorów tekstów (Agata Trafalska, Roman Szczepanek), a w sesji nagraniowej towarzyszyli mu:

  • Lev Borovskyi
  • Tomasz Duda
  • Aleksander Makowski
  • Lesław Matecki
  • Magdalena Pękala
  • Tomasz Sołowiej
  • Wojciech Traczyk
  • Tomasz Ziętek

Pierwotnie piosenki, które trafiły na „Naucz mnie tańczyć”, miały być przeplatane krótkimi miniaturami fortepianowymi, które Kortez skomponował w ostatnich latach. Jednak po zmontowaniu nowego albumu artysta uznał, że te utwory powinny mieć swoje odrębne miejsce na tej płycie i postanowił umieścić je na dodatkowym, drugim krążku, który zamyka znany z koncertów Korteza utwór „Co w Tobie i we mnie”.

Album miał swoją premierę 10 listopada 2023. Ukazał się nakładem Jazzboy Records.

Album „Naucz mnie tańczyć” w serwisach streamingowych:
https://e-muzyka.ffm.to/korteznauczmnietanczyc

Podziel się swoją opinią ;)