[Recenzja] Krambabula – nowe tchnienie w folkowe brzmienie

Złośliwi twierdzą, że to, co nowe w muzyce – już dawno zostało zagrane. Czy oby na pewno? Poszukiwaczy nowych wrażeń zachęcam do przesłuchania debiutanckiej płyty  zespołu Krambabula…

Owszem… nikt nowych nut już nie wymyśli, ale kombinacji, by je poskładać w coś nowego, jest nieskończenie wiele. Doskonale na rzeczy zna się ósemka utalentowanych muzyków z Poznania.

Jak piszą sami o sobie na swoim profilu Facebook: „KRAMBABULA to folk-rockowy zespół z Poznania; gramy energetyczną mieszankę słowiańskiej muzyki ludowej z domieszką rocka. Teksty wykonywanych utworów są w języku ukraińskim, łemkowskim oraz polskim. Wiele z nich to utwory pochodzące z muzyki tradycyjnej, śpiewane są tzw. białym głosem i przefiltrowane przez różnorodne pasje muzyczne członków grupy”.

Debiut płytowy zespołu miał w prawdzie miejsce w sierpniu ubiegłego roku, ale nie zmienia to faktu, że o dobrej muzyce trzeba pisać. Taką właśnie jest ta, skumulowana na krążku „K!”.

Na pełną kompozycję składa się 9 utworów utrzymanych w klimatach słowiańskiego folku okraszonego mocną rockową nutą. Piosenki przenoszą odbiorców w zupełnie inny świat, którego próżno szukać w komercyjnych rozgłośniach radiowych.

Nie ma znaczenia, czy ktoś lubi folk, czy nie – tego albumu należy posłuchać choćby dla posmakowania kombinacji dwóch skrajnie rożnych smaków. Niejednemu z Was materiał ten całkowicie zmieni percepcję na muzykę ludową, rock i metody łączenia nut w coś naprawdę wybuchowego.

Na szczególne wyróżnienie w tej płycie zasługuje wokal Wioletty Kruk. Stanowi on swoiste dopełnienie, wisienkę na torcie, bez której ten materiał by nie powstał.


Członkowie zespołu: Wioleta Kruk – wokal (biały śpiew), Piotr Czuchta – akordeon, Kamil Baszak – gitara elektryczna, Sławek Pawłowski – gitara basowa, Łukasz Simiński – perkusja, Jakub Plebaniak – trąbka, Dawid Tokłowicz – saksofon, Mikołaj Petryczenko – puzon


Przeczytaj także:

[WYWIAD] „…chęć tworzenia nowego, ale z pamięcią o tradycji, to coś co ciągnie nas w Krambabuli”


Zobacz więcej:

Facebook

Podziel się swoją opinią ;)