Krótko i na temat z… #1 | Aga Dyk

Aga Dyk

“Krótko i na temat z…”, to nowy cykl wywiadów. Jak sama nazwa wskazuje będzie zwięźle i na konkretny temat.  Nowy projekt rozpoczyna rozmowa z Agą Dyk, wokalistką zespołu Brathanki.


Krótko i na temat o piosence “S.O.S”, o teledysku do niej nakręconym i idei, która ma na celu pokazać nam, jakie konsekwencje niesie za sobą nieograniczony dostęp młodzieży do Internetu i nie tylko…


Karolina Filarczyk

Aga Dyk

Właśnie ukazała się twoja najnowsza piosenka, zatytułowana “S.O.S.”. O czym w niej śpiewasz?

Piosenka „ S.O.S” porusza bardzo ważny temat dotyczący tzw. pokolenia sieci czy pokolenia szklanych ekranów. Chodzi o fonoholizm. To problem patologicznego nadużywania telefonu komórkowego. A co za tym idzie ciągłego wręcz narkotycznego przebywania w sieci. To całkowite zanurzenie się w świecie cyfrowym izoluje nas od drugiego człowieka. Spłyca relacje międzyludzkie. Degraduje różne formy aktywności społecznej, nauki, aktywnego wypoczynku czy zdrowia. To choroba współczesnych czasów, której powinniśmy być świadomi by podejmować odpowiednie kroki. Zdawać by się mogło, że ten problem zagraża jedynie dzieciom i młodzieży, jednakże w rzeczywistości dotykać może osób w różnym wieku. Pamiętajmy jednak o tym, że to nie media cyfrowe są złe. Złe lub dobre mogą być nasze nawyki w zakresie ich używania.

Jesteś współautorką tej piosenki. Zetknęłaś się osobiście z osobami uzależnionymi od Internetu?

Na pewno zetknęłam się z osobami nadużywającymi urządzeń mobilnych. To one zapewniają nam ciągły dostęp do sieci. Na wakacjach, w szkole, w kolejce do lekarza. Wszyscy, starzy czy młodzi, siedzą wpatrzeni w ekrany swoich telefonów. To smutne, że coraz mniej ze sobą rozmawiamy.

Bohaterami klipu są dzieciaki – uczniowie jednej klasy. Większość z nich ukazanych jest z przeraźliwie bladymi twarzami. Co one symbolizują?

To moje wyobrażenie tzw. tabletowych dzieci. To dzieci zombie. Wyssane z emocji. Istoty patrzące bezdusznie przed siebie.

Finał klipu jest przerażający…  

Ten finał napisało samo życie. W sieci jest bardzo dużo filmików, które ukazują młode osoby wpatrzone w swoje telefony często ze słuchawkami w uszach. Tak są wciągnięte są w świat wirtualny, że nie zwracają uwagi na zagrożenia dookoła. Tego jest co raz więcej…Trzeba reagować. ostrzegać. Ja postanowiłam ująć ten problem w muzykę, słowa i obraz do tego.

 Singiel “S.O.S”, będzie jednorazowe wydawnictwo, czy stanowi część czegoś większego?

Aktualnie zbieram utwory na płytę.  Mam nadzieję, że 2020 będzie tym szczęśliwym rokiem, kiedy będę mogła pochwalić się nową płytą.Zobacz więcej:

Strona oficjalna

Facebook

Instagram

You Tube