Kuba Więcek nominowany do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej

Rada programowa ds. muzyki Instytutu Muzyki i Tańca wytypowała nominowanych we wszystkich kategoriach spośród nadesłanych 149 kandydatur. W kategorii DEBIUT ROKU nagrodę ma szansę otrzymać m.in. Kuba Więcek.


Kuba Więcek, to 22 letni saksofonista i kompozytor. Bohater najgłośniejszego debiutu na polskiej scenie jazzowej tego roku. Jego album „Another Raindrop”, nagrany w trio z Michałem Barańskim i Łukaszem Żytą ukazał się w prestiżowej serii „Polish Jazz”.
Kuba jest pierwszym od 28 lat debiutantem w tej Serii, najmłodszym w całej jej historii! Jego debiut spotkał się z doskonałym odbiorem środowiska jazzowego i nie tylko. Był bohaterem kwietniowego wydania magazynu Jazz Forum.


Kuba Więcek Trio


O debiucie napisano m.in.:
„Więcek wygląda na kogoś z potencjałem do zakopywania podziałów między środowiskiem polskiego jazzowego mainstreamu i offu” Bartek Chaciński, Polityka

„(…)Ta płyta zachwyca mnogością kolorów i świeżością, jakiej dawno w naszym, świetnie się przecież mającym, młodym jazzie nie było” Piotr Metz


Kuba Więcek przygodę z muzyką jazzową rozpoczął w wieku 17 lat. Po ukończeniu liceum wyjechał na studia do Amsterdamu. Poszukując artystycznej możliwości wyrażania siebie zaczął regularnie jeździć do Nowego Jorku, aby tam uczyć się jazzu u samego źródła. Obecnie jest absolwentem prestiżowego Rhythmic Music Conservatorium w Kopenhadze.Kuba czerpie doświadczenia z wielu gatunków muzyki, poczynając od klasyki, przez folklor europejski czy jazz, a kończąc na muzyce elektronicznej, alternatywnej czy hiphopie. Wśród jego inspiracji znajdują się Steve Reich, Philip Glass, Brian Eno, Bon Iver.

Jest Laureatem wielu międzynarodowych konkursów oraz nagród m.in. tegorocznej nagrody Grand Prix Melomani za debiut roku. Koncertował w niemalże całej Europie, Ameryce Północnej oraz Azji. Zespół Kuby ciągle się rozwija, poszerzając swoją formułę i poszukując nowych rozwiązań w zakresie brzmienia, ekspresji i formy. Wykorzystuje instrumenty i efekty akustyczne wybiegające poza ogólnie przyjęte znaczenie tria jazzowego


Na stronie www.koryfeusz.org.pl trwa głosowanie publiczności na laureata w kategorii Debiut Roku. Głosowanie zakończy się o północy 19 września (wtorek).
Zachęcamy do głosowania na Kubę Więcka i innych muzyków!


Zajrzyj i dowiedz się więcej:

Kuba Więcek – Oficjalna strona

Kuba Więcek – Facebook

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.