Michał Szpak i Barbara Wrońska w utworze “Zanim”. Premiera składanki “Music 4 Queers & Queens”

Dzisiaj premiera wyjątkowej, dwupłytowej składanki – „Music 4 Queers & Queens”, na której swoje utwory prezentuje czołówka polskiej sceny muzycznej, polskie drag queens i debiutujący artyści. Wszyscy w ten sposób chcą zwrócić uwagę na kwestie dyskryminacji osób LGBTQIA i innych grup mniejszościowych zagrożonych wykluczeniem. Z okazji premiery do sieci trafiły dwa teledyski – pierwszy do singla Barbary Wrońskiej i Michała Szpaka pt. “Zanim” oraz drugi do bonusa stworzonego przez polskie drag queens Shady Lady, Twoją Starą i Lolę Eyeonyou Potocki pt. “Technikolor”.

Zbliża się czerwiec, Pride Month – miesiąc, czas kiedy osoby nieheteronormatywne, niecispłciowe oraz ich sojuszniczki i sojusznicy celebrują różnorodność i upominają się o równe prawa dla wszystkich. W związku z tym Kayax we współpracy z Paradą Równości stworzył wyjątkową składankę „Music 4 Queers & Queens”, która dzisiaj ma swoją premierę.

Singlem promującym to wydawnictwo jest utwór Barbary Wrońskiej z udziałem Michała Szpaka zatytułowany „Zanim”.


“Utwór porusza kwestię tego, że ludzie niszczą się nawzajem, na oślep uderzając „kamieniem” – słowem we wszystko co czułe. Nie biorąc pod uwagę tego, że łamią komuś życie. To tyczy się krytykowania czyjejś osobowości, sposobu bycia, twórczości, życia – każdej właściwie sfery. Do współpracy zaprosiłam Michała Szpaka, który bardzo często pada ofiarą takich zachowań. Choć jesteśmy stylistycznie różni to czujemy to samo, a nasze światy się przeniknęły.” – Barbara Wrońska

This slideshow requires JavaScript.

“Żyjemy w jednym z najbardziej homofobicznych krajów w Europie podczas gdy inne państwa uznają równość wszystkich, niezależnie od rasy, wyznania, orientacji czy przynależności do jakiejkolwiek grupy. Mam nadzieję, że ten projekt będzie wsparciem dla wolności!” – Michał Szpak


Na płycie znajduje się tzw. bonus drag, który również promuję album „Music 4 Queers & Queens”. To utwór pt. „Technikolor” przygotowany przez znane i lubiane polskie Drag Queens – Shady Lady, Twoją Starą i Lolę Eyeonyou Potocki. Piosenka miała być pierwotnie hymnem tegorocznej Parady Równości, która niestety nie odbędzie się ze względów epidemiologicznych. Ten taneczny utwór z pewnością spodoba się fanom polskiego dragu, ale również tym, którzy śledzą muzyczne poczynania uczestniczek znanego na całym świecie programu RuPaul’s Drag Race.


„Music 4 Queers & Queens” jest kontynuacją wydanej w 2007 roku składanki „Music 4 Boys & Gays”. 13 lat temu tego typu przedsięwzięcia okazywały się często aktem odwagi i spotykały się z krytyką – na szczęście płyta została doceniona przez środowisko i do dzisiaj ma wiernych fanów. Na dwupłytowym albumie, którego pomysłodawczynią była Kayah znalazły się między innymi utwory Madonny, Kylie Minogue, Moloko czy Björk. Tym razem Kayax nawiązał współpracę z Paradą Równości i stworzył kompilację, na której znaleźli się polscy artyści – którzy chcieli wyrazić swoje poparcie dla postulatów społeczności LGBTQIA.

Na „Music 4 Queers & Queens” usłyszymy miedzy innymi Kayah, Krzysztofa Zalewskiego, Brodkę, Nosowską, Mery Spolsky, Ralpha Kaminskiego, Julię Wieniawę czy Sorry Boys. Z myślą o składance wspólny utwór nagrali Barbara Wrońska i Michał Szpak, na płycie znajdzie się także premierowa piosenka The Dumplings, remiksy Natalii Przybysz i Arka Kłusowskiego oraz specjalnie przygotowany na tę okazję bonus drag wykonany przez polskie Drag Queens.

This slideshow requires JavaScript.


Zajrzyj po więcej:

FB: https://www.facebook.com/kayaxmusic/

Instagram: https://www.instagram.com/kayax_music/

www: https://www.sklepzmuzyka.pl/

Podziel się swoją opinią ;)