Natalia Kukulska w kultowym formacie koncertowym “bez prądu”

NATALIA KUKULSKA BEZ PRĄDU

Koncerty MTV Unplugged to bez wątpienia znacząca część historii współczesnej muzyki. Format zapoczątkowany przez amerykańską stację telewizyjną pod koniec lat 80., przez dekady gromadził topowych artystów, którzy swoje utwory prezentowali “bez prądu”. 

Do listy takich wykonawców jak m.in. Mariah Carey, Nirvana, Alicia Keys, Eric Clapton czy — z rodzimego rynku muzycznego — Kayah, Hey, Brodka czy Zalewski dołączyła właśnie Natalia Kukulska. 

Swój rok jubileuszowy – 25 lat od premiery “dorosłego” debiutu, którym był album „Światło” – wokalistka zakończyła na deskach Sceny Relax, gdzie w towarzystwie wspaniałych muzyków zagrała koncert w formacie MTV Unplugged. Na tę okoliczność skład zespołu został poszerzony i urozmaicony o ciekawe instrumentarium, w skład którego weszło aż 11 muzyków. Koncepcję muzyczną koncertu Natalia stworzyła wraz z Archie Shevskim – producentem i muzykiem, z którym pracuje od lat. Archie jest też autorem aranżacji oraz zagrał na pianinie i wurlitzerze. Na gitarze akustycznej usłyszymy Artura BooBoo Twarowskiego, a na Moog’u Marcina Małego Górnego. W sekcji instrumentów perkusyjnych znajdują się: perkusja (Michał Dąbrówka), marimba (Jaś Dąbrówka) i handpany (Michał Pękosz), w sekcji instrumentów dętych ciekawy zestaw stanowi: waltornia (Mikołaj Grott), klarnet basowy (Tomasz Żymła) i flet (Tomasz Duda). Ważnym elementem całej muzycznej oprawy jest sekcja wokalna, a w niej znakomici – Kasia Rościńska, Ola Nowak i Archie Shevsky. 

Wisienką na torcie tego niezwykłego składu byli zaproszeni przez artystkę goście. Dzięki temu usłyszymy wyjątkowe duety z Natalią Szroeder i Igorem Herbutem.

Zasadą takich koncertów jest również wzięcie na warsztat coveru. Propozycja artystki wydaje się być zaskakująca – to utwór z repertuaru “wczesnego” Bajmu – “Nie ma wody na pustyni”. Jego żywiołowe wykonanie urozmaica szeroką listę wybranych piosenek, na której usłyszymy zarówno największe przeboje, jak i mniej znane, a nawet nowe utwory z wydanej w zeszłym roku EP-ki “Jednogłośna”.

Pełna lista utworów wygląda następująco:

1. Bezdomni bez siebie

2. Halo tu Ziemia

3. Miau

4. To jest komiks

5. Decymy

6. Pióropusz

7. Kobieta | feat. Natalia Szroeder

8. Jednogłośna

9. W biegu

10. Pół na pół | feat. Archie Shevsky

11. Im więcej Ciebie tym mniej

12. Osobno czy razem | feat. Igor Herbut

13. Nie ma wody na pustyni

14. Ostatnia prosta

15. My

16. Piosenka światłoczuła

MTV Unplugged to – oprócz akustycznych brzmień i muzyki w roli głównej bez zbędnych zabiegów produkcyjnych – oprawa wizualna. Cały koncept na nią to zabawa geometrią i światłem, co stworzyło niepowtarzalny obraz każdego utworu i pewną intymność wspólnego świata. 

Pierwszym singlem promującym wydawnictwo jest utwór “Decymy”.

Utwór jest już dostępny we wszystkich serwisach streamingowych.

Album Kukulska – „Mtv Unplugged” można już zamówić w przedsprzedaży, na stronie KulturalnySklep.pl

Piosenka znalazła się na piątym solowym albumie wokalistki pt. “Natalia Kukulska” wydanym w 2003 roku. Jego popularność ciągle nie gaśnie, a przesłanie wydaje się być bardzo aktualne. “To nic, że oczy pełne łez, i tak nadejdzie nowy dzień”… to słowa niosące nadzieję, które dla wielu stały się mottem w życiu.

Kompozycja Natalii Kukulskiej i Michała Dąbrówki ze słowami Ryszarda Kunce doczekała się też wielu wykonań, które można znaleźć w internecie.

Wybór tej piosenki, w niepewnych i trudnych czasach, jest nieprzypadkowy. Intencją Natalii jest by utwór dawał ukojenie, podnosił na duchu i był – szczególnie teraz – “piosenką pocieszycielką”, jak nazywają go fani. 

Koncert MTV Unplugged Natalii Kukulskiej powstał przy współpracy Paramount z CANAL+.

Podziel się swoją opinią ;)