[NOWE TWARZE] Czas na Set The Point

Set The Point to czwórka przyjaciół z Poraja tworząca muzykę pop rock/alternative rock.

Poniżej przybliżę wam historię zespołu. W 2010 roku za sprawą gimnazjalnej znajomej Karola doszło do spotkania w trójkę z jej kuzynem, perkusistą – Mikołajem. Wtedy to powstała idea stworzenia zespołu, o którym każdy z nich przez lata marzył. Zyskał on roboczą nazwę ORBIDICORT od pierwszych sylab marek instrumentów, na którymi wówczas władali. W tamtym czasie nikt z nich nie potrafił jeszcze nawet dobrze grać, ani śpiewać, ale nie poddawali się. Po kilku miesiącach tworzenia swoich pierwszych alternatywno – rockowych oraz metalowych utworów, dołączył brat Karola – Maciej, który grał na syntezatorach.

W tamtym okresie grali głównie na lokalnych imprezach plenerowych. Po jakimś roku oraz licznych zmianach składu (głównie gitarzystów solowych) w końcu zyskali basistę, którym był Adam. W tamtym czasie całkowicie zmieniali także brzmienia, a finalnym efektem był pop punk. Grywali wtedy w całym mnóstwie underground’owych klubów min. TFP w Częstochowie, Novum w Zawierciu, czy w RudeBoy w Bielsku Białej. Były to głównie festiwale punk rock’owe oraz metal core’owe, na których mosh pit i pogo było podstawą.


Pod koniec 2012 roku nazwa zespołu, która często spotykała się z wyśmiewaniem, uległa zmianie na First To Last. Jednak po jakichś dwóch miesiącach chłopaki uświadomili sobie, że istnieje już zespół z podobną nazwą – From First To Last. Był to rok 2013, w którym Karol zaprzyjaźnił się w liceum z Konradem. Nie grał on na żadnym instrumencie, ale gdy Karol powiedział mu, że idealnie nadawałby się do zespołu, od razu zabrał się za naukę gry na gitarze i wstąpił w szeregi First To Last. Chłopaki w tym samym czasie, stwierdzili, że po wszystkich nagraniach demówek przez znajomych, nadszedł najwyższy czas, żeby nagrać album. W międzyczasie, zespół postanowił zmienić nazwę na już ostateczną – Set The Point.


I tak po zebraniu funduszy od hojnych sponsorów wynajęli studio nagrań, w którym nagrali 11 pop punk’owych hitów, wydając je w formie fizycznej, będąc artystą już nieistniejącej, niezależnej wytwórni – All Seeing Eye Art. Album ten jednak nie odniósł większego sukcesu. W marcu STP założyli kanał na YouTube, z zamiarem wrzucania coverów, ale jako pierwszy pojawił się tam autorski utwór – Minimum Rock, który prezentował ich nowe, pop rock’owe brzmienie. Było to również pierwsze dzieło, które wyprodukował Karol w swoim domowym studio.


Po tych wydarzeniach ówczesny basista – Adam nie mógł już z nimi dłużej współpracować. Był maj roku 2014. Brakowało im niskich tonów, dlatego Maciej postanowił nauczyć się grać na gitarze basowej i wtedy skład dzisiejszego Set The Point uformował się na dobre.


Pierwszy koncert z „nowym” basistą mieli już pod koniec maja, w Praszcze jako support zespołu Sierociniec. Maciej musiał przejść ekspresowy kurs podstaw gry na jego nowym instrumencie. Koncert tak czy inaczej bardzo się udał.

W międzyczasie Karol skontaktował się z MonseArt Management, z pytaniem, czy istniałaby możliwość zagrania z zespołem Black Radio, jako support na ich trasie koncertowej. Okazało się, że jest to możliwe i w czerwcu 2014 roku spełnili jedno ze swoich marzeń. Publiczność odebrała ich na tyle dobrze, że w sierpniu mogli zorganizować swoją własną, akustyczną.


W czerwcu 2015 roku uczestniczyli w castingu głównym do talent show Must Be The Music. Pod koniec 2015 roku zorganizowali swoją kolejną trasę akustyczną. Rok 2016 dla zespołu był rokiem stagnacji i odpoczynku, co nie przyniosło korzyści, a jedynie straty. Ale w listopadzie rozpoczęli pierwszą część nagrań teledysku do debiutanckiego polskojęzycznego utworu. I tak w marcu 2017 r. pojawił się klip do „Pustego Lądu”.

Zaraz po tym zespół otrzymał mail’a od MonseArt Management, informującego, że w kwietniu ROOM94 grają trasę w Polsce. W tej samej wiadomości STP zostali zapytani, czy są zainteresowani wspólnym koncertowaniem jako polski support Brytyjczyków. Chłopaki nie mogli odmówić, czuli, że to jest ich kolejna szansa na zaistnienie na tak trudnym rynku. Dlatego w kwietniu Set The Point wyruszył w trasę koncertową, wspierając brytyjski zespół ROOM94. Dzięki temu ich muzykę poznało wiele nowych osób, co było dla chłopaków najlepszą rzeczą.


W czerwcu wzięli udział w I Śląskim Festiwalu Kapel Studenckich. Zaowocowało to zdobyciem trzeciego miejsca. We wrześniu 2017 roku ponownie mieli przyjemność wspólnego koncertowania z ROOM94 w czterech miastach Polski, to samo nastąpiło w czerwcu 2018. W tym samym roku zespół został finalistą w konkursie LifeOnStage. W 2017, zmieniając brzmienie na elektroniczny rock alternatywny, chłopaki obiecali fanom album. Mówili, że wyjdzie on naprawdę niebawem. Ale przez wszystkie trudy, nie było to takie łatwe jak mogłoby się wydawać. Całą produkcją muzyczną zajął się Karol w swoim studio, w którym musiał zrobić wszystko od podstaw, do finalnego produktu. W międzyczasie wykonał on projekty graficzne okładki oraz digipack’a, a także wiele materiałów promocyjnych, lyric video do singla The Game, animację do The Light itp. Zespół wysyłał również nagrania demo do różnych wytwórni, z nadzieją, że pomogą i przyspieszą cały ten proces. Jednak skończyło się to niepowodzeniem. W końcu wszystko było już gotowe i brakowało tylko jednego – funduszy. Dzięki jednemu koncertowi na imprezie zamkniętej oraz crowdfunding’owi chłopaki zdołali uzbierać potrzebną kwotę do wydania albumu na własną rękę. W końcu 1 maja 2019 po 1,5 roku oczekiwania, album „THE LIGHT” miał swoją premierę.

Czy album „The Light” odniesie sukces, czy też pójdzie w niepamięć ? To wszystko zależy od Was.
Na krążku znajdziemy 12 utworów zarówno w języku polskim jak i angielskim. Album można zakupić pod tym linkiem:

https://allegro.pl/oferta/the-light-set-the-point-album-cd-digipack-8025884679?fbclid=IwAR3oaayzB2Q7Nyhd86WRUnlKe92iYWF5OACJfxxr8nl0Ng7dduOh1-R-Dto


Obecny skład zespołu:

Karol Kidawa – wokal/gitara
Maciej Kidawa – bas/wokal
Mikołaj Tomzik – perkusja
Konrad Liszczyk – gitara


Zobacz więcej:

Instagram

YouTube