NOWE TWARZE | Filip Grodowski

Filip Grodowski to nastoletni artysta z Krakowa, którego wrażliwość muzyczna oraz niezwykle emocjonalne covery

Filip Grodowski to nowaniezwykle wrażliwy debiutant, który pod skrzydłami Kayaxu rozwija swoje muzyczne możliwości. Miesiąc temu usłyszeliśmy Bluzy z USA, 2 sierpnia miała miejsce premiera Świat Tobie Nic. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej.

W tę niedzielne i pochmurne popołudnie zachęcam do zapoznania się z twórczością młodego pokolenia! Filip to niezwykle utalentowany młody chłopak, który według mnie, posiada dużą wrażliwość i delikatność, która wręcz wylewa się w jego utworach. I nie jest to tylko suche pochlebstwo. O tym osądzie przeważa wiele innych czynników wymienionych niżej, jak również fakt, że w wieku zaledwie 15 lat stworzył tekst do najnowszego singla Świat Tobie Nic, ale o tym nieco później.

Nie od dzisiaj wiadomo, że Kraków rodzi kultowych artystów, tym razem mamy okazję poznać Filipa, który pochodzi z dawnej stolicy Polski. Wydaje mi się, że jeszcze wiele namiesza. Czuję to, zobaczycie. Jego początki zaczęły się w sieci (w szczególności TikTok), gdzie dawał upust swojej wrażliwości i emocjom poprzez interpretacje dobrze znanych utworów innych artystów. Uwielbiam jego wersję Zabierz tę miłość Julii Wieniawy & Macieja Musiałowskiego. Pięknie wykonał również utwór Nie całuj, autorstwa wcześniej wspomnianej Julki oraz — Dawida Tyszkowskiego. Małymi kroczkami Filip zdobywa uznanie nie tylko licznych odbiorców, lecz także znanych postaci, takich jak Smolasty czy Tribbs. Jego charakterystyczny głos i twórcza kreatywność przyciągnęły uwagę wytwórni Kayax, z którą nawiązał kontrakt wydawniczy i zarządczy. Wcześniej mogliśmy usłyszeć jego samodzielne poczynania, jak w przypadku anglojęzycznego utworu tulips, w którym nomen omen prezentuje bardzo dobrą wymowę, czy dopisanej przez niego zwrotki do szarego świata Sanah i Kwiatu Jabłoni.

Wydany 2 sierpnia utwór — Świat Tobie Nic — to synchroniczny, starannie skondensowany w 3 minutach, smutek. Z daleka słyszymy podrygiwanie, przypominające stłumiony gwizd, które łączy się z równomiernym śpiewem Filipa. Całość okraszona jest cichą elektroniczną muzyką oraz kadrami teledysku, za które odpowiada Filip i Bartosz Mieloch. Za warstwę muzyczną odpowiada młoda i utalentowana producentka Gabi Cichy. W dalszym ciągu ciężko mi uwierzyć, że tekst do tego utworu został stworzony przez 15-latka! Jest tak wyważony i nietuzinkowy, ale co najważniejsze dojrzały w przekazie. Nie tylko YouTubem człowiek żyje, więcej platform do odsłuchu (klik). Tymczasem podrzucam Wam kilka słów od Filipa o utworze:

“Świat Tobie Nic” to utwór, który traktuje o ludzkim egoizmie. Pragniemy zmian we współczesnym świecie, zapominając jednocześnie o tym, że proces ten zależy również od nas. Dajesz z siebie wszystko, co tylko możesz, a nie dostajesz nic w zamian? Zajrzyjmy głębiej. To tam jest problem.

Filip Grodkowski

Za nieco mniej niż dwa tygodnie (17 sierpnia) Filip wystąpi po raz pierwszy na scenie. Usłyszmy go na letniej scenie BEZ SŁOWA w Warszawie, której współorganizatorem jest Kayax. Partnerami wydarzenia są Radio Chillizet, portal WAW4free oraz Premierowy Music. To będzie definitywnie idealny moment do poznania go w warunkach scenicznych. W tych pierwszych etapach wzbijania się na wyżyny jest to ogromnie ważne, dlatego serdecznie zapraszamy Was do udziału w wydarzeniu! PS: Wstęp na wydarzenie jest wolny! 📌 Miejsce: Warszawa — Ursynów, Bez Słowa, Fosa 3.

Po więcej informacji zapraszamy na sociale Filipa, możecie go znaleźć na TikToku, Instagramie, YouTubie oraz Facebooku.

Podziel się swoją opinią ;)