#OtwieramyKoncerty – kłopoty z klubami, współprace i nowa nadzieja

Od warszawskiego happeningu oraz promocji pobocznego projektu #NaszaEkipaKoncertowa minęło trochę czasu. Jednak teraz pojawiły się bardzo ważne informacje ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego!

Otóż, w połowie lipca bieżącego roku zajdą zmiany. To możemy przeczytać na oficjalnej stronie Ministerstwa: „Od 17 lipca zmienią się regulacje dotyczące wydarzeń artystycznych i rozrywkowych organizowanych w otwartej przestrzeni – będzie w nich mogło uczestniczyć więcej niż 150 osób pod warunkiem zachowania zasad dystansu społecznego„. Ale niestety, nie dotyczy to wszystkich klubów.

Dziennikarz Hubert Grupa z muno.pl postanowił się skontaktować w tej sprawie z Ministerstwem. Oto jego relacja: „Z resortem skontaktowałem się telefonicznie w środę, pod numerem dedykowanym prasie. Zapytałem o szczegóły związane z regulacjami mającymi wejść w życie 17 lipca. Przedstawicielka Ministerstwa, która odebrała telefon, poinformowała mnie, iż kluby muzyczne, w których nie znajduje się widownia siedząca, będą mogły działać zgodnie z wyżej zamieszczonymi zasadami dotyczącymi obiektów sportowych. Dodała także, że w tym wypadku koniecznie jest wyznaczenie znakami poziomymi obszarów bezpiecznej odległości, w jakiej powinni przebywać względem siebie uczestnicy. Jednak w chwili zadania pytania dotyczącego klubów z muzyką elektroniczną, przedstawicielka stanowczo zaznaczyła, iż tego typu obiekty, określane przez rozporządzenia mianem „klubów nocnych i dyskotek”, a nie „klubów muzycznych”, nadal muszą pozostać zamknięte. Na pytanie „dlaczego?”, uzyskałem odpowiedź, iż zaproponowane regulacje nie byłyby przestrzegane przez uczestników imprez i osoby odpowiedzialne za kluby i odbywające się w nich wydarzenia. Stąd też zakaz działalności dla tego typu obiektów zostaje utrzymany, a „kluby nocne i dyskoteki” zostają wyciągnięte poza nawias, w którym znajdują się kluby muzyczne, obiekty sportowe, galerie handlowe i wszystkie inne miejsca, w których ludzie się gromadzą, ale które mogą funkcjonować. Gdy zapytałem o możliwość autoryzacji wypowiedzi, przedstawicielka MKiDN poprosiła o przesłanie zadanych wcześniej pytań na adres mailowy rzecznika resortu. W odpowiedzi na nie, miałem otrzymać wypowiedź, która mogłaby stać się częścią opublikowanego artykułu. Niezwłocznie po zakończeniu rozmowy, zgodnie z prośbą przedstawicielki Ministerstwa, przesłałem maila z pytaniami na wskazany adres. Odpowiedzi nie otrzymałem przez cały dzień. Ponowiłem prośbę o wypowiedź w kolejnym mailu, a nazajutrz zadzwoniłem pod ten sam numer co poprzednim razem. W rozmowie z kolejną przedstawicielką MKiDN otrzymałem potwierdzenie utrzymania zakazu działalności dla klubów nocnych i dyskotek. Jednocześnie zostałem zapewniony, iż mój mail został odebrany i odczytany, a odpowiedź zostanie udzielona. Do tej pory nie została„.

To doprowadziło do połączenia sił akcji #RazemTańczymyRazemWalczymy z #OtwieramyKoncerty. Został też przeprowadzony wywiad na tym samym portalu z przewodniczącym Izby Menadżerów Artystów PolskichTomikiem Grewińskim, który stwierdził, iż „sektor polskiej kultury może upaść„. Ale, prawda jest taka, że wszystko zależy od tego jak dalej potoczy się cała walka oraz rozmowy w Sejmie.

Podjęta współpraca została również podjęta z Polską Izbą Techniki Estradowej. Do tej grupy należą m.in. technicy, dźwiękowcy i inni. Ich postulaty są połączone z żądaniami i pytaniami. Najwięcej można się dowiedzieć z poniższego postu.

Siódmego lipca bieżącego roku odbyła się, póki co pierwsza, ich pikieta w stolicy.

Co ciekawe, parę dni temu wypowiedział się wreszcie obecny Minister Zdrowia czyli Łukasz Szumowski odnośnie koncertów masowych. Dla „Newsroom WP” powiedział tak: „W ciągu dwóch tygodni powinniśmy ustalić i wydać rekomendacje w sprawie przywrócenia imprez masowych. Zapewne koncerty plenerowe będą bezpieczniejsze od tych w zamkniętych pomieszczeniach, gdzie powietrze krąży. Inspekcja sanitarna przygotuje wytyczne. To są szczegóły techniczne, które trzeba ustalić z branżą„. Cóż… czekamy na więcej.


Zajrzyj po więcej:

Napisz komentarz