Polskie Radio ogłosiło konkursy na najlepsze płyty z muzyką folkową i tradycyjną

fonogramy 2022

Grasz folk lub muzykę tradycyjną i w ubiegłym roku wydałeś płytę? Weź udział w konkursie Polskiego Radia na Folkowy Fonogram Roku lub Fonogram Źródeł. Te prestiżowe konkursy stanowią od lat najbardziej aktualny i najszerszy obraz polskiego rynku muzycznego w kategoriach muzyki folkowej i tradycyjnej. Radiowe Centrum Kultury Ludowej do 20 lutego czeka na zgłoszenia od solistów i zespołów oraz wydawców płytowych i instytucji archiwizujących lub dokumentujących taką twórczość. Lista finalistów  Folkowego Fonogramu Roku ogłoszona zostanie 13 marca.  

Fonograficzne konkursy Polskiego Radia na Fonogram Źródeł i Folkowy Fonogram Roku prezentują najlepsze płyty z polską muzyką tradycyjną i folkową, wydane w minionym roku. Najnowsze zestawienia zbiorą więc nagrania wyprodukowane w 2022 roku.

Konkurs na Folkowy Fonogram Roku, organizowany od 1998 roku w ramach festiwalu Mikołajki Folkowe w Lublinie, od 2002 roku towarzyszy Festiwalowi Folkowemu Polskiego Radia „Nowa Tradycja i jest ważną pozycją dla wielbicieli i twórców muzyki folkowej. Jego celem jest promocja muzyki folkowej w Polsce. Wziąć w nim udział mogą zespoły działające w Polsce i wykonujący muzykę inspirowaną tradycjami muzycznymi świata. Wśród laureatów tej nagrody byli czołowi polscy muzycy związani z folkiem, muzyką świata, etno, eksperymentalną czy jazzem, m.in.: Muzykanci, Golec uOrkiestra, Kapela Brodów, Kapela ze Wsi Warszawa, Dikanda, Osjan, Indialucia, Lautari, Joanna Słowińska, Orkiestra św. Mikołaja, Kwadrofonik, Wołosi i Lasoniowie, Tęgie Chłopy, Wernyhora oraz Karolina Cicha.

Organizatorzy konkursu na Folkowy Fonogram Roku 2022 ocenią ogólny poziom artystyczny zaprezentowanej na fonogramie muzyki. W cenie jest wszystko, co najważniejsze: dobór i oryginalność repertuaru, jakość techniczna nagrań oraz pomysł, poziom merytoryczny, a nawet okładka albumu.

Z kolei konkurs na Fonogram Źródeł to obowiązkowa pozycja dla miłośników, twórców i badaczy popularyzujących repertuar tradycyjny. Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 2009 roku, a jego podstawowym założeniem od powstania jest motywowanie lokalnych społeczności do przedstawiania swoich muzycznych tradycji oraz autentycznych artystów. 

Artyści stawiający pierwsze ważne kroki na festiwalowej scenie, stają się szybko klasykami gatunku – odnosząc nierzadko i sukcesy zagraniczne.

Podziel się swoją opinią ;)