“Praca przy piosenkach dla dzieci jest inna” – Natalia Lesz

Natalia Lesz na chwilę odstawiła na bok swoje “dorosłe” zajętości. Wraz z Michałem Rusinkiem postanowiła na chwilę pochylić się nad twórczością nastawioną na dziecięcą część publiczności.

Jakiś czas temu w sieci i nie tylko pojawiła się jej pierwsza płyta w całości skierowana dla dzieciaków. “Piosenki Domowe” to przyczynek do tej rozmowy.


🎤  Z muzyką jesteś związana od zawsze. Pamiętasz, czyich piosenek słuchałaś jako mała dziewczynka?

Jako mała dziewczynka słuchałam tego, czego słuchali moi rodzice: Ryszarda Rynkowskiego, Czerwonych Gitar, Maanamu czy Andrzeja Zauchy. Moja Mama uwielbiała też Niemena, ale często też słuchałam Kabaretu Starszych Panów czy piosenek z Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

🎤 Jesteś posiadaczką wielu talentów. Piszesz testy piosenek, śpiewasz, jesteś aktorką. Która z tych zajętości jest ci najbliższa?

Najbliższe jest mi aktorstwo, ale ponieważ nasz zawód jest bardzo nierówny i nie można liczyć na ciągłą pracę, do muzyki z dużą chęcią wracam, gdy nie mam propozycji aktorskich.

Pisanie tekstów moich piosenek jest dla mnie niezwykle ważne, bo to moment, kiedy mogę skondensować kawałek historii i ubrać go w wiersz, z którego potem tworzy się piosenka. To trochę jak tatuaż: zawsze pamiętasz moment i powód, dla którego powstał. 

🎤 „Domowe piosenki”, to projekt skierowany głównie dla dzieci. Ania Guzik, Artur Gotz, teraz ty. Co jest takiego w muzyce dla dzieciaków, że tak fascynują artystów?

Praca przy piosenkach dla dzieci jest inna. Dla mnie pozbawiona presji, bo dzieci nie są na nic nastawione, mają otwarte głowy i serca. Każdy z nas ma w sobie potrzebę odpuszczenia czy powygłupiania się, ten projekt mi to zapewnił J

🎤 Nie miałaś wątpliwości, kiedy zaproponowano ci udział w tym projekcie? Nie bałaś się, że tzw. światek będzie miał swoje zdanie na ten temat?

Nie, od początku wiedziałam, że to wartościowy projekt, bez względu na to co inni powiedzą.

🎤 Z kim udało ci się nawiązać współpracę przy produkcji „Domowych Piosenek”?

Pracowaliśmy przy tym projekcie razem: Z Michałem Rusinkiem, który napisał, a czasami przepisywał tekstu, Urszulą Borkowską, która skomponowała muzykę i zajęła się aranżacjami, Anią Grabowską, która zaśpiewała w chórkach i sprawowała pieczę nad projektem. Wydawnictwo Agora zaprosiło również do współpracy Amelkę Anisovych z Ukrainy, bo powstały ukraińskie przekłady do każdej z piosenek. Amelka zaśpiewała gościnnie na kilku z nich.

Natalia Lesz i Michał Rusinek

🎤 Teraz czas pikników, festynów itp. Będzie szansa posłuchać cię gdzieś w Polsce w nowym repertuarze?

Premiera spektaklu dla dzieci „Piosenki Domowe” ma odbyć się na przełomie września i października. Informację będziemy podawać na bieżąco, serdecznie zapraszamy!

🎤 Planujesz, też coś muzycznego dla tej nieco starszej szczęści twoich fanów?

Tak. Już we wrześniu ukaże się mój nowy singiel, którego kompozytorem jest Marek Dziedzic. Do piosenki powstanie teledysk, którego reżyserem jest wspaniały Adam Romanowski. Może zabrzmi to nieskromnie, ale myślę, że będzie to coś wyjątkowego.

Karolina Filarczyk

Podziel się swoją opinią ;)