Premiera nowego singla zespołu Mundinova pt. “Lśnienie”

Premiera nowego singla zespołu Mundinova pt. "Lśnienie"

“Lśnienie” to drugi singiel zapowiadający kolejny, studyjny album Mundinova pt. “Fantom”, który ukaże się jesienią tego roku.

Utwór to nastrojowa ballada opowiadająca o istocie pojedynczego bytu, o jego ponadczasowości, nieśmiertelności. Niesie jedną z myśli zawartych na albumie, koncepcyjnie tworzących spójną historię. To o nazywamy rzeczywistością, być może jest iluzją, czas i przestrzeń są relatywne, a życie i śmierć – umowne. Jedno jest pewne. Każdy z nas jest wyjątkowy i nieprzeciętny. Jest cząstką niemierzalnego układu, w którym nasze wybory czynią nas wiecznymi za sprawą tzw. „Efektu motyla”. Tymczasem wizja świata rozprasza się, „srebrem się mieniąc”.

Muzyka jest ilustracją sfery emocjonalnej, nośnikiem treści i uczuć. Oszczędne partie sekcji rytmicznej (kontrabasu i perkusji), zestawione są z nadającymi pulsu, dynamicznymi i skontrapunktowanymi ze sobą partiami gitary i fletu, czyniąc tym samym pozornie leniwy i stojący, balladowy groove, jakby bardziej ruchomym i niepokojącym.

Tekst interpretowany jest przez Dorotę Kołodziej w sposób, wydobywający istotę każdego pojedynczego słowa, z jednoczesnym uwidocznieniem wielu odcieni głosu wokalistki, budzi skojarzenia z największymi kobiecymi głosami polskiej piosenki, mistrzyniami interpretacji, całkowicie oddanymi wyśpiewaniu prawdy w piosence. Mocną, kulminacyjną częścią utworu jest brigde, z wielogłosowymi partiami fletu i klarnetu, brawurowo wykonanymi przez Michała Żaka, za sprawą wrażliwości którego, w przeplatających się ze
sobą nostalgicznych melodiach usłyszeć można wpływ nietemperowanego, ludowego charakteru oraz wysmakowanego, subtelnego odejścia od tonalności.

Autorami muzyki są członkowie zespołu Mundinova, w którego skład wchodzą: aktorka i wokalistka ‒Dorota Kołodziej, kontrabasistka i gitarzystka basowa ‒ Marzena Cybulka oraz gitarzysta ‒ Michał Wilczyński. Autorkami słów są Marzena Cybulka i Dorota Kołodziej. Do nagrania utworu zaproszeni zostali goście: Michał Żak (flet, klarnet) – członek m.in. takich zespołów jak Lautari, Tęgie Chłopy, Janusz Prusinowski Kompania oraz Szymon Miśniak (perkusja). Całość zarejestrowana została w Monochrom Studio.

Do singla powstał teledysk w kooperacji kilkoro wybitnych artystów sztuk wizualnych: Iwony Bandzarewicz (scenariusz i reżyseria), Macieja Gorczyńskiego (montaż) oraz wybitnej malarki Miry Żelechower – Aleksjun, która wspólnie z Dorotą Kołodziej wystąpiła w klipie jako aktorka. Teledysk dostępny jest na kanale YT zespołu. Warto nadmienić także, iż fragment jednego z obrazów znanej malarki Miry Żelechower – Aleksjun pt.”Między wschodem a zachodem”, użyty został jako cyfrowa okładka do „Lśnienia”. Singiel jest dostępny w sieci od 28-go października 2022 r.

Podziel się swoją opinią ;)