Premiera Opowieści Arlekina Daniela Grupy

Premiera Opowieści Arlekina kompozytora i pianisty Daniela Grupa miała miejsce 18 czerwca na platformach streamingowych.

Utwory “Utracone”, “Dotyk” i “Strachy” są inspirowane postacią Błazna oraz anonimowymi przypowieściami z wyspy Irlado.

Daniel opowiada o samych kompozycjach: “Powstały w małej wioseczce, pośród lasów i rzeki, z dala od świata głośnego, pisane na pianinie rozstrojonym odrobinę.”

W nagraniach oprócz Daniela, który nagrał wszystkie partie fortepianu, pojawili się Anna Szulc (altówka), Paweł Pełczyński (saksofon sopranowy) i Marcin Gromnicki (ukulele basowe). Nagrania odbywały się w RecpuBlica Studio, a za miks i mastering odpowiedzialność wziął Jacek Miłaszewski.

Daniel Grupa to pianista i kompozytor. Studiował kompozycję na Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz muzykologię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest miłośnikiem i pasjonatem gór. Współpracował z wieloma artystami polskiej i zagranicznej sceny muzycznej (Małgorzata Ostrowska, Anna Wyszkoni, Kasia Wilk, Marek Jackowski, Stanisław Soyka, Piotr Cugowski, Virgil Donati), pisze muzykę do filmu i teatru oraz słuchowisk radiowych. Koncertuje z autorskim recitalem fortepianowym. W marcu 2021 roku ukazała się jego debiutancka płyta zatytułowana “Zanim nadejdzie noc”, na której można usłyszeć m.in. kwartet smyczkowy i śpiew Renaty Przemyk. W roku 2023 miało miejsce prawykonanie “Fantasmagorii” na fortepian i kwartet smyczkowy. Od roku 2011 jest szefem artystycznym Festiwalu Muzyki Fryderyka Chopina w Sulechowie, a w latach 2015–2021 pełnił funkcję prezesa Klubu Wysokogórskiego w Zielonej Górze.

Z archiwum Muzykoholików:

foto. Karolina Hera

Podziel się swoją opinią ;)