[RECENZJA] „Nowy album z dedykacją dla koneserów” Proceente – „Dziennik 2020”

Raper, dziennikarz, freestyle’owiec, właściciel wytwórni Aloha Entertainment, największy specjalista od piwa jakiego znam, jak sam o sobie mówi psychofan Grzesiuka czyli człowiek z Warszawskiego Czerniakowa – Proceente zaprezentował nam kilka tygodni swój nowy album „Dziennik 2020”. Raper pokazuje, a w zasadzie potwierdza kolejny raz, że ma świetne oko reportera. Zapraszam Was do recenzji albumu Dziennik 2020.

Za kwestie muzyczne na płycie odpowiada Major. Nie zabrakło także znakomitych gości takich jak Green, Wdowa, AVI, Mały Esz, Łysondżi, Emazet, Ciech czy Parzel i Cywinsky. O świetne scratche zadbali DJ TE i DJ HWR. Mixem i masterem całości zajął się legendarny SZWED SWD.

„Zwykły liberał konserwatywny
Od chłystka widzi, że świat jest dziwny
Jedni chcą mieć tu non stop wyścig
Drudzy igrzyska dla prymitywnych
Miejskie drapieżnik walczą o wpływy”

Nie licząc kilkusekundowego skitu, w którym Proceente w pewien sposób tłumaczy się lub wyjaśnia dlaczego ów album jest taki jaki jest, to właśnie tymi słowami zaczyna się płyta „Dziennik 20020”.

Słuchając płyty może zrobić się smutno, bo okazuje się, że świat nie jest taki piękny jak nam się wydaje, ale z drugiej strony słuchając takich płyt jak „Dziennik 2020” w mojej głowie pojawia się nadzieja, a na twarzy uśmiech, że są jeszcze raperzy, którzy potrafią nawijać o czymś innym niż pieniądzach, drogich samochodach (często z wypożyczalni :)), i dziewczynach na raz (często zdesperowanych nastolatkach szukających atencji u raperów, którzy tej atencji szukają jeszcze bardziej)

Dostaliśmy od Proceenta bardzo trafne i celne spostrzeżenia dotyczące otaczającej nas rzeczywistości z perspektywy przeciętnego człowieka z otwartymi oczami i wyrażającego bunt przeciwko temu, co nas otacza. Rzeczywistości gdzie najważniejsze są pieniądze, gdzie ludzie stracili jakiekolwiek wartości i zasady, a politycy z każdej strony próbują zbijać kapitał polityczny na kłamstwie, obłudzie i jednocześnie czują się jak lepsza kasta, która to jest ponad prawem, kasta, która może wszystko i nie ma jak jej z tego rozliczyć. Dzisiejszy świat to świat brzydki i zepsuty. Nikt nie niszczy świata jak właśnie ludzie, politycy, narkotyki i pieniądze. Jesteśmy względem siebie obojętni, jesteśmy obojętni względem przyrody i świata. (Utwór obojętność) Największa epidemia z nami przegrywa. Na płycie obrywa się również show-biznesowi, który obecnie jest tak smutny, że aż śmieszny.


Bardzo mocny utwór „Bez komentarza” gdzie bez owijania w bawełnę dostaje się kościołowi za przymykanie oka na pedofilię w kościołach. Proceente nie ucieka także od wycieczek personalnych. M.in. w stronę dziennikarzy telewizji publicznej.

„Kurski z Pereirą, Rachoń z Holecką, ego muszą mieć ponad przeciętną,
Bo gdy kupują lustro do domu, modlą się by im nie pękło,
Bóg karze manipulatorów, ich inspirację Północną Koreą,
Jeśli nie ma Boga i wolnych sądów, pozostaną bezkarni na wieczność,
Są tacy, którzy wierzą w to co mówią mijając się z prawdą,
Za sprawą takich jak oni ludzkości grozi niebezpieczeństwo”

Pojawiają się jednak także, pozytywne utwory takie jak „Podaruję Ci księżyc” z Cywinskim który jest swoistym wyrazem miłości do syna rapera. Do utworu został stworzony sympatyczny obrazek z synem Proceenta w roli głównej roli.


Cały album jest okraszony świetnymi beatami Majora i świetnymi scratchami. Skity czy też wprowadzenia do utworów również robią świetną robotę. Na płycie nie brakuje nawiązań do twórczości ulubionych pisarzy rapera Tyrmanda, czy właśnie Stanisława Grzesiuka.

Klamrą spinającą całe wydawnictwo jest utwór „Aneks” wypuszczony w 10 rocznicę Katastrofy Smoleńskiej. Jak sama nazwa wskazuje jest to muzyczny aneks do płyty „Dziennik 2020”. Numer powstał spontanicznie i jest komentarzem do obecnej sytuacji w Polsce.

Trzymajmy kciuki za taki Hip Hop. Trzymajmy kciuki za Proceente!


Tracklista:

01 Niezależność ft. DJ Te + Paweł Kurowski (gitara)
02 Pro publico bono ft. DJ HWR
03 Fejki i hieny ft. AVI
04 Hawajscy Patole feat. Emazet, Mały Esz, Wdowa, Łysonżi, Ciech
05 Bez komentarza ft. DJ Te
06 Harmonia Równowaga feat. Parzel
07 Chłopiec ft. Green
08 Podaruję Ci księżyc feat. Cywinsky
09 Loch Nesse
10 Obojętność
11 Dziennik 2020 ft. DJ HWR
12 Sam ft. DJ Te


Zajrzyj po więcej:

FB: https://www.facebook.com/proceente40/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.