Reedycja kultowej płyty “Gdynia” już w styczniu!

30 lat temu pod słowem alternatywa kryły się takie zespoły jak Pancerne Rowery, Bielizna, Apteka czy Po Prostu. Dziś polska scena alternatywna wygląda zupełnie inaczej. Zamiast mocnych gitarowych riffów jest dużo elektroniki i syntetyzatorów i to własnie tym będzie różnić się reedycja płyty “Gdynia”. 

Projekt ‘Gdynia 1988 – 2018’ rozwija ideę prezentacji muzycznej sceny niezależnej miasta Gdynia zapoczątkowaną na kultowej składance wydanej przez Tonpress w 1988 roku. Album ten spowodował efekt domina, dzięki któremu kompilacja zespołów znajdujących się na płycie do dziś inspiruje słuchaczy i stanowi kanon polskiej muzyki gitarowej.

Na przełomie 2018 i 2019 roku przypada 30-ta rocznica premiery tego wydawnictwa. Nowe interpretacje repertuaru z oryginalnego wydawnictwa „Gdynia” to nie tylko pokaz kreatywności współczesnych i cenionych wykonawców z Gdyni i okolic. To również ich kolaboracje z muzykami z czołowej półki (m.in. Maciej Werk – Hedone oraz Soundedit Festival). Wszyscy artyści biorący udział w akcji “Gdynia 1988 – 2018″ kształtują nowe trendy i reprezentują interesujące i przyciągające słuchacza spojrzenie na materię dźwiękową. Nowa edycja płyty “Gdynia”, zapewni najwyższe doznania artystyczne i na nowo pokaże po latach, iż nie bez powodu Trójmiejska Scena Alternatywna, opisywana wielokrotnie w prasie i w mediach, ma własne, niepowtarzalne brzmienie dodatkowo.  

(oryginalna zapowiedź wydawnicza ‘Gdynia’ fot. Materiały Sonic Records)

Twórcą współczesnej identyfikacji wizualnej albumu jest uznany artysta street-artowy, grafik i projektant Mariusz Waras.

Producentem albumu jest Piotr Pawlak – producent związany ze sceną yassową, gitarzysta takich formacji jak Kury, Łoskot czy Bielizna

 

Premiera: 25.01.2019

Tracklista:

  1. ŁAD ŁAD BUMCYK ZET – Molto Delay feat. The Pau (oryginalnie: Po Prostu)
  2. ZŁAP WIATR – Drewnofromlas (oryginalnie: Unrra)
  3. NIKT NAM NIE WEŹMIE MŁODOŚCI – Nowa Ziemia feat. Weno Winter & Konrad Ciesielski (oryginalnie: Pancerne Rowery)
  4. MIŁOŚĆ W JUGOSŁAWII – Kiev Office (oryginalnie: Bielizna)
  5. LUBIĘ TO – Michael Warren featSoon & Marcin Lewandowski (oryginalnie: Sake)
  6. SZAMPAN – Królestwo  (oryginalnie: Call System)
  7. FRONTLINE – Lastryko (oryginalnie: Rockas’ Delight)
  8. SYNTEZA – Leśne Zwierzęta feat. William Malcolm (oryginalnie: Apteka)
  9. BUTY – Tranq (oryginalnie: Po Prostu)
  10. AAA – Band_A (oryginalnie: Apteka)

Zapoznajcie się z oryginałem 😉


Muzeum Miasta Gdyni

Podziel się swoją opinią ;)