[RELACJA] “Ciepły Wiatr mnie pcha do Ciebie” – Natalia Przybysz w Poznaniu

Natalia Przybysz, 11.11.19 POZNAŃ

Wczoraj w poznańskiej TAMA odbył koncert Natalii Przybysz, która razem ze swoim zespołem wyruszyła w trasę promującą jej najnowsze wydawnictwo – “Jak malować Ogień”. Album ukazał się 25.10. Winylowa wersja tej płyty została wykonana w trosce o środowisko i powstała całkowicie w wyniku recyklingu (ponownego zmielenia) odpadów pozostałych po regularnej produkcji płyt winylowych. 

Natalia zawitała do Poznania w bardzo szczególny dzień dla Polaków, a jeszcze bardziej dla Poznaniaków, bo oprócz Święta Niepodległości tego dnia obchodzimy bardzo hucznie imieniny Marcina i zajadamy się słynnymi rogalami. Tak mniej więcej wyglądał wczorajszy dzień wielu mieszkańców, bo wieczorem szturmem udali się do klubu TAMA, by usłyszeć na żywo materiał z najnowszej płyty artystki. Koncert na chwilę przed rozpoczęciem został wyprzedany, co absolutnie nas nie dziwi!


Zanim na scenę weszła Gwiazda wieczoru publiczność miała okazję poznać duet – Ania Anu Babrakowska i Emil Nowak, czyli Youth Novels. Zagrali min. utwór zatytułowany “Don’t Let Me Down”, który można usłyszeć w serialu telewizji TVN “Pod powierzchnią”.

This slideshow requires JavaScript.

 


Tak jak głosił plan koncertowy kilka minut po godzinie 21 na scenie pojawił się zespół do którego szybko dołączyła Natalia Przybysz. Artystka swój występ rozpoczęła od najnowszego singla promującego krążek “Jak malować Ogień” i zarazem go otwierającego – “Ogień”. Pomyślałam sobie wtedy – zazwyczaj piosenki najbardziej znane pozostawia się na koniec, a tu już na początku nabieramy takiego rozpędu. Szybko wtedy przyszła kolejna myśl – “na jaki utwór czekam najbardziej?” – a czekałam na każdy. Gdy muzycy płynnie przebiegali po kolejnych punktach setlisty w myślach mówiłam “o to jest moja piosenka”, za każdym razem, więc niestety koncert minął w mgnieniu oka..

Prawda jest taka, że najnowszy krążek Natalii biorę w całości, bo i on sam też taki jest – spójny od początku do końca, zbiór dziesięciu muzycznych indywidualności (razem z “Krakowskim Spleenem”, którego nową aranżację Natalii kocham całym sercem) łączących się w jedno. Nie umiałabym wyrzucić jakiekolwiek kawałka. Każdy tam jest potrzebny.

This slideshow requires JavaScript.

Wracając już do samego koncertu, nie chciałabym nazywać go show, ale może widowisko to odpowiednie słowo. Światło jakie towarzyszyło artystce, oświetlając ją w idealnych momentach i przeciwnie – tworząc tajemniczy, intymny półmrok, jak w utworze “Przestrzeń”, który jedyny Przybysz wykonała na siedząco i w towarzystwie instrumentu – wiolonczeli.

This slideshow requires JavaScript.

Nie sposób też nie wspomnieć o piosence “Krakowski Spleen”. Oryginał jest i zawsze będzie niedościgniony, ale gdy usłyszałam ją pierwszy raz w aranżacji Natalii naprawdę się zakochałam i mam za to ogromny szacunek do niej, jako artystki. Utwór na żywo zrobił na mnie jeszcze większe wrażenie niż w wersji audio. Jest delikatnie prowadzony wokalem Przybysz, bez niepotrzebnego darcia się czy innych udziwnień. W tym przypadku mniej znaczy więcej i największym smaczkiem jest tutaj Natalia, to jak prowadzi nas przez ten utwór wywołując ciarki.

This slideshow requires JavaScript.

Sama Natalia poruszająca się na scenie, tak delikatnie i harmonijnie w rytm muzyki hipnotyzowała tak, że nie sposób było oderwać od niej oczu. A tu jeszcze śpiewać trzeba było! Bo jak tu tak bez “Nazywam się Niebo”, “Dzieci malarzy” czy “Miód”! To te starsze kawałki doprowadziły nas do końca koncertu, ale i na nich Poznań było słychać najgłośniej 🙂 Oczywiście nie zabrakło również bisu, do którego długo nie musieliśmy zachęcać artystki. Cały wieczór klamrą spiął utwór zamykający płytę – “Słodka Herbata z Cytryną”.

 


TRASA KONCERTOWA “JAK MALOWAĆ OGIEŃ”

02.11.2019 – G2, Radom
03.11.2019 – Lizard King, Toruń
07.11.2019 – P23, Katowice
08.11.2019 – Zaklęte Rewiry, Wrocław
09.11.2019 – Miejskie Centrum Kultury, Bydgoszcz
11.11.2019 – Tama, Poznań
14.112019 – Zmiana Klimatu, Białystok
23.11.2019 – Wytwórnia, Łódź
24.11.2019 – Kawon, Zielona Góra
01.12.2019 – Studio, Kraków
06.12.2019 – Klub Młyn, Gniezno
07.12.2019 – Kosmos, Szczecin
08.12.2019 – Stary Maneż, Gdańsk
11.12.2019 – Stodoła, Warszawa
12.12.2019 – Klub 30, Lublin
14.12.2019 – Rura, Częstochowa
15.12.2019 – Klimat, Bielsko – Biała

Natalia Przybysz – trasa

Zajrzyj po więcej:

FB: https://www.facebook.com/NataliaPrzybyszOfficial

Instagram: https://www.instagram.com/natalia_przybysz_official/