The Great White Lights wracają z nowym albumem — Escapism

Wrocławska grupa The Great White Lights powraca, przedstawiają swoją autorką, muzyczną interpretację społecznego eskapizmu

Kruchość relacji, truistyczny sens życia, wizje klimatycznej apokalips czy to, jak będzie wyglądał nasz ostatni dzień na ziemi… Jeśli któreś z tych kwestii spędzają Ci często sen z powiek — najnowszy album The Great White Lights jest właśnie dla Ciebie! Materiał, który znalazł się na płycie Escapism z pewnością zaintryguje również fanów szeroko pojętego rock’n’rolla, bowiem nie brakuje tu soczystych gitar i elektryzujących bębnów.

Na tle współczesnych, raz bardziej przebojowych, a raz bardziej mrocznych rockowych brzmień, członkowie kapeli The Great White Lights dzielą się ze światem własnymi refleksjami powstałymi na bazie osobistych przeżyć i obserwacji. Uniwersalne historie opisane na ich drugim albumie dotykają tematów niewygodnych. Są niczym progi zwalniające, które wyhamowują pęd codzienności, docierając do wrażliwych strun naszej świadomości.

Nostalgiczny wydźwięk albumu jest zupełnie naturalną konsekwencją momentu, w którym powstawał. Płyta została bowiem zainspirowana okresem pandemicznej izolacji, co przełożyło się na tematykę krążącą wokół ucieczki od problemów codzienności i otaczającej nas rzeczywistości w nierealny świat wyobrażeń. 

Tym razem postanowiliśmy nieco śmielej opowiadać o tym, że coraz bardziej boimy się tego, jak bardzo nie mamy wpływu na przyszłość. Zmiany klimatu, postępujący izolacjonizm, coraz większe oddziaływanie mediów społecznościowych na nasze postrzeganie świata, zmęczenie narastającą przemocą i polaryzacją, coraz większe wymagania tylko po to, by jakkolwiek funkcjonować na powierzchni… ”Escapism” to lista grzechów współczesnego świata opowiedziana przez pryzmat młodych dorosłych — komentują członkowie grupy The Great White Lights.

Gorzkie przesłanie płyty bynajmniej nie przytłacza, bowiem w jego warstwie muzycznej Wrocławianie serwują zróżnicowany materiał. Sami przyznają, że łapali inspiracje, gdzie tylko popadnie, co bez wątpienia słychać w dotychczasowych singlach: Cruisin’, Force of Habitat, czy The Last Day on Earth oraz 6 pozostałych kompozycjach, które zasilają album Escapism.

Podobnie jak w przypadku poprzedniej płyty, album Escapism został nagrany w poznańskim studio Perlazza pod okiem producenta i realizatora, Przemysława „Perły” Wejmanna.


The Great White Lights — wrocławski zespół rockowy, tworzony przez: Jakuba Serafina (wokal, gitara), Aleksandra Sobeckiego (gitara, synth, wokal), Bartosza Nowackiego (perkusja) oraz Adama Rajczybę (gitara basowa, synth). Zadebiutowali w 2019 roku albumem o tytule The Great White Lights, za którego produkcję odpowiada były członek zespołu Acid Drinkers — Przemysław „Perla” Wejmann. Na płycie znalazły się zarówno niebanalne, eksperymentalne kompozycje czy stonerowe hymny, jak i progresywne headbangery z odrobiną elektronicznych romansów.

Zespół ma na swoim koncie występy u boku takich zespołów, jak New Model Army, Muchy, Hurt czy Sidney Polak, zaś singiel Come Again zasilił tracklistę składanki Programu IV Polskiego Radia — Będzie Głośno vol. 2.

Podziel się swoją opinią ;)