Windrap! Orchestra wie, że „Znamy się tak krótko”

Windrap! Orchestra wie, że "Znamy się tak krótko"

„Znamy się tak krótko” to pierwszy singiel zapowiadający album „Windrap! Orchestra”, który ukaże się 22 kwietnia.

Lider projektu Windrap! Orchestra, Mariusz Dziubek (Narodowa Orkiestra Dęta) zaprosił do współpracy ścisłą czołówkę sceny hip-hopowej i producenckiej, dzięki czemu powstała unikalna fuzja potężnego, opartego na instrumentach dętych brzmienia z rdzennie hip-hopowymi rytmami.

W tym projekcie nie ma przypadkowych gości: Liroy, Vienio, Łona, Afrojax, Rahim, Kleszcz, Abradab, Grubson, Jarecki, Vixen, Mesajah i Kasta to żywe legendy sceny. Za beaty odpowiadają między innymi Abradab i Matheo. Wśród gości pojawiają się również folkowa Dagadana, zespół NO LOGO oraz Maria Sadowska.

Sięganie po brzmienia symfoniczne bywało uznawane za wyraz bezradności artystów duszących się w ramach własnego gatunku – dzięki odświeżonym aranżom mogli sprzedać ten sam produkt raz jeszcze. Tu o odgrzewaniu nie ma mowy, bo kompozycje są oryginalne, co czyni „Windrap! Orchestra” albumem unikalnym. Łączenie gatunków okazało się procesem naturalnym — muzycy, którym w teorii było do siebie bardzo daleko, zagrali tak, jakby urodzili się tylko po to, by razem stanąć na scenie. Narodowa Orkiestra Dęta w Lubinie i jej dyrygent Mariusz Dziubek zdążyli już wcześniej udowodnić, że potrafią zagrać wszystko – od klasyki muzyki poważnej poprzez filmowe szlagiery, popowe, rockowe i reggae’owe przeboje po pieśni religijne. Kooperacja z legendami hip-hopu, w tym Abradabem, autorem słynnego „Rap to nie zabawa już”, była jednak zupełnie nowym wyzwaniem.

Pierwszym singlem zapowiadającym projekt i album „Windrap! Orchestra” jest „Znamy się tak krótko”, z udziałem Marii Sadowskiej, NO LOGO i Liroya.

Album „Windrap! Orchestra” ukaże się już 22 kwietnia 2022. Dostępny będzie w sklepach i serwisach streamingowych. Bieżące informacje o projekcie można znaleźć na fanpage: https://www.facebook.com/NODLubin

Singiel Narodowa Orkiestra Dęta, Maria Sadowska, NO LOGO feat. Liroy „Znamy się tak krótko” jest dostępny w serwisach cyfrowych: http://www.soundline.biz/NODZnamySieTakKrotko

Siedząc pewnego wieczoru nad partyturą klasycznego dzieła w pełnym instrumentarium dęciaków, pomyślałem, że można pokazać połączenie orkiestry dętej ze zgoła odmiennym stylem muzycznym. Dlaczego nie hip-hop, rap? I tak się to zaczęło. Bardzo mi zależało, żeby pokazać orkiestrę dętą w ujęciu symfonicznym, elegancką, koncertową, połączoną z żywiołem i uliczną kulturą hip-hopu. Chciałem połączyć siłę, powiew, moc i blask dęciaków z ekspresją, rymem, rytmem, bitem, buntem i historią rapu – tak historię stojącą za powstaniem albumu streszcza Mariusz Dziubek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.