Krótko i na temat z… Kasia Marona

Kasia Marona to wokalistka, autorka i współkompozytorka swoich piosenek. Każda z nich to nawiązanie do innego gatunku muzycznego innego klimatu, innego oblicza artystki.

Całkiem niedawno ukazała się nowa i inna od wszystkich piosenka “Ten Świat” – to jej właśnie poświęcimy chwilę. Krótko i na temat o singlu “Ten Świat”.


Karolina Filarczyk

Kasia Marona

Każda z twoich piosenek jest inna. Od zmysłowych ballad, przez elektroniczne kawałki na parkiet, aż do dziś. „Ten Świat”, to kolejny skok w nowe nurty. Skąd zamiłowanie do takich różnorodności?
Muzyka ma wiele barw, a ja chcę nią malować przeróżne obrazy. Kiedy tworzę nowy utwór, nie zastanawiam się nad tym, czy będzie to utwór skoczny, nadający się do tańca czy melancholijna ballada. Po prostu przelewam myśli na papier i próbuję jak najlepiej oddać dźwiękami to, co leży mi w danym momencie na sercu. Wszystkie moje utwory kręcą się stylistycznie wokół muzyki pop, a spoiwem jest mój głos. Myślę jednak, że ta różnorodność w moim przypadku może wynikać z muzyki, której na co dzień słucham: od jazzu i bluesa, przez r&b, hip-hop, soul, rock a na country skończywszy. Staram się nie ograniczać.

Na rynku jest wielu raperów, dlaczego akurat Tu Gober skradł twoje artystyczne serce?
Myślę, że z Goberem połączyła mnie podobna wrażliwość muzyczna. Zanim zaprosiłam go do współpracy, prześledziłam wielu innych raperów – posłuchałam sobie ich kawałków, tekstów i flow, ale to właśnie Gober ujął mnie najbardziej.

Jesteś współkompozytorką muzyki i współautorką tekstu do piosenki „Ten Świat”. Nie jest to łatwy tekst – pełen nawiązań do tego co teraz nas trapi. To jakaś forma autoterapii, czy postanowiłaś pokazać to co Cię otacza na własny sposób?
Ten tekst był dla mnie swoistą formą terapii i oczyszczenia. Napisałam go pod wpływem trudnych, osobistych doświadczeń i choroby bliskiej osoby. Chciałam wyrzucić z siebie emocje, które od dawna się we mnie kłębiły, a które miały związek nie tylko z samą chorobą, ale też z pandemią i wieloma kwestiami, ściśle z nią związanymi. Obserwuję otaczający nas świat i ludzi, więc nie dało się tego przemilczeć, że zmagamy się z samotnością, izolacją, bezradnością, poczuciem beznadziei, brakiem stabilności i niepewnością jutra. Chciałam to wszystko wykrzyczeć.  

W klipie do piosenki wiele się dzieje. Jest industrialnie, jest i ogniście momentami. Jakie to uczucie rozwalić telewizor pałką do baseballu? A tak poważnie… Kto był autorem pomysłu na klip?
Jako ciekawostkę zdradzę, że telewizorom nic się nie stało – albo były zbyt masywne, albo ja miałam za mało siły, żeby je rozwalić ? Klip do piosenki „Ten świat” stworzyła firma Mind Productions, wsparta przez firmę Eye Zone Studio. Pierwotny pomysł na teledysk do tej piosenki podchodził jednak od Gobera. Został on poddany drobnym modyfikacjom, a w połączeniu z inwencją twórczą Mind Production mamy dziś wspaniały obraz, który możemy podziwiać.

Gdybyś miała opisać idealnego odbiorcę dla tej piosenki, to kto nim by był?
Odbiorcą tego kawałka może być tak naprawdę każdy, kto utożsamia się z tym tekstem lub odnajduje w tej piosence coś dla siebie.

Podziel się swoją opinią ;)