ZALEWSKI I TYMEK NA FMT 2021

15. EDYCJA FESTIWALU MŁODYCH TALENTÓW zbliża się wielkimi krokami! Podczas finałowego koncertu zagrają największe gwiazdy polskiej sceny muzycznej – Krzysztof Zalewski i Tymek.

KRZYSZTOF ZALEWSKI to tegoroczny laureat Fryderyków w trzech kategoriach: Autor Roku, Producent Roku (wspólnie z Andrzejem Markowskim) oraz Album Roku Pop Alternatywny. Wideo do piosenki “Annuszka” Zalewskiego docenione zostało w kategorii Teledysk Roku. Przełomem w jego twórczości była wydana w 2016 roku płyta „Złoto” – zresztą ozłoconej już przez Związek Producentów Audio Video.

Na tym albumie możemy usłyszeć, że mniej znaczy więcej, że to, co ciche i subtelne, często wybrzmiewa głośniej od huku przesterowanych gitar. Kolejny sukces przyniosła Krzysztofowi płyta „Zalewski śpiewa Niemena”. Koncerty zagrane w wyjątkowym składzie, które promowały to wydawnictwo początkowo grane w klubach, przeniosły się do filharmonii i zabrzmiały w najpiękniejszych koncertowych salach w Polsce. Wszystkie te osiągnięcia złożyły się finalnie na nagrodę polskiej branży fonograficznej w postaci dwóch Fryderyków w 2018 roku. Nagrody zostały wręczone w kategoriach Nowe Wykonanie za album „Zalewski śpiewa Niemena”, a także Kompozytor Roku, którą Krzysztof razem z Dawidem Podsiadło odebrał za utwór „Początek”. Dodatkowo teledysk do tej piosenki
również został nagrodzony Fryderykiem. W tym samym roku miała miejsce premiera nowego utworu pt. „Kurier”, który promował film Władysława Pasikowskiego o takim samym tytule. Rok 2020 to czas nowości. Po półrocznej ciszy oraz 4 latach od wydania ostatniego autorskiego albumu, Krzysztof wrócił z nowym albumem pt. „Zabawa”.

TYMEK. Raper, piosenkarz, autor utworów muzycznych i tekstów, producent muzyczny oraz kompozytor. Wystąpił w 6 edycji Młodych Wilków w 2018. W tym samym roku nagrał i wydał singiel „Język ciała”, zapowiadający album Klubowe, który nagrał w duecie z Big Scythe. Piosenka stała się krajowym przebojem, a zrealizowany do niej teledysk osiągnął wynik ponad 146 mln wyświetleń w serwisie YouTube. Utwór jest najpopularniejszą polskojęzyczną piosenką i zarazem także najpopularniejszym utworem polskiego artysty w serwisie Spotify z ponad 46 milionami odsłuchań. W
2019 roku osiągnął ponad 1 000 000 słuchaczy w serwisie Spotify, wyprzedzając Taco Hemingwaya. W 2021 roku jako pierwszy artysta wywodzący się z kultury hiphopowej w Polsce otrzymał podwójny diament za singiel „Język Ciała”. Sprzedał w Polsce ponad 60 tys. płyt.

Przez 14. dotychczasowych edycji do festiwalowego konkursu zgłosiło się blisko 3500 wykonawców z całego kraju.

Do tegorocznej piętnastej edycji, blisko 300 wykonawców.

Dyrektorem artystycznym FMT i przewodniczącą jury jest Katarzyna Nosowska. Nagrodą dla zdobywcy Grand Prix festiwalu jest wydanie cyfrowe singla przez wytwórnię Kayax w ramach projektu “My Name Is New” i związane z tym działania promocyjne i public relations, oraz bonusy finansowe ufundowane przez Szczecińską Agencję Artystyczną.

W piątek 8. października odbędą się przesłuchania konkursowe, podczas których wystąpi wybrana przez jury 10 finalistów. Wtedy też zostanie wyłoniona trójka wykonawców, którą usłyszymy podczas koncertu finałowego w sobotę

Podziel się swoją opinią ;)