Coals zapraszają do SANATORIUM — premiera płyty!

Najnowszy krążek pt. “Sanatorium”, wydany przez Coals pod szyldem PIAS Recordings, to czternastka utworów, które wplatają nas w emocjonalną podróż, przywołując uczucia i sentymenty, których dawno nie doświadczaliśmy.


Coals to młody duet, złożony z Kachy i Lucassiego. Zyskali popularność dzięki swoim domowym nagraniom, udostępnianym na YouTube kilka lat temu. Występowali na wielu znanych festiwalach, takich jak Positivus Festival, Pohoda, Primavera Sound i Iceland Airwaves. Podczas pobytu w Reykjaviku zarejestrowali sesję wideo dla słynnego radia KEXP w Kex Hostel. W Polsce grali na dużych festiwalach, takich jak Open’er, OFF czy Fest.

Kilka dni temu, 22 marca, Duet wydał swój długo wyczekiwany, polskojęzyczny album “Sanatorium” pod skrzydłami wytwórni PIAS Recordings. Przed premierą albumu zespół zaprezentował trzy single. “Dzwony” to nieco shoegaze’owe brzmienie, które przenosi słuchacza w sentymentalną podróż do mrocznych wspomnień z lat szkolnych. Natomiast “Nowy świat” to energetyczna piosenka z elementami bedroom popu, która otrzymała zimowy teledysk w reżyserii Maca Adamczaka. Wreszcie, “Plaza” przenosi nas do opuszczonej galerii handlowej z lat dwutysięcznych, wypełnionej dziwnymi zakamarkami, gdzie słychać echa r&b.

Zespół słynie z oryginalnych koncertów, na których szaleństwo i taniec mieszają się czasem z pewną statycznością. Coalsi zwracają szczególną uwagę na aspekt wizualny swoich występów, dbając o scenografię, oświetlenie i kostiumy. Daltego przypominamy o trasie koncertowej!

Ich debiutancki album “Tamagotchi” ukazał się w 2017 roku, inspirowany hauntologią i estetyką usterki. Muzyka Coals obejmuje różnorodne gatunki, takie jak dream pop, art pop, trap, chillwave, ambient pop, cloud rap, R&B i glitch, ale zespół unika szufladkowania się. Zamiast tego, starają się tworzyć eklektyczną muzykę, określając ją jako “cold pop”. Następnie, zdecydowali się na wydanie sennego, bliskiego trapowi i dość eksperymentalnego minialbumu “Klan” (2019), napisany wyłącznie po polsku. Na EPce gościnnie słyszelimy Schaftera i Bellę Ćwir. Pomimo znaczącej zmiany stylistycznej, zespół zyskał nowych słuchaczy i kontynuował zdobywanie uznanie, podążając tą ścieżką, nadal zmieniając się i szukajacych Nowych Inspiracji.

W 2020 roku duet wydał drugi album długogrający “docusoap” nakładem wytwórni PIAS. Album zawiera odwołania do współczesnego alternatywnego R&B, ambientu oraz popularnego trendu ASMR. Muzycy eksperymentują tu również z obróbką wokali, używając modulacji i transformacji głosu, aby stworzyć hipnotyzującą atmosferę. 

W 2022 roku duet wydał EPkę “Rewal”, która z założenia miała być nieco lżejszym materiałem. “Rewal” to zbiór sześciu piosenek czerpiących z cloud trapu i dream popu, które przenoszą słuchacza na tropikalne, nieco niepokojące i tajemnicze wakacje. 

fot. Marccelo Gąska

Podziel się swoją opinią ;)