Utwór „Naprawdę nie dzieje się nic” to pierwszy singel i zarazem tytułowa piosenka z albumu polskiego wokalisty Grzegorza Turnaua (1991). Autorem tekstu do tej kompozycji jest Michał Zabłocki.
Według mnie piosenka jest świetna zwłaszcza wokalnie. Takie numery warto znać!
Piosenki możecie posłuchać poniżej:
Grzegorz Turnau to wokalista, kompozytor, pianista, poeta i aranżer – to artysta, który kontynuuje tradycję krakowskiej piosenki literackiej.
W dzieciństwie uczył się grać na fortepianie w szkole muzycznej, a gdy miał 13 lat wyjechał z rodziną na rok do Anglii. Był tam, gdy zginął John Lennon i wtedy odkrył na nowo muzykę popularną, wówczas zaczął grać dla przyjemności.
W kwietniu 1984 roku Grzegorz Turnau wziął udział w przeglądzie piosenki „Śpiewać każdy może” w krakowskim Klubie Zaścianek i decyzją jurorów zwyciężył w kategorii piosenki literackiej. Dzięki temu wystąpił na XX Festiwalu Piosenki Studenckiej w maju tego samego roku, który wygrał. Natychmiast po festiwalu jako jego laureat, otrzymał zaproszenie od Piotra Skrzyneckiego na występy do Piwnicy Pod Baranami. Ten bardzo młody artysta rozpoczął wieloletni cykl „piwnicznych” koncertów.
Pierwsza płyta „Naprawdę nie dzieje się nic” ukazała się w 1991 roku i popularność zawdzięczała przede wszystkim utworowi tytułowemu. Po dwóch latach świtało dzienne ujrzał drugi album artysty – „Pod światło”. Na krążku tym znalazła się niezwykle popularna do dziś piosenka „Cichosza”, która w 1993 roku wygrała Muzyczną Jedynkę.
Trzeci studyjny album Grzegorza Turnaua – „To tu, to tam” ukazał się w roku 1995, a jego nakład przekroczył 200 tysięcy egzemplarzy. Sam krążek został wyróżniony nagrodą Fryderyka, podobnie jak wokalista. Na tej płycie znalazły się między innymi przeboje „Miedzy ciszą a ciszą” i „Bracka”.
Po kolejnych dwóch latach artysta zaprezentował album „Tutaj jestem” (1997), na który złożyły się między innymi utwory z poetyckich programów telewizyjnych. Niejako równolegle do nagrań płytowych powstawała muzyka Grzegorza Turnaua do filmu i przedstawień teatralnych, między innymi „Zmierzch”, „Iwona, księżniczka Burgunda”, „Zielona Gęś” oraz „Dwoje na huśtawce” (2000). Grzegorz Turnau pisał także muzykę do filmów krótkometrażowych i do telewizji. W roku 1999 ukazał się piąty album wokalisty – „Ultima”. Rok 2002 to płyta „Nawet” (nagrodzona Fryderykiem), a 2004 kolejna – „Cafe Sułtan”, na której znalazły się utwory Jerzego Wasowskiego. Również ten album został wyróżniony nagrodą Fryderyka. W roku 2005 ukazała się płyta „11:11″ z gościnnym udziałem Anny Marii Jopek i Doroty Miśkiewicz. Natomiast rok później premierę miał album „Historia pewnej podróży”, w całości poświęcony Markowi Grechucie.
Niezależnie od nagrań Grzegorz Turnau prowadzi intensywną działalność koncertową. Dyskografię artysty uzupełniają albumy: „Do zobaczenia” (2009), „Fabryka klamek” (2010) oraz „7 widoków w drodze do Krakowa” (2014).
Zajrzyj po więcej:
Grzegorz Turnau na Facebooku