Felieton: Dobre, bo polskie… #52 Kayah, Grzegorz Hyży i “Podatek od miłości”

“Podatek od miłości” to wspólny utwór Kayah i Grzegorza Hyżego nagrany na potrzeby filmu o tym samym tytule, którego premiera planowana jest na styczeń 2018 roku. 

Moim zdaniem utwór brzmi mega interesująco. Słyszeliście już?


Piosenki możecie posłuchać poniżej:


Debiut polskiej wokalistki Kayah miał miejsce w zespołach Rastar i Zgoda. Jej pierwszy sukces to nagroda specjalna na Festiwalu Krajów Nadbałtyckich w Karlsham w 1988 roku, gdzie zaśpiewała piosenkę „Córeczko chciałabym, żebyś była chłopcem”. Wtedy to ukazał się debiutancki album artystki zatytułowany „Kayah”. W tym okresie współpracowała ona z wielkim gwiazdami polskiej piosenki np.: Stanisławem Soyką, Czesławem Niemenem, Grzegorzem Ciechowskim czy zespołem De Mono. W 1995 roku na rynek trafił krążek Kayah pt.: „Kamień”, który został świetnie przyjęty w branży muzycznej. Dwa lata później do sklepów muzycznych trafiła płyta „Zebra” z wielkimi hitami „Supermenka” i „Na Językach”.

W 1999 roku artystka rozpoczęła współpracę z Goranem Bregoviciem, której owocem był niezwykle popularny album ”Kayah i Bregović” z hitami ”Śpij kochanie, śpij”, „To nie ptak”, ”Byłam różą”, „Prawy do lewego” czy „Nie ma, nie ma ciebie”. Wydany w 2000 roku longplay „Jaka ja Kayah” stanowił kolejny artystyczny i komercyjny sukces. Jej kolejny album ”Stereo Typ” ukazał się w 2003 roku, a pierwszym singlem promujący płytę była piosenka „Testosteron”. W 2005 roku artystka opublikowała płytę ”The Best & The Rest” jako podsumowanie dekady solowej swojej kariery. To z tego albumu pochodzi np. świetny numer „Embarcacao” nagrany z Cesarią Evorą oraz utwór „Prócz Ciebie nic” śpiewany z Krzysztofem Kiljańskim.

Wokalistka posiada też własną wytwórnię – KAYAX, promujących młodych, utalentowanych artystów, którzy zachwycili ją swoją muzykalnością, charyzmą, talentem oraz osobowością. Kayax wydał do tej pory płyty takich artystów jak np.: Maria Peszek, Andrzej Smolik, Zakopower, Novika, Bisquit, Sofa, June, Mosqitoo, Loco Star, Andrzej Bachleda, Envee, Kapela ze Wsi Warszawa, Benzyna, Fox, L.U.C., czy Jimmy Scott.

Pod koniec 2006 roku w Łodzi odbył się pierwszy w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej koncert z cyklu „MTV Unplugged”. Gwiazdą wieczoru była właśnie Kayah, która w towarzystwie kilku uznanych gości wykonała 16 utworów, w tym swoje największe przeboje.

W 2010 roku ukazała się płyta „Kayah & Royal Quartet”. To absolutnie wyjątkowy i nowatorski projekt łączący akustyczne, klasyczne brzmienie kwartetu smyczkowego Royal Quartet z charyzmatycznym wokalem Kayah.

Na początku 2011 roku artystka powróciła na listy przebojów z singlem „Za późno”. W tym samym roku, wraz z Anną Dąbrowską, Andrzejem Piasecznym i Adamem „Nergalem” Darskim, zasiadła w komisji jurorskiej pierwszej edycji programu The Voice of Poland transmitowanego w TVP2.

Jej dyskografię uzupełniają albumy: „Skała” (2009), „Kayah & Royal Quartet” (2010), „Panienki z temperamentem” (2010) oraz „Transoriental Orchestra” (2013).

 

Grzegorz Hyży to polski wokalista, który koncertuje w pełnym, energetycznym składzie oraz w bardziej kameralnym, ale jakże magicznym – w wersji akustycznej. Jest finalistą III edycji programu X Factor, w którym ostatecznie zajął drugie miejsce. Współautorem debiutanckiego albumu Grzegorza „Z całych sił” z 2014 roku jest Tabb, który odpowiadał za kompozycje i produkcję. Obaj panowie są niezwykle zadowoleni ze współpracy i materiału jaki stworzyli. Jak dotychczas jego największe hity to kawałki: „O Pani!”, „Na chwilę”, „Wstajęi „Pusty dom”.

 

Podziel się swoją opinią ;)