[FOTORELACJA] Kilkanaście tysięcy uczestników bawiło się podczas Jarocin Festiwal 2023

36 artystów i artystek, 3 dni pełne koncertów, 2 sceny, jubileusze, goście specjalni, Jarocińskie Rytmy Młodych i liczne wydarzenia towarzyszące. Legendarne święto muzyki gitarowej ponownie przeszło do historii. Załączona fotorelacja oddaje jedynie część muzycznych emocji, które towarzyszyły artystom na scenie i kilkunastu tysiącom uczestników bawiących się przed sceną. Dla tych, którzy już nie mogą doczekać się kolejnej edycji wydarzenia, mamy dobrą wiadomość – znamy daty Jarocin Festiwal 2024!

Soulfly, Agnieszka Chylińska, Nosowska, Tomek Lipiński + Goście, Zalewski śpiewa Niemena, T.Love, Lech Janerka, Renata Przemyk, Moskwa, Strachy na Lachy, Proletaryat, Voo Voo, Ga Ga Zielone Żabki, Luxtorpeda, WaluśKraksaKryzys, Myslovitz, Rita Pax, Fisz Emade

Tworzywo, Closterkeller, Big Cyc, Żurkowski, Anieli, The Bullseyes, Masala Soundsystem, Masturbator, Wrona, Izzy & the Black Trees, Baika, Cinemon, Carnal, Happy Pills, 1125, Lock Down, Blues Monkey, STORO, Stahoo – to artyści i artystki, których koncerty wielopokoleniowa publiczność zgromadzona w Jarocinie usłyszała w tym roku. Jarocin Festiwal to najlepsza polska muzyka, niepowtarzalna atmosfera i wreszcie kultowe miejsce, w którym pierwsze kroki stawiają legendy. Dla muzyków koncerty w Jarocinie mają szczególne, a czasem nawet bardzo symboliczne znaczenie. Tutaj zaczęła się historia wielu z nich, dlatego i w tym roku w programie festiwalu nie zabrakło jubileuszy, gości specjalnych i muzycznych niespodzianek. Moskwa zagrała koncert z okazji 40-lecia, z kolei Closterkeller i Big Cyc świętowali 35 lat na scenie, Tomek Lipiński pierwszego dnia wydarzenia zagrał specjalny benefis, a z artystą na scenie wystąpili zaproszeni goście: Muniek Staszczyk, Czesław Mozil, Vienio & Pelson.


Drugi dzień Jarocin Festiwalu był naprawdę gorący. Oprócz ponad 30-stopniowego upału, ogień towarzyszył artystom też na scenie. Sobotnie koncerty zostały zdominowane przez wyjątkowe artystki i silne kobiece osobowości: Nosowską, Renatę Przemyk i Anję Orthodox. Niezwykłą niespodziankę dla swoich fanów przygotował obchodzący 35-lecie zespół Big Cyc. Z tej okazji nagrodą w urodzinowym konkursie było spotkanie z artystami. – To były niewiarygodnie gorące urodziny. Byliście niesamowici! – tymi słowami zespół podsumował swój występ w Jarocinie. Drugi dzień wydarzenia zakończył koncert legendy metalu, amerykańskiej grupy Soulfly.


Zespół Proletaryat zadebiutował w 1988 roku, a już rok później muzycy zagrali na jarocińskiej scenie, zdobywając Nagrodę Publiczności i Nagrodę Dziennikarzy. Grupa nie kryła radości z powrotu na festiwalową scenę po wielu latach. Podczas koncertu Tomasz Olejnik powrócił wspomnieniami do ubiegłych lat, tym samym ze sceny popłynęło ważne przesłanie: – To miejsce było kiedyś miejscem kultowym, zjeżdżali się tutaj ludzie z całego kraju, żeby mówić o istotnych sprawach. Myślę, że festiwal w końcu tę tradycję odzyskał. To miejsce pachnie swobodą myślenia.


Od premiery albumu Zalewski śpiewa Niemena minęło 5 lat, a projekt wciąż zachwyca. Zalewski uznał, że to dobry moment na powrót do utworów Czesława Niemena. Oprócz artysty na scenie pojawiły się także siostry Paulina i Natalia Przybysz. Ten koncert zakończył trzydniowy festiwal, chociaż Krzysztof Zalewski w Jarocinie wystąpił aż trzykrotnie. Artysta wystąpił w hołdzie Jackowi Szymkiewiczowi podczas koncertu finałowego Jarocińskich Rytmów Młodych Budyń jest wszędzie oraz pojawił się gościnnie z zespołem Carnal na małej scenie.
Również Paulina Przybysz na jarocińskiej scenie pojawiła się nie jeden raz. Rita Pax to projekt, który powstał z inspiracji rockiem lat 60., psychodelią i soulem – unowocześnionych i przefiltrowanych przez wrażliwość muzyków. W Jarocinie Paulina Przybysz wraz z zespołem zagrała utwory z płyty Piękno. Tribute To Breakout, upamiętniając w ten sposób kultową grupę.


Organizatorzy festiwalu przygotowali niespodziankę dla wszystkich, którzy w tym roku nie mogli dotrzeć na wydarzenie. I tak przez 3 dni wydarzenia wybrane utwory Krzysztofa Zalewskiego, Proletaryat, Voo Voo, Closterkeller, Renaty Przemyk, Tomka Lipińskiego, Strachy na Lachy były transmitowane na żywo w mediach społecznościowych wydarzenia! W tym roku do Jarocińskich Rytmów Młodych przyszła rekordowa liczba blisko 400 zgłoszeń, ale… zwycięzca był tylko jeden. To grupa Sad Smiles wystąpiła 16 lipca na dużej scenie, otwierając tym samym kolejny dzień festiwalowej zabawy! Wyróżnienie trafiło również do zespołu Francis Tuan.

Jarocin Festiwal to nie tylko wyjątkowe koncerty, ale też wydarzenia organizowane przez jarocińskie instytucje kultury oraz organizacje pozarządowe. Spichlerz Polskiego Rocka przygotował w swoich przestrzeniach wystawę stałą prezentującą ponad pięćdziesięcioletnią historię polskiego rocka oraz spotkania z artystami. Na festiwalowiczów czekała także giełda winylowa, czyli czterodniowa edycja Poznańskiej Giełdy Fonograficznej. W programie imprez towarzyszących znalazły się też m.in. Jarmark Lokalnego Rękodzieła, kino festiwalowe czy wystawa dotycząca historii Jarocina w Pałacu Radolińskich..

Ogień muzycznych emocji powróci na najstarszy polski festiwal rockowy 18-21 lipca 2024 r. To wtedy artyści i artystki z kręgu rocka, punk rocka i muzyki alternatywnej ponownie zagrają przed wielotysięczną publicznością na słynnych boiskach przy ul. Maratońskiej. Do zobaczenia!

Podziel się swoją opinią ;)