[FOTORELACJA] Odsłuch winyla “Zalewski śpiewa Niemena”

W czwartek 6. września w warszawskiej wytwórni płyt winylowych WMfono odbyło się pierwsze wydarzenie z cyklu “Czwartkowe Spotkania Muzyczne w WMfono” podczas którego została odsłuchana premierowo płyta winylowa “Zalewski śpiewa Niemena”. Wieczór uświetlniła obecność samego artysty oraz Piotra Metza, dziennkiarza Polskiego Radia, który porozmawiał o tym wyjątkowym projekcie z Krzysztofem.

Podczas spotkania Krzysztof opowiedział o genezie projektu, wystepie w Jarocinie, zdradził czym kierował się w doborze utworów, jak dobrał muzyków do zespołu i jak siostry Przybysz znalazły się w chórkach. Muzyk wspomniał też o trudach zmierzenia się z twórczością wybitnego Czesława Niemena oraz zaprosił na trwającą jesienną trasę z tym materiałem (czytaj więcej).

„To niesamowite, że po 50 latach dokładnie ta sama energia przechodzi przez nasze ciała, która przechodziła przez ciała ludzi, tworzących wtedy tę muzykę. Tak lubię o tym myśleć, że być może panu Czesławowi towarzyszyły te same emocje, kiedy wykonywał te piosenki. To jest ta magia zaklęta w dźwiękach, ale też dowód na to, że po półwieczu te utwory nadal są aktualne.” (Krzysztof Zalewski)

Piotr Metz, który rozmawiał z Krzysztofem i prowadził całe spotkanie pięknie ujął istote płyt winylowych:

„Winyl jest domknięciem pewnej pięknej pętli. To nośnik dwustronny, który wymaga innego podejścia do kompozycji płyty. Trzeba zawsze wybrać początek i koniec, co daje pole do kreatywności i zabawy z koncepcją. (…) Naukowe badania wskazują, że tak zwany czas ludzkiej koncentracji to jest ok. 20 minut. Winyl wstrzelił się w to idealnie, mimo iż nie jest to zabieg celowy, ale to właśnie dlatego jest tak wyjątkowym formatem, który jako jedyny w historii fonografii powrócił.”

Wyjątkowość wieczoru podkreślił swoją obecnością Marek Gaszyński, wybitny polski tekściarz, który również pracował z Czesławem Niemenem. Nie zabrakło anegdot z czasów współpracy obu panów oraz rozmowy z Krzysztofem i gratulacji związanych z projektem “Zalewski śpiewa Niemena”

Finalnym zwieńczeniem wizyty w WMfono, jedynej tłoczni płyt winylowych w Warszawie, która kontynuuje tradycję tłoczenia od 28 lat był oczywiście spacer hali producyjnej podczas którego Radosław Klemczak, prezes WMfono oraz Adam Gałek, kierownik tłoczni, opowiedzieli o tajnikach powstawania czarnego krążka.To wydarzenie rozpoczęło cykl Czwartkowych Spotkań Muzycznych” podczas których będzie okazja do wysłuchania płyt powstałych w tłoczni w kameralnej atmosferze oraz do spotkań i rozmów z autorami. Wytwórnia WMfono zapewniła, że w planach są już kolejne tego typu eventy.


Zajrzyj po więcej:

FB: WMfono, Krzysztof Zalewski

www: WMfono, Krzysztof Zalewski

Podziel się swoją opinią ;)