Grzegorz Niemczuk w Filharmonii Pekińskiej w ramach Festiwalu Polskie Kręgi Sztuki w Chinach

Wspólny, entuzjastycznie przyjęty występ polskiego pianisty Grzegorza Niemczuka i chińskiego skrzypka Chena Xi w prestiżowej Filharmonii Pekińskiej (Beijing Concert Hall) zamknął tegoroczną edycję „Festiwalu Polskie Kręgi Sztuki w Chinach”. Polski pianista bisował już po pierwszej części koncertu oraz na zakończenie wraz z chińskim skrzypkiem.


Podczas koncertu zamknięcia naszego Festiwalu swoją wysoką klasę potwierdziło dwóch niezwykle uzdolnionych artystów młodego pokolenia z Polski i Chin. To wyjątkowe muzyczne wydarzenie było niejako naszym prezentem bożonarodzeniowym dla chińskiej publiczności. Doświadczyliśmy spotkania dwóch kultur, które nawiązały dialog za pośrednictwem sztuki. Muzyka jest czymś uniwersalnym, czymś co jednoczy ludzi i sprawia, że ich serca biją szybciej – mówił Wojciech Majewski, dyrektor Festiwalu Polskie Kręgi Sztuki w Chinach.


Koncert cieszył się olbrzymim zainteresowaniem zarówno licznie przybyłych gości jak i chińskich mediów, które zapowiadały oraz relacjonowały wydarzenie, komentując je bardzo pozytywnie. Występujący na scenie Filharmonii Pekińskiej artyści nie wykluczają, że to spotkanie może być początkiem dalszej współpracy. – Będzie można dalej budować polsko-chiński muzyczny most – podsumował Wojciech Majewski.


Po koncercie zaproszeni goście podkreślali wysoki poziom artystyczny Festiwalu, wyrażali zainteresowanie dalszą współpracą oraz dodawali, że promowanie Polski w Chinach poprzez kulturę ma sens.


Pierwsza edycja Festiwalu Polskie Kręgi Sztuki w Chinach odbyła się jesienią ubiegłego roku. Serwisy informacyjne i społecznościowe Państwa Środka określiły Kręgi Sztuki mianem „najważniejszego polskiego wydarzenia kulturalnego roku 2016 w Chinach”. Tegoroczna odsłona gościła między innymi w Pekinie Wuhan i Changsha. Wydarzenia artystyczno-kulturalne zaproponowane przez Festiwal mieszkańcom Chin, to: przegląd klasyki polskiej kinematografii, koncerty polskich wykonawców muzyki klasycznej i jazzu, w tym projekt Primitivo, który tworzą bracia Oleś i Antoni Gralak, prezentacja polskiej branży gier wideo, wystawy fotografii oraz plakatu. W ramach Festiwalu miejsce miały również wykłady i warsztaty z różnych dziedzin sztuki, w tym klasy mistrzowskie dla muzyków.


Zajrzyj po więcej:

Grzegorz Niemczuk na Facebooku

Bartłomiej Oleś na Facebooku

Marcin Oleś na Facebooku

Antoni Gralak na Facebooku


Podziel się swoją opinią ;)