Ladaco nie mówi wam “Baj baj”

„Baj baj” to singiel zapowiadający trzeci album studyjny Rafała Benedeka, który tworzy pod pseudonimem Ladaco. Premiera „Trzeciego Primo”, na którym znajdzie się 10 nowych utworów, zaplanowana jest na wrzesień 2023 roku.

„Baj baj” to piosenka-pożegnanie, pełna frapujących obrazów z przeszłości – znajdziemy tu zarówno „marcepany mojej mamy”, jak i „pomost na Mazurach”, „randki, rauty i bankiety” oraz „dobre rady dyrektorki”. W warstwie muzycznej piosenka jest ekscentrycznym połączeniem zwrotek w estetyce lo-fi hip-hop z melodyjnym refrenem w klimacie disco lat 80. Ladaco opowiada o ludziach, sytuacjach i miejscach, które miały dla niego znaczenie. To opowieść o czasie, który bezpowrotnie upłynął, i o konieczności pożegnania się z nim. 

„W pierwotnej wersji miała być to opowieść o znaleziskach, które ukazały się na dnie wyschniętego jeziora. Ostatecznie, jak to często bywa, piosenka obrała własny kierunek. Nostalgiczny klimat pozostał, natomiast w warstwie tekstowej wyszedł z tego spacer szlakiem wspomnień z lat nastoletnich – tego magicznego okresu, w którym wszystko odczuwamy mocniej i wyraźniej.”

Warstwa tekstowa albumu „Trzecie Primo” jest luźniejsza i bardziej abstrakcyjna niż na poprzednich płytach. Tematy damsko-męskie schodzą na dalszy plan, by ustąpić pola życiowym rozkminkom i tematyce wielkomiejskiej. Jak zwykle nie brakuje melancholii i zdystansowanego humoru, które stały się znakami rozpoznawczymi Ladaco. W porównaniu z poprzednimi „Primami” proporcje między śpiewem a nawijką wyraźnie wychylają się w stronę tej drugiej. 

W warstwie muzycznej króluje niezawodne kombo w postaci analogowo brzmiącej elektroniki i żywych instrumentów. Pod względem produkcyjnym album jest świadectwem ewolucji Ladaco w stronę ambitnego popu. 


Rafał Benedek to wokalista, multi-instrumentalista, i producent muzyczny. Dotychczas jako Ladaco wydał dwa albumy – Pierwsze i Drugie Primo. Oprócz muzyki Rafał zajmuje się projektowaniem graficznym – jest m.in. autorem logo MNW (Muzeum Narodowe w Warszawie) oraz logo stołecznego transportu – charakterystycznej litery “t”, którą oznaczone są warszawskie tramwaje, autobusy i wagony metra. Prywatnie bratanek Janka Benedeka, gitarzysty i kompozytora grupy T.Love.

Podziel się swoją opinią ;)