Latające Pięści nakręcone skanerem do dokumentów

 

“Fluoksetyna” to pierwszy singiel Latających Pięści, który zapowiada nadchodzącą płytę “Procedury Wewnętrzne”. W skład grupy wchodzą muzycy takich zespołów jak: So Slow, AmaroK, Administratorr Electro. Pierwszym zwiastunem wydawnictwa jest niezwykły klip nakręcony przez Pawła Czarneckiego – laureata ubiegłorocznych YACH-ów w kategorii Montaż za teledysk do “Tranz I: JJ” warszawskiej formacji So Slow.

Utwór, jak i cała płyta zostały nagrane zimą 2017 r. w Studio Serakos pod czujnym uchem Państwa Srzednickich. “Fluoksetyna” to świeże oblicze zespołu, który konsekwentnie hołduje swojej idei absolutnej wolności artystycznej. Tym razem mamy do czynienia z chłodniejszym brzmieniem i zdecydowaną dominacją klawiszy na tle frenetycznego, szarpanego basowego groovu. Latające Pięści nie przestają eksperymentować i prezentują numer inny niż te, do których do tej pory zdążyli przyzwyczaić się słuchacze.

Teledysk do piosenki zrealizował Paweł Czarnecki. Wyjątkowość tego klipu podkreśla fakt, iż jest to obraz całkowicie zrealizowany metodą poklatkową, ze zdjęć wykonanych jedynie za pomocą skanera. Teledysk nagrany skanerem. Zeskanowany człowiek, przeanalizowane wszystkie o nim informacje, ocena stanu wewnętrznego, rozkład na czynniki pierwsze.

 Dzisiejsze czasy bardziej niż kiedykolwiek narażają nas na społeczny przymus dopasowania się, kradną nam naszą prywatność i wtłaczają w schematy zachowań. Obraz koresponduje z napisanym przez basistę Pięści tekstem, w którym mamy do czynienia z ponurą, nieznośną i opresyjną rzeczywistością. Obraz, tekst i dźwięk to swoista synteza neurotycznej samo psychoanalizy. 

Grupa powstała w lutym 2011 roku, w Warszawie. Pierwszy koncert zagrali 1 lutego 2012, a w tej chwili mają ich na koncie ponad siedemdziesiąt, głównie w stolicy, ale również w Krakowie, Puławach i Świnoujściu, gdzie biorąc dwukrotnie udział w festiwalu FAMA, zdobyli nagrodę Tryton dla największej osobowości artystycznej w 2012 r. i wyróżnienie “Dostaliby nagrodę, gdyby w zeszłym roku nie dostali Trytona” w roku kolejnym. W 2013, teledysk do utworu “Meat Me At The Love Parade” zdobył Grand Prix na Festiwalu Filmowe Zwierciadła w Ostrołęce i nominację do Nagrody Yach w kategorii Innowacja. W 2014 zespół zdobył główną nagrodę na Nowodworskim Festiwalu Rockowym. Później wystąpili w Gnieźnie, Aleksandrowie Kujawskim, Lublinie, Gdańsku na Fląder Festiwal, Jarocinie w ramach konkursu zespołów, Kazimierzu Dolnym na Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, Sopocie na festiwalach Heroes Of Vintage i Sopot Fringe oraz w Poznaniu na Spring Break, a także na wspólnych koncertach z takimi zespołami jak Super Girl and Romantic Boys, Dick4Dick, Kinsky czy Masturbator. W lipcu 2015 r. zespół wypuścił w eter mini album zatytułowany “Maksisingiel”.

Swoją muzykę określają jako progresywny punk lub ekstremalny pop a sami o sobie piszą tak:

“Nie jesteśmy kumplami z podwórka. Nie jesteśmy kolegami z pracy. Wielkie to ryzyko nazywać się i określić. CHCEMY BYĆ PO PROSTU! To, że spotkaliśmy się gdzieś klika lat temu to tylko określenie miejsca w czasie. Jesteśmy poza czasem. Jesteśmy poza gatunkami muzycznymi. Gdyby nas nie było, trzeba było by nas wymyślić. Jest nas trzech, a to święta cyfra. Każdy z nas jest inny, a to świetna zaleta. Naszym językiem atomowa wibracja basu. Naszym wyznaniem wiary eksplozja rytmu. Naszą twarzą nasze słowa. Jesteśmy Latające Pięści.”

Podziel się swoją opinią ;)