Łona znowu w taksówce – zapowiedź „Projektu TAXI 2021”

Projekt TAXI

Chcecie wiedzieć co robi Łona gdy nie gra koncertów z Webberem? W grudniu 2020 raper ponownie pojawił się w Poznaniu, gdzie razem z Andrzejem Koniecznym i Kacprem Krupą – muzykami ze składu Siema Ziemia – przygotowali improwizowanego live’a z fragmentami najnowszych kawałków. Surowe bity, świetne teksty, a to wszystko w scenografii zbudowanej ze starych Fiatów 125p. To właśnie zajawka Projektu TAXI, nad którym muzycy będą pracować w 2021 roku.

Projekt TAXI to opowieść o świecie widzianym z perspektywy taksówki. Jego sercem są autentyczne rozmowy taksówkarzy oraz pasażerów nocnej taryfy. Inicjatywa skupia twórców posługujących się medium muzyki, fotografii i filmu. Prócz Łony, Koniecznego i Krupy są to m.in. Zuza Głowacka (koncepcja i reżyseria), Paweł Jóźwicki (zdjęcia) i Katarzyna Tomczyk (scenografia). Kolektyw dzieli się na dwie ekipy: jedna kręci film o bohaterach taksówkarskiego półświatka, druga tworzy muzykę i teksty: adaptuje materiał video jako sample, skity, teledyskowe ujęcia lub po prostu – traktuje go jako inspirację. Obie części projektu – dokumentalna i muzyczna – splatają się w filmowym obrazie emitowanym w odcinkach na platformie YouTube. Improwizowana live sesja z udziałem Łony to pierwszy przystanek na tej trasie.

Projekt TAXI składa się z dwóch wzajemnie dopełniających się narracji. Widzowie zostają wpuszczeni w sam środek procesu twórczego. Mogą obserwować inspiracje i konteksty za którymi podążają artyści, podglądać ich pracę podczas nagrań w studio. Równolegle śledzą losy bohaterów i bohaterek związanych z taksówkarską subkulturą – mówi Zuza Głowacka, kuratorka projektu.

Łona x Konieczny x Krupa – Projekt TAXI (źródło: Projekt Off Opera)

Projekt TAXI prezentuje galerię taksówkarskich osobowości. Pozwala zanurzyć się w klimacie przemierzanego taryfą Poznania, a także poznać bliżej sylwetki kierowców – ich codzienność, pasje i życiowe mądrości. To wciągająca podróż, w której znajdziemy odbicie transformacji kulturowej, współczesnych konfliktów oraz sentymentalnych lub zabawnych historii rodem z filmów Jarmusha. Filmowa impresja na temat taksówkarskiego środowiska ma na celu stworzenie siatki kontekstów do muzycznej części Projektu TAXI. Do tej pory ukazały się dwa odcinki zapowiadające serię.

Projekt TAXI • Hubert (źródło: Projekt Off Opera)

Początek Projektu TAXI sięga czerwca 2020 roku i festiwalu OFF Opera. To wtedy Łona zaproszony przez Stowarzyszenie Młodych Animatorów Kultury, po raz pierwszy pojawił się w Poznaniu, by razem z Jackiem Szymkiewiczem – liderem Pogodno, wziąć udział w projekcie społeczno-artystycznym adresowanym do grupy taksówkarzy. Wspólnie z animatorkami Zuzą Głowacką i Eweliną Chatłas artyści przeprowadzili wówczas cykl warsztatów dla poznańskich dryndziarzy. Były to spotkania nietypowe, bo zamiast w warsztatowej sali, odbywały się… np. w taksówce. 

Odwiedziliśmy wiele miejsc uważanych przez taksówkarzy za kultowe, m.in.: bar “u Gosi” przy dworcu Poznań Główny, gdzie siedzibę mają ci, którzy wiodą nocne życie. Spotykają się tam o 20.00 na swoje „śniadanie”, czyli głównie kawę i papierosy, po czym ruszają w całonocną podróż – opowiada Łona.

Projekt TAXI • Adi (źródło: Projekt Off Opera)

Pierwsza edycja projektu zakończyła się koncertem 24 września 2020 w poznańskiej TAMIE. Szybko okazało się, że takie podsumowanie to za mało, a artyści nie wyczerpali jeszcze tematu. W grudniu 2020 w nieco zmienionym składzie ponownie spotkali się w Poznaniu, by kontynuować warsztaty z kierowcami i pod ich wpływem tworzyć kolejne muzyczne numery.

Jaki będzie ciąg dalszy? Dowiemy się w 2021 roku.

Projekt TAXI – kontynuacja projektu społeczno-artystycznego o poznańskich taksówkarzach, został dofinansowany ze środków Miasta Poznania.

Więcej:

www.offopera.pl

www.animatorzysmak.pl

Podziel się swoją opinią ;)