Premiera albumu „Onyks” Karoliny Lizer i jej Folk Orkiestry

Premiera albumu "Onyks" Karoliny Lizer i jej Folk Orkiestry

„Onyks” to druga po „Lśniącej. Łąkowe historie” w pełni autorska płyta Karoliny Lizer. To efekt wielu miesięcy muzycznych poszukiwań i pracy nad utworami, które w pełni oddają muzyczną duszę wokalistki.

Album zawiera pieśni inspirowane tradycyjną muzyką polską oraz muzyką polskich mniejszości narodowych i etnicznych, między innymi Żydów, Serbów, Cygan, Greków.

Współpraca Karoliny z muzykami Folk Orkiestry rozpoczęła się w 2021 roku od nagrania z zespołem Bum Bum Orkestar dwóch pierwszych utworów. Ostateczny skład zespołu uformował się podczas przygotowywania projektu do nagrania albumu „Onyks”. W skład zespołu wchodzą: Mateusz Wachowiak– kierownik muzyczny, akordeon, Oliwier Andruszczenko– klarnet, saksofon, Kazimierz Nitkiewicz – trąbka, flugelhorn, Krzysztof Łochowicz– gitara, mandolina, Piotr Janiec – tuba, Jarema Jarosiński – perkusja.  Do zespołu dołączyła również Zuznna Lenkiewicz, która wspiera wokalnie wykonania. Gościnnie w niektórych projektach współpracuje z Karoliną grupa wokalno – taneczna z LZA PROMNI w składzie Ola Barcińska, Katarzyna Kowalik i Martyna Staniec-Bialik oraz Andrzej Wołosz – choreograf.

Na album składa się trzynaście piosenek, które inspirowane są tradycyjną muzyką polską oraz muzyką polskich mniejszości narodowych i etnicznych, między innymi Żydów, Serbów, Cygan, Greków. Całość zespolona słowiańskim korzeniami i słowiańskim zacięciem wokalistki, łącząca wielobarwną muzykę a także łącząca wiele tradycji narodów zamieszkujących wspólnie na jednym terytorium Polski. W utworach, które czerpią z tradycyjnej polskiej muzyki ludowej np. z Kurpi czy Śląska Cieszyńskiego, z muzyki krakowskich Żydów słychać również wpływy muzyki z innych stron świata takich jak Argentyna, Francja czy nawet z krajów arabskich.

POSŁUCHAJ PŁYTY ONYKS NA YT

POSŁUCHAJ PŁYTY ONYKS W SERWISACH STREAMINGOWYCH

Spis utworów:

1. Chateńka – słowa Karolina Lizer, muzyka Mateusz Wachowiak
2. Czysta woda- słowa Tomasz Kordeusz, muzyka Marcin Partyka
3. Muzykanci – słowa Tomasz Kordeusz, muzyka Marcin Partyka
4. Białe Koronki- słowa Karolina Lizer, muzyka Mateusz Wachowiak
5. Miejska – słowa Karolina Lizer, muzyka Mateusz Wachowiak
6. Jedna – słowa Paweł Sołtys (Pablopavo), muzyka Patryk Kraśniewski, Lena Romul
7. Ślad- słowa Tomasz Kordeusz, muzyka Marcin Partyka
8. Pod lasem – słowa i muzyka Karolina Lizer
9. Mazurska- słowa i muzyka Karolina Lizer
10. Ptasi puch- słowa Tomasz Kordeusz, muzyka Marcin Partyka
11. Onyks – słowa Tomasz Kordeusz, muzyka Marcin Partyka
12. Kare konie – słowa Karolina Lizer, muzyka Mateusz Wachowiak
13. Leć głosie – słowa i muzyka Karolina Lizer

Produkcja i Wydawnictwo: LIZER MUSIC

Płyta „Onyks” jest dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyczny ślad”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.


Karolina Lizer ur. 03.03.1997 r. w Warszawie, Pianistka, klawesynistka, autorka tekstów, kompozytorka, niezwykła interpretatorka poezji. Wydała już dwie autorskie płyty: „Lśniąca. Łąkowe historie…”  oraz „Onyks”. Wieloletnia uczennica Elżbiety Zapendowskiej. Absolwentka wielu szkół muzycznych i artystycznych. W swojej karierze współpracowała z wybitnymi artystami takimi jak Bogdan Hołownia, Janusz Strobel, Wojciech Zieliński, Doda i wielu innych. Poza solową karierą występuje jako solistka w Ludowym Zespole Artystycznym PROMNI a także śpiewając w projekcie ABBA Orkiestrowo.  Od 2021 roku współpracuje z grupą znakomitych muzyków, z którą występuje pod nazwą Karolina Lizer i jej Folk Orkiestra.

Do jej największych osiągnięć należą:
*Zdobycie trzech nagród na Premierach 59 KFPP w Opolu 2022: Nagroda Publiczności im. Karola Musiała, Nagroda Jury oraz Nagrodaa ZAiKS z najlepszy tekst (Tomasza Kordeusza).
*Uczestniczka finałów polskich Preselekcji do Eurowizji 2022
*Finalistka w koncercie Debiuty 57 KFPP w Opolu
* Grand Prix I Festiwalu Piosenki Polskie KRYSZTAŁOWY KAMERTON 2021
* Grand Prix na Festiwalu P. Skrzyneckiego w Mińsku Mazowieckim 2015
* l miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Piosenki Żydowskiej i Piosenki Polaków Żydowskiego pochodzenia organizowanego przez Prymasa Polski z okazji Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim 2020
* I nagroda w konkursie Wolna Scena Karrot 2020
* I nagroda na Ogólnopolskim konkursie „Piosenka jest dobra na wszystko” 2020
* III miejsce na 56 Studenckim Festiwalu w Krakowie 2020
* Wyśpiewała I nagrodę w konkursie na piosenkę o dzielnicy „Zakochaj się w Warszawie w Wesołej” oraz otrzymała Nagrodę Publiczności 2019 ( „Stacyjka Wesoła”, muz. Wojciech Zieliński, sł. Tomasz Kordeusz)

Podziel się swoją opinią ;)