Premiera: Anna Jopek i jej najnowszy singiel “Born Anew”

Nowy singiel Anny Jopek: „Born Anew” opowiada o wewnętrznym powrocie do siebie samego.

Anna Jopek jest trójmiejską kompozytorką, tworzącą w nurcie okołojazzowym. Debiutancka płyta Anny – Insight – nominowana była w tegorocznych Fryderykach w kategorii Fonograficzny Debiut Roku Jazz, dziś ma miejsce premiera jej najnowszego singla.

A gdyby tak urodzić się na nowo i móc zacząć wszystko z czystą kartą… Born Anew to delikatny utwór o wewnętrznym powrocie do własnych korzeni, gdzie nowa wersja starego siebie zaczyna kiełkować, leczyć zamierzchłe rany, owocować światłem. I nadzieją.

Singiel powstał we współpracy Anny z trójmiejską wokalistką — Olą Chaładaj. Jest to zgrany duet wokalno — instrumentalny, spod którego skrzydeł wyszedł utwór w klimacie muzyki filmowej oraz ilustracyjnej. Tekst oraz linia melodyczna w sposób naturalny przenika się z minimalistycznym instrumentarium. Jeśli harmonie można słyszeć, to na pewno w Born Anew znajdziemy jej wiele. W moim odczuciu odsłuch tego kawałka, przypomina momentami kąpiel lilii wodnej w tafli wody, gdzie oba czynniki wchodzą w świętą symbiozę. Istotną w dopełnieniu całej formy rolę pełni również teledysk utworu, stworzony przez Szymona Cieślaka, który uzupełnia koncepcję artystki. Obraz ukazuje wędrówkę postaci w swoim odbiciu.

Co sama autorka sądzi o nowym singlu?

Born Anew to historia o mnie, o Tobie. O każdym, kto w zagubieniu poszukując, na
nowo odnajduje wewnętrzne światło. W sobie.


Anna Jopek kompozytorka, aranżerka, pianistka, studentka kompozycji na Akademii Muzycznej w Gdańsku. Nominowana do Fryderyka 2023 w jazzowej kategorii Fonograficzny Debiut Roku. W 2022 roku wydała debiutancką płytę Insight, nakładem wytwórni Alpaka Records. Laureatka Ogólnopolskiego konkursu Jazz Nad Odrą we Wrocławiu (2023) oraz Międzynarodowego Konkursu Młodych Zespołów Jazzowych Jazz Juniors (2022) z duetem Jopek/Klemensiewicz. Ponadto z tymże zespołem otrzymała wyróżnienie podczas XXIV Przeglądu Jazzowego Sax Clubu (2023), a także na konkursie JAZZiNSPIRACJE w ramach Lublin Jazz Festival (2021). Znalazła się w gronie finalistów konkursu Young Crocus Jazz Contest podczas Krokus Jazz Festival (2021). Artystka uczestniczyła w wielu projektach artystycznych, koncertach, warsztatach. Posiada wieloletnie doświadczenie sceniczne m.in. Komeda Jazz Festiwal czy koncert w NOSPR.

fot. Szymon Cieślak

Podziel się swoją opinią ;)