Premiera singla z płyty „Aneta Figiel i Starsi Panowie… zupełnie inna historia”

W słowach ślad tylko został

Utwór W słowach ślad tylko został zapowiada album Aneta Figiel i Starsi Panowie… zupełnie inna historia z najpopularniejszymi piosenkami Kabaretu Starszych Panów

Twórczość Kabaretu Starszych Panów to klasyka polskiej kultury, która na nowo ożywa w interpretacji twórców projektu: Anety Figiel i Marcina Murawskiego. Album Aneta Figiel i Starsi Panowie… zupełnie inna historia ukaże się w kwietniu 2021 roku. Zapowiada go singiel W słowach ślad tylko został, który łączy szacunek do pierwowzoru z nową aranżacją, dzięki czemu klasyczna kompozycja zyskuje współczesne brzmienie.

Album Zupełnie inna historia w zamyśle Anety Figiel i Marcina Murawskiego powstał, by przypomnieć dobrze znane kompozycje Kabaretu Starszych Panów, jednocześnie dbając o współczesne brzmienie, z myślą o młodszych słuchaczach. 

Pierwszym singlem zapowiadającym płytę jest utwór W słowach ślad tylko został. Tekst utworu wyraża ideę całego projektu – powrót do postrzegania słowa jako nośnika emocji, tęsknotę za jego wartością i kulturową siłą.

Ta piosenka jest pięknym podsumowaniem przesłania całej płyty. W twórczości Kabaretu słowa i treść były punktem wyjścia. Bardzo mi do tego blisko i tęskno. Tymczasem słowa w dzisiejszych realiach mocno straciły na wartości, często są zastępowane emotikonami, slangiem lub anglicyzmami. Dzięki tym utworom możemy przenieść się w czasie i delektować się erudycją twórców, którzy uwodzili humorem i zabawą słowem. – mówi Aneta Figiel.

“W słowach ślad” (źródło: Aneta Figiel)

Inspiracją do zmierzenia się z repertuarem Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego była praca z młodzieżą nad koncertem złożonym z utworów Kabaretu Starszych Panów. Dzieci i młodzież nie znały tego materiału. Po wstępnym przesłuchaniu piosenek miały ogromne opory. To dało mi do myślenia, że młode pokolenie żyje w zupełnie innych realiach muzycznych i w oryginalnych wersjach te genialne piosenki nie mają szansy zaistnieć w ich świadomości. W ten sposób zaczął kiełkować pomysł o nagraniu najpopularniejszych utworów Kabaretu w nowych aranżacjach. Dzieci ostatecznie przekonały się do tego materiału i zaśpiewały piękny koncert. – wspomina Aneta Figiel.  

Podziel się swoją opinią ;)