Przystanek Woodstock jednym z najpopularniejszych festiwali świata

Przystanek Woodstock znalazł się na trzecim miejscu w rankingu Music Festival Wizard w kategorii festiwali europejskich i na pierwszym miejscu wśród festiwali organizowanych w Europie Środkowej.

Festiwal Przystanek Woodstock został uznany za jeden z najpopularniejszych festiwali w Europie. Specjaliści wyłonili sto pięćdziesiąt najlepszych imprez muzycznych świata spośród siedmiuset pięćdziesięciu festiwali opisanych na portalu Music Festival Wizard. Międzynarodowy ranking podzielony jest obecnie na trzy kategorie geograficzne:
  • festiwale odbywające się w Ameryce Północnej
  • festiwale europejskie
  • festiwale brytyjskie.

Wśród festiwali brytyjskich na czele rankingu uplasował się festiwal Glastonbury, wśród festiwali amerykańskich najlepszy okazał się Summerfest 2017, a w Europie prowadzi Lollapalooza Berlin. W kategorii festiwali europejskich znalazł się jeszcze jeden polski festiwal – odbywający się w Gdyni festiwal Open’er.


W oddzielnym rankingu imprez muzycznych organizowanych w Europie Środkowej, dominują polskie festiwale, bo oprócz Przystanku Woodstock i festiwalu Open’er znalazły się tam Off Festival i Kraków Live.

Kryterium wyboru festiwali było zainteresowanie fanów muzyki odwiedzających stronę internetową. Autorzy listy zbierali dane na podstawie dwóch milionów odwiedzin ich portalu na przestrzeni jedenastu miesięcy, od stycznia 2017 do listopada 2018.

Music Festiwal Wizard to międzynarodowy portal zbierający informacje o festiwalach muzycznych, dostarczający informacji na temat dat, lokalizacji, oraz artystów występujących na festiwalach na całym świecie. Portal został założony w USA w 2009 roku przez entuzjastów festiwali muzycznych, którzy chcieli zebrać w jednym miejscu jak najwięcej informacji o wydarzeniach z całego świata.


fot. Lucyna Lewandowska

Przystanek Woodstock stanowi największy w Polsce i jeden z największych w Europie festiwali muzycznych. Jego tegoroczna edycja odbyła się w terminie 3-5 sierpnia w Kostrzynie nad Odrą. Na czterech scenach zaprezentowało się kilkudziesięciu wykonawców z Polski i ze świata. Wystąpili między innymi: Archive, Amon Amarth, Trivium, Orange Goblin, Kyle Gass Band, The Qemists, Nothing But Thieves, Michał Urbaniak & Urbanator, Slaves, Prong, Wilki, The Bloody Beetroots, Łąki Łan, Dub Inc., Mando Diao, Clock Machine, Frank Turner & The Sleeping Souls, Annisokay, House Of Pain, Speaker First, Counterfeit, Wojciech Mazolewski Quintet, Piotr Bukartyk oraz New Model Army.

W ramach Akademii Sztuk Przepięknych odbyły się spotkania z wybitnymi osobistościami świata kultury, polityki i sportu. Z Woodstockowiczami spotkali się na przykład Robert Biedroń, Maciej Orłoś, generał Mirosław Różański, Rzecznik Praw Obywatelskich dr Adam Bodnar, sędzia Jarosław Gwizdak oraz Bartłomiej Topa. Uczestnicy Festiwalu brali udział w różnych formach warsztatów artystycznych oraz angażowali się w szereg inicjatyw społecznych i obywatelskich. W czasie Przystanku Woodstock zaprezentowały się także liczne organizacje pożytku publicznego oraz realizowana była cała gama projektów edukacyjnych oraz sportowych.


Organizatorem imprezy jest Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która w ten sposób pragnie podziękować polskiej młodzieży za jej zaangażowanie w zimowy Finał WOŚP. Koncert jest niekomercyjny, niebiletowany, a środki na jego organizację zapewniają liczni sponsorzy. Festiwal nie może być i nie jest finansowany ze środków zebranych w czasie Finału WOŚP.


Zajrzyj po więcej:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.