[RELACJA] Wyśpiewali w Toruniu czym jest dla nich wolność – koncert „Wolności!”

„Wolności!” to piękna inicjatywa, podczas której, w słoneczne niedzielne popołudnie, 16 września, na jednej scenie wystąpili najwybitniejsi polscy artyści, śpiewając czym dla nich jest wolność. Koncert został zorganizowany z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, choć prowadzący Maciej Orłoś podkreślał, że muzycy będę śpiewać o różnych przejawach wolności, nie tylko tej, związanej z niepodległością naszego państwa.

Muzyczną ucztę rozpoczął Torunianin – Mariusz Lubomski. Wykonał dwa utwory ze swojego repertuaru: „A mój pies jest inny” i „Spacerologię”. Bardzo mocno wybrzmiał zaśpiewany (momentami nawet wykrzyczany) przez muzyka „Kombinat” Republiki, któremu towarzyszyły ciekawe wizualizacje, przedstawiające życie w czasach PRL-u.

Po tak mocnym akcencie na scenie pojawiła się Natalia Kukulska, która również wzięła na warsztat Grzegorza Ciechowskiego i jego legendarny utwór – „Nie pytaj o Polskę”. Artystka zaśpiewała także „Ostatnią prostą” i „Halo tu Ziemia” – oba utwory pochodzące z jej najnowszego albumu,podrywając przy tym do tańca tłumy zgromadzone pod sceną.

Elektroniczno-energetyczną atmosferę ostudził nieco występ Muńka Staszczyka, który wraz z Przyjaciółmi: Cezariuszem Kosmanem oraz Jankiem Pęczakiem, przy akompaniamencie gitar, zaprezentował publiczności tym razem wszystkie utwory z własnego repertuaru. Zgromadzeni pod sceną usłyszeli znanego wszystkim „Kinga”, „Wychowanie” oraz niedawno powstałą piosenkę, która idealnie wpisała się w tematykę wieczoru – „Artyści Muszą”.

Wielu wzruszeń dostarczył występ Anity Lipickiej. Wokalistka najpierw zadedykowała piękny utwór „A jeśli nie wrócę” kobietom, które nie bały się walczyć o swoją wolność podczas powstania warszawskiego. Następnie wykonała „Kocham Wolność” Chłopców z Placu Broni, a swój mini koncert zakończyła „Tęczową” ze swojej ostatniej płyty, skierowaną do osób, którym społeczeństwo próbuje ograniczyć wolność ze względu na ich odmienność.

Następnie na scenie pojawił się energiczny przedstawiciel młodego pokolenia – Krzysztof Zalewski i przypomniał wszystkim „Kwiaty ojczyste” Czesława Niemena (już niedługo w Toruniu pełen koncert z trasy „Zalewski gra Niemena” – zapraszamy!). Następnie wykonał „Jaśniej” i zachęcał, aby edukować społecznie młode pokolenia, a swój występ zakończył „Szarymi Mirażami” Maanamu, podczas których, nawet na tak krótkim koncercie, nie omieszkał zeskoczyć ze sceny do fanów i przybić z nimi piątek.

Na koniec organizatorzy pozostawili dwie bardzo wyraziste osobowości. Katarzyna Nosowska, która powróciła na ten wieczór do swojego wyglądu z lat 90-tych, wykonała sentymentalny utwór „Polska” oraz promujący nadchodzącą płytę „Ja Pas!”. Publiczność miała również niepowtarzalną okazję usłyszeć, a także wyśpiewać wspólnie z artystką Kultową – nomen omen – „Arahję”, która, mam wrażenie, poniosła się po całym Toruniu.

Wisienką na torcie okazał się być występ Organka, który  – jak przystało na Torunianina -został przyjęty przez publiczność głośnym aplauzem. Tomasz dedykował niedawno zmarłemu Robertowi Brylewskiemu utwór „Mam dość” oraz sprawił niespodziankę swoim fanom, wykonując wspólnie z Mariuszem Lubomskim swój numer – „Ki czort”. Na zakończenie koncertu Tomasz zaśpiewał słynne „Imagine” Johna Lennona, które wydawało się być jedynym słusznym i najbardziej pasującym zwieńczeniem tego pięknego, pełnego wzruszeń i wartościowego przekazu,muzycznego wieczoru.

Warto również podkreślić, ze podczas całego koncertu, wszystkim artystom towarzyszył zespół pod kierownictwem Jana Smoczyńskiego z gościnnym udziałem jazzowego kwartetu Atom String Quartet.

Ten wieczór był pełen ważnych lekcji i pięknych momentów. Najwięksi artyści przyjechali do Torunia, przypomnieli słuchaczom kultowe utwory legend polskiej sceny muzycznej, ale pokazali także, że sami mają wiele wartościowych słów do przekazania w swojej twórczości. Wszyscy zgromadzeni opuszczali teren koncertu z pewną refleksją, która unosiła się w powietrzu przez cały czas jego trwania.

Brawa dla województwa kujawsko-pomorskiego za tak piękną inicjatywę i pamięć o tym, że muzyka to bardzo dobra forma nie tylko rozrywki, ale również edukacji!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.