VI Festiwal Przestrzeni Miejskiej w Rzeszowie [informator]

Dni i wieczory 1-3 czerwca będą po brzegi wypełnione atrakcjami. Koncerty, warsztaty dla dzieci, wystawy, spotkania z architektami, pokazy filmowe, spektakl taneczny, silent disco oraz Warsztatlon, czyli startupy dla miasta. Zagrają: SALK, KRIA (Islandia), Gypsy and the Acid Queen, Pustki, Łąki Łan, Buslav, Sonar, Xxanaxx, Urbanski.

Były już hale fabryki Zelmer, hale obrabiarek PKP i fosa rzeszowskiego Zamku. Tym razem miejscem festiwalowych wydarzeń będą klimatyczne wnętrza i dziedziniec kamienicy przy al. Piłsudskiego 8-10. Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach Festiwalu jest bezpłatny.

WARSZTATLON – ZMIENIAJ Z NAMI RZESZÓW

Już 20 maja wszyscy, którzy mają niesztampowe pomysły na to, jak poprawić funkcjonowanie przestrzeni Rzeszowa, mogą wziąć udział w 24 godzinnym miejskim hackathonie pt. „Live Life”. To inicjatywa w ramach Festiwalu Przestrzeni Miejskiej, skierowana do wszystkich mieszkańców Rzeszowa, którzy chcieliby wspólnie pracować nad wprowadzeniem własnych pomysłów w życie miasta. Osoby, które mają pomysł, a nie mają zespołu mogą dołączyć do spontanicznie powstających grup już na miejscu. Początek 20 maja w KWADRACIE przy ul. Bardowskiego 4.

Podczas dni Festiwalu Przestrzeni Miejskiej wszystkie projekty będą prezentowane odwiedzającym i wezmą udział w ostatecznym spotkaniu z jury, które wyłoni zwycięzców.

KREATYWNE DNI DZIECKA

Podczas Festiwalu dziedziniec i kamienica przy al. Piłsudskiego 8-10 będą również kreatywną przestrzenią dla dzieci i młodzieży. Odbędą się tam warsztaty architektoniczne, a także warsztaty z budowania instrumentów, tworzenia graffiti oraz pokazy filmów animowanych. Wszystkie zajęcia są bezpłatne.

Już 1 czerwca od godz. 12 zapraszamy na warsztaty form użytkowych w betonie Lafarge – warsztat otwarty dla uczniów, a także dla studentów i architektów. Uczestnicy, podzieleni na grupy wiekowe będą projektować swoją przestrzeń miejską. Każda z grup otrzyma zadanie pobudzające kreatywność i pomagające znaleźć temat przewodni wybranego miejsca, a następnie będzie wypełniać przestrzeń architektonicznie. Na zakończenie zajęć mieszkańcy Rzeszowa i festiwalowi goście będą mogli podziwiać makiety i budowle stworzone przez uczestników.

Dla dzieci, które wolą bardziej dynamiczne formy, organizatorzy przygotowali gry terenowe, np. zbieranie „złotych” sztabek wykonanych z betonu, domino z betonowych płytek i układanie wieży Jenga z betonowych klocków.

O godz. 19 zapraszamy na slajdowisko, a od godz. 22 na gry planszowe. 2 czerwca od godz. 12 zapraszamy na archizabawy – otwarte zajęcia architektoniczne dla dzieci „Hong Kong”. Podczas tych warsztatów dzieci w kreatywny sposób będą uczyły się jak aranżować przestrzeń, stworzą makiety i modele architektoniczne.

Ciekawie zapowiadają się również warsztaty tworzenia graffiti pod okiem Arkadiusza Andrejkowa.
Samoróbka – budowanie instrumentów

Twórcze zajęcia, podczas których powstaną instrumenty potrwają dwa dni (1 i 2 czerwca od godz. 15). W sobotę, 3 czerwca dzieci wraz z instruktorami zagrają wyjątkowy koncert na własnoręcznie wykonanych instrumentach.

Projekt Samoróbka to inicjatywa wrocławskiej grupy artystycznej „Małe Instrumenty”. Jego celem jest generowanie odkrywczych i oryginalnych instrumentów, które pozwalają wykonawcom na tworzenie nowej muzyki. Uczestnicy w praktyczny sposób poznają podstawowe zasady działania instrumentów muzycznych oraz proste metody nagłośnienia nawet bardzo cichych dźwięków. Zapisy na te warsztaty przyjmowane są pod adresem promocja@estrada.rzeszow.pl do 22 maja.

KONCERTY, WYSTAWY, POKAZY

Festiwal Przestrzeni Miejskiej to również mnóstwo innych atrakcji. Wieczory będą wypełniać koncerty muzyki alternatywnej i elektronicznej oraz pokazy filmowe Euroshorts.  Będą również wystawy architektoniczne, m.in. wystawa modeli Bogusława Barnasia „Architektura zakorzeniona w tradycji” i prac Arkadiusza Andrejkowa „Szprejem obciążeni”.

Prawdziwa gratka czeka na miłośników i kolekcjonerów płyt winylowych – przez wszystkie festiwalowe dni będzie odbywał się kiermasz winyli.

 Czwartkowe popołudnie od godz. 15 wypełnią prezentacje: „Przestrzeń miejska inspiracją dla współczesnego biura” to propozycja Grupy Nowy Styl.

O godz. 16 rozpocznie się ArchiCzwartek – bliskie spotkanie z Oskarem Grąbczewskim – OVO – Grąbczewscy Architekci oraz Tomaszem Koniorem – Studio Konior, „Dobre przestrzenie dla miasta”.

W piątek o godz. 17 zapraszamy na wykład plenerowy połączony ze spacerem, organizowany przez Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków Urzędu Miasta Rzeszowa. Tematem będzie architektura przedwojennego modernizmu jako zapis aspiracji rzeszowian końca lat 30. XX w. do bycia mieszkańcami nowoczesnego, prężnie rozwijającego się ośrodka przemysłowego. Spotkanie rozpocznie się przed budynkiem Estrady Rzeszowskiej przy ul. Jagiellońskiej 24. Zapisy na spacer przyjmowane są pod adresem promocja@estrada.rzeszow.pl do 22 maja.

W piątkowy wieczór po koncertach odbędzie się prezentacja Amerykańskich Filmów Reklamowych 2016. Niezwykły przegląd najlepszych światowych reklam telewizyjnych włączonych do zbiorów Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku (MoMA), organizowany przez Stowarzyszenie Niezależnych Producentów Reklamowych USA (AICP) będzie można zobaczyć
w Rzeszowie w ramach projekcji pofestiwalowej Euroshorts.

Ogólnopolska premiera książki „Przemytnicy”

Miłośnicy literatury też znajdą coś dla siebie. W piątek o godz. 17 odbędzie się spotkanie
z Konradem Janczurą, autorem książki „Przemytnicy”, wydanej przez Korporację Ha!art. Będzie to ogólnopolska premiera debiutu prozatorskiego autora.

„Przemytnicy” to thriller – opowieść o dwóch chłopakach z małej wsi koło Lubaczowa, którzy stawiają pierwsze kroki w zawodzie przemytnika. W bagażniku granatowego passata wożą przez ukraińską granicę papierosy Prima, wódkę Chlibnyj Dar, cukierki, chałwę i ketchup. Sensej, lokalny rekin biznesu, próbuje wciągnąć swoich podopiecznych na wyższy poziom. W grę wchodzi tajemnicza przesyłka od Eda z Przemyśla…

Przedstawiciele Korporacji Ha!art będą gośćmi festiwalu przez cały czas jego trwania, prezentując swoje publikacje.

 Spektakl tańca współczesnego „Nie rób scen (o mężczyznach)”

To interdyscyplinarna propozycja Stowarzyszenia Artystycznego PoruszaMY. Jak mówi autorka Katarzyna Myrda, spektakl „Nie rób scen (o mężczyznach)” jest podróżą: z jednej strony bardzo przyziemną, z drugiej pełną abstrakcji. Poprzez dialog bohaterek jest opowieścią subiektywną, równocześnie sprawiającą, że można przeglądnąć się w jej lustrze. Ze względu na inspirację autorki m.in. obrazami Piotra Worońca Jr, ukazuje interdyscyplinarne podejście do sztuki, łącząc malarstwo abstrakcyjne z ruchem, słowem oraz gestem.

Spektakl jest przeznaczony dla widzów od 16 roku życia. Zapraszamy w sobotę, 3 czerwca
o godz. 17.

Wyjątkowe silent disco

W sobotnią noc, po koncertach, od godz. 23 do 2.00 zapraszamy na wyjątkowe silent disco.  Jako DJ-e wystąpią:  Michäl Wu (Xxanaxx), Urbanski (RYSY) i Łukasz Stachurko – Sonar Soul (RYSY, Sonar).

Na Festiwal Przestrzeni Miejskiej zapraszają Miasto Rzeszów i Estrada Rzeszowska. 

Podziel się swoją opinią ;)