41 edycja Rawa Blues Festival już 7 października w katowickim Spodku! Kto zagra?

7 października w katowickim Spodku odbędzie się 41 edycja festiwalu Rawa Blues. Znamy już listę wszystkich  wykonawców, którzy wystąpią podczas imprezy. Na legendarnej katowickiej scenie zaprezentują się: Altered Five  Blues Band, Restless, Philip Sayce, Troy Redfern, Albert Cummings, Boogie Boys, Shaki’n Dudi, Blueset, Robert  Kordylewski, Teksasy & Wojtek Cugowski oraz laureat konkursu na Małej Scenie. 

Największą gwiazdą tegorocznej edycji Rawa Blues będzie grupa Altered Five Blues Band. Modny kwintet z  Milwaukee słynie z mieszanki mocnego, oryginalnego bluesa i zjawiskowych występów na żywo. Ich szósty album studyjny, Holler If You Hear Me, zadebiutował na trzecim  miejscu listy Billboard Blues Chart i otrzymał trzy nominacje do nagrody Blues Music Award, w tym Album of the  Year i Song of the Year.

Kolejną gwiazdą, która wystąpi na scenie katowickiego Spodka będzie Albert Cummings – piosenkarz i gitarzysta,  który grał z wieloma najwybitniejszymi muzykami współczesnej ery. Nagrał kilka albumów  dla Blind Pig Records, a na płycie NO REGRETS z 2012 roku gitarzysta poszerzył granice poza światem bluesa,  obejmując wpływy country i rocka, jak nigdy wcześniej.

Wielbicieli gitarowych popisów z pewnością przyciągną do „Spodka” Philip Sayce oraz Troy Redfern. Ten kto obraca się w klimatach rocka, bluesa czy jazzu na pewno będzie kojarzył tych dwóch światowej sławy gitarzystów.

Na festiwalowej scenie nie zabraknie również mocnej ekipy przedstawicieli polskiego bluesa. Na scenie  katowickiego Spodka wystąpią: Shakin’ Dudi, Boogie Boys, Blueset, Robert Kordylewski, Teksasy & Wojtek  Cugowski.

Irek Dudek – bluesman po trzydziestce, Darek Dusza – lider punk rockowej załogi Śmierć Kliniczna, do tego jeszcze  muzycy jazzowi… Czy taka konfiguracja personalna miała prawo wypalić? Album nagrany praktycznie „na setkę”, za  jednym podejściem… Efekt? „Złota płyta” – 36 minut, które w połowie lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia  wstrząsnęły polską sceną muzyczną. Złota Płyta okazała się prawdziwą kopalnią przebojów. „Au sza la la”, „Zastanów  się co robisz”, „To ty słodka”, „Za dziesięć minut trzynasta” i oczywiście „Och Ziuta”. Utwory, które w tamtych czasach  śpiewano jak kraj długi i szeroki. Shakin’ Dudi wypełniał największe sale koncertowe w Polsce, a płyta – o tyleż  ironicznym, co prowokującym tytule – pokryła się platyną. Doczekała się zresztą udanej kontynuacji w 2008 roku.  Co istotne: kawałki ze „Złotej płyty” nie zestarzały się ani trochę, zarówno muzycznie, jak i pod względem przekazu  w tekstach. Nawet „Za dziesięć minut trzynasta” – po lekkiej kosmetyce godziny w tytule – znów jest na czasie po  tym, gdy kolejne miasta zaczęły wprowadzać na swoim terenie nocną prohibicję…

Do składu Dużej Sceny dołączy jeszcze laureat Małej Sceny, na której zaprezentują się w tym roku: Comin’ To Town,  Curly Cale, Duch Delta, Her Memories, Onus Blues, RoseMerry oraz Stonage Full of Sun.

Rawa Blues Festival to najstarszy festiwal bluesowy w Polsce, jeden z najbardziej uznanych w Europie i największy  na świecie odbywający się “in-door” (pod dachem). Laureat prestiżowej nagrody „Keeping The Blues Alive 2012” w  kategorii Festiwal Międzynarodowy, przyznanej przez amerykańską The Blues Foundation. W ostatnich latach,  oprócz „Spodka”, Rawa Blues gościła w nowoczesnej Sali Koncertowej NOSPR, gdzie odbyły się niezapomniane  koncerty takich artystów jak Keb’Mo, Rick Estrin & The Nightcats, Eden Brent czy dwukrotnie Irka Dudka w odsłonach  z orkiestrą symfoniczną NOSPR-u oraz z własnym Big Bandem. 

Podczas ponad 40-tu edycji festiwalu, na festiwalowych scenach wystąpiła czołówka bluesowych artystów z kraju  jak i zza granicy. Warto przypomnieć, że mieliśmy zaszczyt gościć takich wykonawców jak: Junior Wells, Koko Taylor,  Keb’Mo, Robert Cray, JJ Grey & Mofro, James Blood Ulmer & Vernon Reid, Otis Taylor, Eric Sardinas czy Blind Boys  of Alabama.  

Przeczytaj naszą relacje z 40. edycji Rawa Blues Festiwal

Bilety na Festiwal do nabycia wyłącznie w sieci Ticketmaster.

materiały prasowe

Podziel się swoją opinią ;)