Felieton: Dobre, bo polskie… #28 Kayah i “Za późno”

Utwór zatytułowany „Za późno” to jedna z najnowszych piosenek polskiej wokalistki Kayah. Numer okazał się sporym przebojem i dotarł na sam szczyt wielu list przebojów. Ciekawostką jest, że piosenka nie została wydana na żadnym albumie. Jak dla mnie kompozycja ciągle bardzo dobrze brzmi i często do niej powracam. Koniecznie sobie to przypomnijcie…


Piosenki możecie posłuchać poniżej:


Debiut polskiej wokalistki Kayah miał miejsce w zespołach Rastar i Zgoda. Jej pierwszy sukces to nagroda specjalna na Festiwalu Krajów Nadbałtyckich w Karlsham w 1988 roku, gdzie zaśpiewała piosenkę „Córeczko chciałabym, żebyś była chłopcem”. Wtedy to ukazał się jej debiutanci album zatytułowany „Kayah”. Wówczas współpracowała z wielkim gwiazdami polskiej piosenki takimi jak np.: Stanisław Soyka, Czesław Niemen, Grzegorz Ciechowski czy zespół De Mono. W 1995 roku na rynek trafił jej krążek pt.: „Kamień”, który został świetnie przyjęty w branży muzycznej. Dwa lata później do sklepów muzycznych trafiła płyta „Zebra” z wielkimi hitami „Supermenka” i „Na Językach”.

kayah

W 1999 roku artystka rozpoczęła współpracę z Goranem Bregoviciem, której owocem był niezwykle popularny album  ”Kayah i Bregović” z hitami ”Śpij kochanie, śpij”, „To nie ptak”, ”Byłam różą”, „Prawy do lewego” czy „Nie ma, nie ma ciebie”. Wydany w 2000 roku longplay „Jaka ja Kayah” stanowił kolejny artystyczny i komercyjny sukces. Jej kolejny album ”Stereo Typ” ukazał się w 2003 roku, a pierwszym singlem promujący płytę była piosenka „Testosteron”. W 2005 roku artystka opublikowała płytę ”The Best & The Rest” jako podsumowanie dekady solowej swojej kariery. To z tego albumu pochodzi np. świetny numer „Embarcacao” nagrany z Cesarią Evorą oraz utwór „Prócz Ciebie nic” śpiewany z Krzysztofem Kiljańskim.

Artystka posiada też własną wytwórnię – KAYAX, która promuje młodych, utalentowanych artystów, którzy zachwycili ją swoją muzykalnością, charyzmą i olbrzymim talentem oraz osobowością. Kayax wydał do tej pory płyty np.: Maria Peszek, Andrzej Smolik, Zakopower, Novika, Bisquit, Sofa, June, Mosqitoo, Loco Star, Andrzej Bachleda, Envee, Kapela ze Wsi Warszawa, Benzyna, Fox, L.U.C., czy Jimmy Scott.

Pod koniec 2006 roku w Łodzi odbył się pierwszy Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej koncert z cyklu „MTV Unplugged”. Gwiazdą wieczoru była właśnie Kayah, która w towarzystwie kilku uznanych gości wykonała 16 utworów, w tym swoje największe przeboje.

W 2010 roku ukazała się płyta „Kayah & Royal Quartet”. To absolutnie wyjątkowy i nowatorski projekt łączący akustyczne, klasyczne brzmienie kwartetu smyczkowego Royal Quartet z charyzmatycznym wokalem Kayah.

Na początku 2011 roku artystka powróciła na listy przebojów z singlem „Za późno”. W tym samym roku, wraz z Anną Dąbrowską, Andrzejem Piasecznym i Adamem „Nergalem” Darskim, zasiadła w komisji jurorskiej pierwszej edycji programu The Voice of Poland transmitowanego w TVP2.

Jej dyskografię uzupełniają albumy: „Skała” (2009), „Kayah & Royal Quartet” (2010), „Panienki z temperamentem” (2010) oraz „Transoriental Orchestra” (2013).

Podziel się swoją opinią ;)