Felieton: Dobre, bo polskie… #33 Myslovitz i “Nocnym pociągiem aż do końca świata”

Nocnym pociągiem aż do końca świata to drugi singel zespołu Myslovitz z płyty „Happiness Is Easy” z 2006 roku.

Według mnie kompozycja jest kapitalna, zwłaszcza wokalnie i brzmieniowo. Kto pamięta ten przebój?

 


Zespół Myslovitz powstał w 1992 roku w Mysłowicach z inicjatywy Artura Rojka. Przez pierwsze dwa lata istniał jako The Freshmen.
Ich pierwszy album zatytułowany „Myslovitz” ukazał się w 1995 roku i był promowany singlem „Myslovitz”. Kolejne piosenki z tej płyty to: „Zgon”, „Maj” i „Krótka piosenka o miłości”.
W tym czasie zespół otrzymał wiele nagród oraz wyróżnień, między innymi: Nadzieja Roku według czytelników miesięcznika Tylko Rock, Debiut Roku według miesięcznika Brum, nominację do statuetki Fryderyka w kategorii Debiut oraz nagrodę radia RMF FM – Niedocenieni ’95.
W 1996 roku ukazała się druga płyta grupy – „Sun Machine”. Dzięki temu albumowi Myslovitz stał się docenianą grupą na polskim rynku muzycznym, a takie mega hity jak „Peggy Brown” oraz „Z twarzą Marylin Monroe” znacząco przyczyniły się do sukcesu komercyjnego albumu. Rok później na rynku pojawiła się następna płyta – „Z rozmyślań przy śniadaniu”.
Kolejny longplay w dorobku formacji to „Miłość w czasach popkultury”, która ukazała się w 1999 roku. Krążek cieszył się olbrzymią popularnością (platyna). Wtedy też zespół był triumfatorem rozdania nagród Fryderyki ’99, zdobył statuetki w kategoriach: Grupa Roku, Piosenka Roku – Rock („Długość Dźwięku Samotności”) oraz Płyta Roku – Rock. Otrzymał również prestiżową nagrodę tygodnika Polityka – Paszport Polityki ’99 w dziedzinie muzyki rock/pop. Po prawie trzyletniej przerwie, w 2002 roku, zespół Myslovitz wydał swoją piątą płytę – „Korova Milky Bar”.
W połowie 2003 roku do sklepów trafił album podsumowujący dotychczasową karierę Myslovitz – „The Best Of”. Podwójna płyta zawierała wszystkie największe przeboje zespołu, a także kilka utworów, które nie były dostępne na żadnym z pięciu regularnych wydawnictw grupy (plus dwa nowe nagrania). Promował ją singiel „Kraków” nagrany z gościnnym udziałem Marka Grechuty i zespołu Anawa. Natomiast w grudniu 2004 roku ukazał się długo oczekiwany album – „Skalary, Mieczyki, Neonki”. Z kolei w 2005 roku zespół zaprezentował wydawnictwo będące podsumowaniem dziesięcioletniej kariery grupy – „Single 1995-2005″.
W roku 2006, Myslovitz zaprezentował publiczności swój siódmy studyjny album – „Happiness Is Easy”. To w tym roku w historię zespołu wpisało się bardzo nietypowe wydarzenie – występ w ramach „Najmniejszy koncert świata”.
Od 2007 roku Przemysław Myszor i Wojtek Powaga zaangażowali się w projekt No!No!No!, aż w końcu grupa ogłosiła roczną przerwę w działalności.
Na scenę powrócili dopiero w 2010 roku. W tym samym czasie rozpoczęli również prace nad nowym krążkiem. Pierwszy album Myslovitz po sześciu latach ciszy i rocznej przerwie w działalności ukazał się w połowie 2011 roku. Płytę „Nieważne jak wysoko jesteśmy” wyprodukowali wspólnie z Marcinem Borsem. Album promował singiel „Ukryte”.
W 2012 roku zespół Myslovitz zakończył współpracę w dotychczasowym składzie. Do grupy dołączył nowy wokalista Michał Kowalonek. Z kolei Artur Rojek – dotychczasowy wokalista – zapowiedział solową działalność artystyczną. W grudniu 2012 roku zespół opublikował pierwszy utwór z Michałem Kowalonkiem, czyli „Trzy sny o tym samym”.
W maju 2013 roku miała ukazała się ich płyta „1.577″.


Zajrzyj po więcej : 

Myslovitz na Facebooku

Podziel się swoją opinią ;)