Felieton: Dobre, bo polskie… #48 Monika Brodka – ,,Krzyżówka dnia”

Piosenka „Krzyżówka dnia” to jeden z singli, które promowały album wydany w 2010 roku zatytułowany „Granda”. Utwór ukazał się wielkim hitem w światku muzyki… alternatywnej, gdy wcześniej Brodka uchodziła raczej za typową popową artystkę. W ogóle cały album był sporym zaskoczeniem zarówno dla fanów jak i krytyków muzycznych ze względu na aranż, raczej daleki od dotychczasowej popowej twórczości wokalistki. Jak dla mnie piosenka jest świetna i systematycznie do niej powracam.

Na uwagę zasługuje tutaj również teledysk w reżyserii Krzysztofa Skoniecznego, ponieważ obraz stworzono klasyczną techniką animacji poklatkowej.


Piosenki możecie posłuchać poniżej:


Monika Brodka to polska wokalistka, o której zrobiło się głośno w 2003 roku za sprawą wygranej w 3. edycji programu telewizyjnego Idol – „łowiącego” muzyczne talenty, gdzie w eliminacjach wykonała piosenkę „New York” Franka Sinatry. Ciekawostka jest, że ukończyła podstawową szkołę muzyczną w klasie skrzypiec.

Jej debiutancki krążek zatytułowany „Album” ukazał się pod koniec 2004 roku, który poprzedzony był epką zawierającą 6 utworów – „Mini Album vol. 1″. Na pierwszy singiel promujący wybrano wówczas utwór „Ten”. Warto wspomnieć również o innych znakomitych kawałkach z tej płyty: „My” i „Dziewczyna mojego chłopaka”.

Pod koniec 2006 roku na rynek trafiła jej druga płyta zatytułowana „Moje piosenki”. Krążek utrzymany był w stylistyce czarnych brzmień r’n’b i soulu. Wydawnictwo promowała piosenka ”Znam cię na pamięć”, która okazała się wielkim przebojem. Hitami były również numery: „Miał być ślub…” i „Za mało wiem”.

Dopiero w 2010 roku, ukazał się trzeci album wokalistki, „Granda”, którego producentem był ojciec Moniki, Jan Brodka (autor kompozycji „Hejnał”). Dzięki temu longplayowi artystka została nagrodzona prestiżowymi nagrodami Fryderyk w kategoriach Album Roku Pop, Produkcja Muzyczna Roku (za numer „Granda”) oraz Wokalistka Roku.

W 2016 roku wydała świetny album zatytułowany „Clashes” z hitami „Horses” i „Santa Muerte”. Ciekawostką jest, że artystka od niedawna prowadzi audycję radiową zatytułowaną “Lamenty i Odmęty” w Programie Trzecim Polskiego Radia.

Zajrzyj po więcej : 

Brodka na Facebooku

Podziel się swoją opinią ;)