Felieton: Dobre, bo polskie… #49 Edyta Bartosiewicz i “Miłość jak ogień”

Utwór „Miłość jak ogień” to singiel wokalistki Edyty Bartosiewicz z płyty zatytułowanej „Wodospady” z 1998 roku.

Muszę przyznać, że dopiero niedawno przypomniałem sobie o tym utworze, choć znam go już od dawna. Z tym kawałkiem mam tak, że bardziej mi się podoba zwrotka niż refren… A Wy? Chociaż jedno jest pewne – ciągle przepięknie brzmi, a to już prawie 20 lat od premiery. Posłuchajcie tego koniecznie.


Piosenki możecie posłuchać poniżej:


Edyta Bartosiewicz już w wieku 10 lat rozpoczęła samodzielną naukę gry na gitarze. Zaczęła tworzyć pierwsze piosenki. Następnie uczyła się w liceum im. Kopernika, trenowała łyżwiarstwo szybkie i siatkówkę.

Już wtedy, próbując spełnić się muzycznie i pogodzić pasję z nauką, założyła pierwszy zespół w Mińsku Mazowieckim. W 1986 roku zdecydowała się wyjechać do Londynu. Tam poznała kapelę The Blue Airplanes i po sześciu miesiącach wróciła do Warszawy.
Był to moment przełomowy w życiu artystki. Po czwartym roku porzuciła studia i dołączyła do grupy Staff, z którą – po zmianie nazwy na Holloee Poloy – wygrała Mokotowską Jesień Muzyczną w 1989 roku, a potem nagrała płytę „The Big Beat” (1990). Krążek potwierdził możliwości Edyty i mimo, że cieszył się umiarkowaną popularnością, zdobył uznanie krytyków.
Po rozpadzie Holloee Poloy (1991) wokalistka rozpoczęła karierę solową i wkrótce wydała swój pierwszy album – „Love” (1992). Płyta zaśpiewana w całości po angielsku nie odniosła znaczącego sukcesu komercyjnego, jednak spotkała się z uznaniem fanów, a Edyta na festiwalu w Sopocie (1992) otrzymała Bursztynowego Słowika.
Kolejny album Edyty – „Sen” (1994) – przyniósł artystce oczekiwany sukces. Płyta została nagrodzona kilkoma Fryderykami, a sama Edyta została uznana za najlepszą wokalistkę roku. Otrzymała również „Paszport Polityki”.
W 1995 roku nagrała nową wersję piosenki Erica Claptona „Wonderful Tonight” na płytę „Tribute to Eric Clapton”. Niedługo potem ukazał się trzeci solowy album Edyty – „Szok’n’Show”. Otrzymał on Fryderyka w kategorii „najlepszy album rockowy”. W 1996 roku ukazał się na rynku singiel z transwersją „Ostatniego” i z całkowicie nowym utworem „Pomyśl o mnie”, a niebawem kolejny, z piosenką „Mistrz”. W tym samym roku artystka współpracowała w grupą Closterkeller, przy płycie „Cyan”, gdzie udzielała się wokalnie w chórkach oraz wyprodukowała utwór „Cisza w moim domu”. Wyprodukowała i zmiksowała również bardzo dobrą płytę „Kolory” (1996) zespołu Firebirds.
Po dwuletniej przerwie, 9 czerwca 1997 roku, wydany został kolejny album wokalistki, zatytułowany „Dziecko”, który został bardzo dobrze przyjęty i także otrzymał „Fryderyka” w kategorii „najlepszy album rockowy”. Natomiast 9 listopada 1998 roku pojawił się następny krążek Edyty – „Wodospady”, za który otrzymała cztery nominacje do „Fryderyków”.
Kolejna płyta Edyty to „Dziś są moje urodziny”, ukazała się w listopadzie 1999 roku. Zawierała największe przeboje wokalistki wraz z dwoma nowymi utworami. Niebawem wokalistka podjęła współpracę z Justyną Steczkowską przy albumie „Dzień i noc” (2000) – jest autorką tekstów do utworów „Kosmiczna rewolucja”, „Podróżując”, „Zazdroszczę ci”, „La Femme Du Roi” i „Wszystko się staje iluzją”.
W tym samym roku Edyta śpiewała także z Kazikiem – można ją usłyszeć w piosence „Cztery pokoje”. Skomponowała również muzykę do piosenki „Ostatni list” Anity Lipnickiej oraz jest autorką utworu „Egoiści”, który znalazł się na ścieżce dźwiękowej filmu pod tym samym tytułem.
W 2002 roku Bartosiewicz podpisała nowy kontrakt z wytwórnią BMG. Wkrótce potem do radia trafiło nagranie „Niewinność”, które promowało jej kolejny album. Jednak, mimo zapowiedzi, nie ukazał się on, a wokalistka zniknęła na dłuższy czas.
W 2004 roku dała o sobie znać gościnnym występem na płycie Krzysztofa Krawczyka, „To, co w życiu ważne”. Zaśpiewała w utworze „Trudno tak (razem być nam ze sobą…)”, w ostatniej chwili dołączonym do albumu.
We wrześniu 2006 roku Bartosiewicz wzięła udział w koncercie jazzmana Tomasza Stańki i na blisko dwa lata znów zniknęła z życia publicznego. Pojawiła się dopiero w lipcu 2008 roku na TOPtrendach, gdzie z okazji 45-lecia pracy artystycznej Krzysztofa Krawczyka, wykonała z jubilatem dwie piosenki – „Opowieść” i „Trudno tak… (razem być nam ze sobą)”. W 2013 roku artystka powróciła na scenę w wielkim stylu krążkiem „Renovatio”, a jej dyskografię uzupełnia album „Love & more…” z 2014 roku.

Zajrzyj po więcej : 

Edyta Bartosiewicz na Facebooku

Podziel się swoją opinią ;)