Festiwal Synestezje w Klubie Studio — dotknij sztukę

Festiwal Synestezje od momentu swojego powstania przekonuje publiczność, że słowo, dźwięk i obraz tworzą nierozerwalne płaszczyzny odbioru sztuki i w zasadzie każdy z nas jako odbiorca jest po trosze synestetykiem. Tematem 11. edycji będą PO:ŚWIATY.

Już za niespełna dwa tygodnie rozpocznie się wyczekiwany Festiwal Synestezje. Od samego początku istnienia, przekonuje widzów, że słowo, dźwięk i obraz stanowią nierozłączne elementy percepcji sztuki. A każdy użytkownik sztuki, w pewnym stopniu, jest zobowiązany, aby ją poczuć. Motywem przewodnim 11. edycji festiwalu są “PO:ŚWIATY”, które zawitają również do krakowskiego Klubu Studio.

Jak już wcześniej wspominaliśmy, przy okazji prezentacji muzykoholicznego rozkładu jazdy na październik, w Klubie Studio odbędzie się część atrakcji z tegorocznej edycji Festiwalu Synestezje muzyka. plastyka. słowo. Festiwal odbywa się między 26-29 października w Krakowie w trzech klubach: Klubie Studio, Zaścianek i Gwarek. Skupmy się natomiast na harmonogramie w Klubie Studio, który prócz wspaniałych koncertów ma do zaoferowania znacznie więcej… W dzisiejszym zestawieniu omówimy pierwsze dwa dni festiwalu – 26 i 27/10/2023.

26/10/2023 PLASTYKA I SŁOWO

(Podobno) nie samą muzyką człowiek żyje, chociaż redakcji Muzykoholicy ciężko w to uwierzyć. Pierwszy dzień Synestezji wprowadzi nas w przeróżne (po)światy i dziedziny sztuki. 26 października o godzinie 19:00 w Klubie Studio będziecie mogli obejrzeć UV Show w wykonaniu Teatru Ognia LOS FUEGOS, a następnie wziąć bezpłatny udział w pokazie mody podczas którego światy artystyczne zyskają życie. Unikalne i inspirujące stylizacje przeniosą Was w odległe, surrealistyczne uniwersa. Tuż po pokazie (godzina 20:00), tradycyjnie jesteście zaproszeni na wernisaż festiwalowych wystaw, podczas którego zobaczycie prace przyjaciół -artystów Synestezji, jak i wystaw.

Zwieńczeniem pierwszego dnia festiwalu będzie spektakl action-painting TABULA RASA w wykonaniu Art Color Ballet.  Czym jest w ogóle action-paiting? To technika malarska polegająca na wykorzystaniu spontanicznego, nieskrępowanego regułami malarskimi gestu bezpośredniego rozlewania farby na płótno. Na czym polegać będzie spektakl TABULA RASA? Na początek zobaczycie białą kartkę papieru, którą czas zapisuje własnymi słowy. I gdy już życie w każdej literze zyska formę — zaczynamy wiedzieć, określać, znaczyć. A to wszystko, aby otworzyć następną Kartę do zapisania.. Brzmi enigmatycznie? Dlatego właśnie trzeba tego doświadczyć! Za choreografię, reżyserię, scenografię, kostiumy i projekty odpowiadać będzie Agnieszka Glińska, współpraca choreograficzna: Małgorzata Popławska-Warelis. Bilety na pokaz rozpoczynają się od 40 zł (klik).

Na sam koniec organizatorzy zapraszają Was na dyskotekę po:światową. Start o godzinie 23:00. To właśnie wtedy możemy zatonąć w muzyce i oddać się jej na dobre! 

27/10/2023 SŁOWO I MUZYKA

O godzinie 14:00 odbędą się warsztaty z Krzysztofem M. Maj: 3 techniki światotwórcze dla bardzo początkujących (sold out). Później, o 16:30 zobaczymy się na panelu dyskusyjnym z youtuberami: Krzysztof M. Maj, BezSchematu, Czerw Fantastyczny. Po wyprzedanej wiosennej trasie promującej pierwszy solowy album — Avi — ponownie wraca na klubowe sceny w sześciu miastach, a jednym z przystanków będzie właśnie Klub Studio w Krakowie. O godzinie 19:00 na scenę wjedzie koncert AVI. Bilety od 89 zł, dostępne kolekcjonerskie. Zobacz: (klik).

“Mały Książę” ukazał się 31 marca i bardzo szybko pokrył się platyną. Płyta była jednym z najchętniej kupowanych i odtwarzanych albumów w pierwszym półroczu 2023 roku. Avi przedstawia opowieść o przemijaniu, bajkę dla dorosłych. A słucha go wielu, w tym miesiącu osiągnął ponad milion słuchaczy w serwisie Spotify, w tym ponad 130 tys. z Krakowa — dlatego liczymy na godną reprezentację na koncercie!

Poniżej rzucamy harmonogram Synestezji w Klubie Studio!


Festiwal Synestezje muzyka. plastyka. słowo. Pierwsza edycja tego wydarzenia odbyła się w 2012 roku i nosiła nazwę Sophiscapes. Wtedy nastąpiło ostateczne połączenie muzyki, plastyki i słowa. Rok później nazwę zastąpiono aktualną: Synestezje, a festiwal zaczął skupiać się głównie na promocji twórczości polskich artystów działających w obszarach muzyki, plastyki i słowa. Muzyka, której możecie doświadczać podczas festiwalu to głównie polskie twory, z uwagi na potrzebę pielęgnacji języka rodzimego i kultury. W myśl nazwy festiwalu, zachęcamy do usłyszenia obrazów, malowania słowami i nadawania muzyce barw — a to wszystko w stolicy polskiej kultury, a mowa oczywiście o Krakowie.

Podziel się swoją opinią ;)