NOWE TWARZE | KOŁDRA

KOŁDRA to wrocławski zespół założony w 2020 roku z inicjatywy Agnieszki Frączyk. Grupa wydala całkiem niedawno album.

Szerszej publiczności zespół Kołdra dał się poznać podczas 42 Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2022 roku, gdzie jako jedyny zespół zakwalifikował się do drugiego etapu konkursu. Kołdra została również nominowana do nagrody Wrocławskiego Artystycznego Odkrycia w roku 2022 – WARTO – przyznawanej przez Wrocławską Gazetę Wyborczą.

Debiutancka płyta “KORPO DIEM” zespołu Kołdra jest nietuzinkowym połączeniem dwóch światów – pełnej ekspresji, stylistycznie obfitej, nieraz melancholijnej muzyki oraz tekstów opowiadających o życiu w korporacji.

Teksty pisane są tzw. korpomową (cyt. wikipedia – “odmiana języka polskiego, używana w dużych przedsiębiorstwach, zwłaszcza międzynarodowych”) i opisują codzienne życie pracownika korporacji (w szczególności z branży IT). Utwory opowiadają o różnych aspektach pracy w szklanych wieżowcach: od drobnych porażek, integracji z zespołem, aż po wypalenie zawodowe. Rzeczy poważne przeplatają się z lekką, prawie kabaretową formą.

Kołdra postanowiła nie ograniczać się do jednej stylistyki muzycznej – słychać to od pierwszych wydanych singli zespołu. Debiutancka “Refaktorka” jest utworem łączącym Jazz, Funk i Hip-Hop, a tekst opowiada o dniu z życia programisty i codziennych zmaganiach z kodem. Na krążku pojawia się też swing, R&B, trip-hop czy nawet reggae z drobnymi elementami muzyki szantowej. W utworze „Korpollada” zaproszeni Goście dograli swoje partie podkreślające latynoską stylistykę piosenki traktującej o nadgodzinach podczas weekendu.

Starannie dobrane kompozycje wraz z przemyślanymi słodko-gorzkimi tekstami tworzą bezprecedensowy album opisujący korporacyjną rzeczywistość w lekko poetycki, kabaretowy, nieoczywisty i zabawny sposób.

Na płycie znalazły się też utwory przedstawiające korporacyjne życie w dziale supportu technicznego, testów, potyczki zawodowe project managera, a także teksty traktujące o spotkaniach biznesowych takich jak rekrutacja, retrospekcja (tzw. „retro”). Autentyczności zespołowi dodaje fakt, że spora część składu pracuje w branży IT (właśnie jako programista, tester oprogramowania i project manager), dlatego znają oni opowiadane tematy z pierwszej ręki.

Album wydany przez LUNA MUSIC POLSKA ma swoją premierę 24.03.2023r.

Zespół KOŁDRA:
Agnieszka Frączyk (wokal)
Jakub Chrobak (gitara elektryczna)
Michał Olejnik (instrumenty klawiszowe)
Piotr Gil (kontrabas)
Michał Małkowicz (perkusja)

Podziel się swoją opinią ;)