[RECENZJA] Byłaś serca biciem…czyli przypadki pewnego literata.

bylasseercaZbigniew Książek to znany poeta, tekściarz, kompozytor. Autor tekstów piosenek m.in. Michała Bajora, Zbigniewa Wodeckiego, Ryszarda Rynkowskiego czy zespołu Brathanki, współpracownik Piwnicy pod Baranami. Wraz z premierą książki, która odbyła się 26 października, daje nam poznać zupełnie odmienną stronę życia literata; zarówno wzloty, jak i upadki.

Autor skupia się głównie na okresie młodości i dorosłości w swoim życiu. Przedstawia swoje historie w sposób zabawny, często ironiczny. Rozpoczyna swoją opowieść od studiów, na które wówczas bardzo trudno było się dostać. Filologia polska na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie… dlaczego nie? Wspomina swoje pierwsze miłości, egzaminy, próby tworzenia, życie studenckie. Jako młody człowiek musiał zmierzyć się z rzeczywistością świata, w jakim przyszło mu żyć, czyli PRL-em. Prześladowany przez kolegę z roku – Adolfa, cenzora antykomunistycznych twórców. Dostając tym samym zakaz występowania na terenie Polski. Odpowiedzią na to był wyjazd do Stanów Zjednoczonych, przepełniony kilkunastoma epizodami. Możemy sobie tylko wyobrazić… młody poeta opuszczający Polskę w poszukiwaniu pracy, zmian, mając jednocześnie w kieszeni kilkadziesiąt dolarów. Początki bywają trudne, w tym przypadku tym bardziej… Czy polski literat ma szansę odnalezienia się w Chicago? Nie od razu Rzym zbudowano… Ważne było to, aby mieć za co żyć.

Po powrocie do kraju nadchodzą znaczące zmiany. Zaczyna być bardziej rozpoznawalny w świecie sztuki. Co więcej? Tworzy pojedyncze teksty do gazety, teksty piosenek, nawet próbuje swoich sił jako aktor. Jakie problemy rodzą się wraz ze wzrostem popularności? Jak przeszłość może wpłynąć na teraźniejszość?

O niezwykłych przypadkach życia, nieraz przewrotnych: emigracji, życia literata, kompozytora dowiecie się z autobiografii, która najlepiej to przybliży. Wspomniane historie wskazują, że nie zawsze wszystko jest tak kolorowe, jak nam się wydaje… Aby osiągnąć sukces musimy pamiętać, iż ma on wiele odcieni. Nie zawsze przez nas przewidzianych.

Mężczyzna z kobietą rozmawiają w kawiarni. On myśli: „Och, jak bym chciał się z nią kochać”, ona zaś: „O, jak by to było pięknie, gdyby obdarzył mnie wielkim, romantycznym uczuciem i przynosił mi konwalie…” – Zbigniew Książek


Zajrzyj po więcej!

https://www.facebook.com/wydawnictwo.muza.sa/

http://zbigniewksiazek.pl/


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.