Emocjonalno-gitarowy debiut od Velow – album Wizje

zespół Velow wydał na światło dzienne pierwszy album Wizje

Niespełna miesiąc temu szczeciński zespół Velow wydał na światło dzienne pierwszy album Wizje. Zgromadzili na nim osiem mocno gitarowych utworów, na wskroś przepełnionych wykrzyczanymi uczuciami.

Brzmienie Velow to ukłon w stronę grungowych inspiracji, muśniętych klasyką polskiej sceny rockowej, której nie sposób nie wyczuć podczas pierwszego zetknięcia z twórczością szczecińskiej kapeli. Nie bez powodu, podczas odsłuchu Wizji, można natknąć się na skojarzenia z dźwiękami starszych wydań Comy, Myslovitz czy zespołu Hunter. W skład zespołu wchodzą: Eryk Pacyna (wokal), Tomasz Guz – (gitara), Sebastian Lisiecki – (gitara), Wiktor Kowalczyk (bas) oraz Krystian Tomasiak (perkusja). Za mix i mastering odpowiada No Fear Records. Grupa powstała w 2021 roku.

Wizje są pewnym podsumowaniem pierwszych dwóch lat naszej działalności, ale przede wszystkim każdy z tych utworów składa się na zrozumienie i nadanie formy naszym emocjom. Zazwyczaj mówi się, że muzyka dojrzewała wraz z artystami, ale w tym przypadku to my dojrzeliśmy wraz z tymi piosenkami

  komentują czlonkowie Velow

Zarówno w logo zespołu, jak i na okładce płyty widzimy serce — oczywiście nie bez powodu. Świadczy to, przede wszystkim, o dużej korelacji całości stworzonej przez nich koncepcji z uczuciami. Nośnikiem idei jest ich debiutancki album. W moim odczuciu serce symbolizuje emocjonalność, przekładającą się w dużej mierze na refleksyjne teksty i chwytliwe riffy. Dłużej wpatrując się w okładkę albumu, nie można oprzeć się wrażeniu, że nawiązuje do renesansowego fresku Michała Anioła — Stworzenie Adama. Sięgające do serca dłonie dla Velow to próba dostania się do własnego środka oraz zrozumienia tkwiących tam uczuć. Dłonie — będąc w bardzo bliskim sąsiedztwie serca — nie dotykają go, co sugerować może nieustanną pogoń oraz, wcześniej wspomniane przez artystów, próby zrozumienia i nadania odpowiedniej formy oraz kształtu targającym ich dźwięki emocjom.

Na płycie znalazły się znane już single: Omamiony, Mimo strat, Paranoja, Nietykalna. Utwór Nietykalna doczekał się pełnometrażowego teledysku, dostępnego na platformie YouTube.

Zespół rozpoczął już już swoją pełnoprawną trasę koncertową, występując w kwietniu w Goleniowie i Gdańsku. Kolejne trzy koncerty odbędą się w następującym rozkładzie:

13 maja — Szczecin, Krzywy Gryf

16 czerwca — Mysłowice, Schron Muzyczny MASH

17 czerwca — Wrocław, Niebo Cafe Wrocław

fot. Lesław Kopecki

Podziel się swoją opinią ;)