Festiwal Synestezje w Klubie Studio — posłuchaj sztuki

Festiwal Synestezje od momentu swojego powstania przekonuje publiczność, że słowo, dźwięk i obraz tworzą nierozerwalne płaszczyzny odbioru sztuki i w zasadzie każdy z nas jako odbiorca jest po trosze synestetykiem. Tematem 11. edycji będą PO:ŚWIATY.

Weekend (28-29/10) przyniesie festiwalowi nieco bardziej koncertową nutę. Po piątkowym występie Avi-ego, w sobotę spotkacie się z Sarsą, która wystąpi w pewnym towarzystwie. Niedziela przyniesie występ Johna Portera wraz z Agatą Karczewską oraz Ritą Pax.

W sobotę 28/10/2023 prelekcji ciąg dalszy! O godzinie 13:00 Prelekcja: Czerw Fantastyczny: Magia? To nie może być trudne! Czyli jak stworzyć magiczny świat i nie zwariować. Następnie o 14:30 Prelekcja: BezSchematu: Z miłości do końca świata. Najciekawsze wizje postapokalipsy. Na koniec rozważań o 16:00 Prelekcja: Kartografia Niepraktyczna: Odpowiednią dać światu mapę. Wszystkie wykłady są bezpłatne!

O godzinie 18:30 startuje — Sarsa — właśc. Marta Markiewicz, polska piosenkarka, autorka tekstów i kompozytorka.  Jesienią tego roku ukazał się nowy album Sarsy – pierwszy we współpracy z wytwórnią oraz managementem Kayax. Od wydania poprzedniego materiału, artystka ewoluowała i obrała nowy, świadomy oraz bezkompromisowy kierunek. Zdążyła zaskoczyć słuchaczy wieloma wersjami samej siebie, które stopniowo odsłaniały ideę artystycznej wolty – o napisaniu siebie na nowo i dojrzewaniu jako świadoma artystka. Wraz z płytą *jestem marta, artystka chce przede wszystkim zrzucić noszone przez lata maski czy stereotypy i pokazać naturalność. Ta autentyczność pozwoliła Sarsie otworzyć zupełnie nowy rozdział w karierze. W duecie i solo wystąpi Meek Oh Why? oraz jeszcze nieujawnieni goście.  Meek, Oh Why? to artysta, który łączy w swojej twórczości hip-hop, muzykę elektroniczną i pop alternatywny. Dżentelmeński raper w swoich opowieściach z szacunkiem odnosi się do słów, eksplorując rzeczywistość w szczery, choć metaforyczny sposób. Jego najnowsza ep-ka Po sygnale nagraj wiadomość z pewnością idealnie dopełni rozebrany z fałszu materiał prezentowany przez Sarsę. Bilety rozpoczynają się od 80 zł, sięgnij po nie tu: (klik).

Festiwalową niedzielę 29/10/2023 w Klubie Studio rozpoczniemy malowaniem przy piwie BGH od godziny 15:00/ Będziecie mogli wykreować własne PO:ŚWIATY. Czujcie się zatem zaproszeni na malowanie przy piwie! Podczas wydarzenia będziecie mogli napić się rzemieślniczego piwa od Browar Górniczo-Hutniczy. Wejściówka: 15 zł (klik).

Od godziny 20:00 rozpocznie się koncert PORTER/KARCZEWSKA x Rita Pax w ramach festiwalu Synestezje. Agata Karczewska — wokalistka, niepokorna songwriterka, tworząca w stylu amerykańskiego folku, bluesa, country, folk rocka. Pochodzi z Warszawy, jej debiutancki album I’m Not Good at Having Fun w 2019 roku został nominowany do Fryderyka w kategorii album roku blues. W 2020 roku artystka zakwalifikowała się do finału prestiżowego amerykańskiego konkursu International Songwriting Competition. John Porter —  walijski muzyk, kompozytor i tekściarz. W środowisku znany jako sceniczna legenda, muzyk mający na koncie współpracę z największymi ikonami — grał z Korą i Markiem Jackowskim w grupie Maanam Elektryczny Prysznic, założył Porter Band, komponował z Anitą Lipnicką, współpracował z Nergalem i Wojtkiem Mazolewskim. Przy okazji zapraszamy do zerknięcia na muzykoholiczny wywiad z Johnem (klik).

Wspólnie nagrali bezkompromisowy album On the Wrong Planet. Utrzymany w gatunku alternatywnego country. Momentami przypomina mroczną podróż do wspomnień, o których wolelibyśmy zapomnieć. W szczery i surowy sposób opowiada o bólu, wyobcowaniu i namiętnościach. 

Wraz z uprzednio wspomnianymi twórcami pojawi się — Rita Pax — grupa muzyczna powstała w 2012 roku pod kierownictwem Pauliny Przybysz, w której skład weszli znani artyści polskiej sceny alternatywnej. Zespół tworzą Kasia Piszek, odpowiedzialna za instrumenty klawiszowe, Piotr Zalewski na gitarze basowej, Paweł Zalewski na gitarach oraz Jerzy Markuszewski na perkusji. Projekt narodził się pod wpływem muzyki lat 60., psychodelii i soulu, które zostały zinterpretowane przez członków zespołu w nowoczesny sposób, uwzględniając ich wrażliwość artystyczną.

Warto dodać, że jubileuszowa edycja Męskiego Grania zbiegła się w czasie z 50. rocznicą wydania pierwszej płyty zespołu Breakout. Rita Pax zainspirowana tym wydarzeniem zdecydowała się nagrać covery i aranżacje utworów zespołu Breakout, co doprowadziło do powstania albumu zatytułowanego Piękno. Tribute to Breakout, który miał swoją premierę w maju 2022 roku.

Bilety na ten koncert rozpoczynają się od 80 zł, dostępne również kolekcjonerskie – (klik).

Harmonogram festiwalu:

Podziel się swoją opinią ;)