Juwenalia Krakowskie — Strefa Plaża. Czas Start!

Jak co roku, Kraków przyciąga wiosną grono nie tylko turystów, ale i fanów dobrej muzyki. Co czeka muzykoholików w Strefie Plaża podczas Juwenaliów? Masa rozmaitych wokalistów i zespołów począwszy od Golec uOrkiestry po Kizo czy Aviego.

W tym roku Strefa Plaża będzie miejscem wielkich powrotów! Na scenie AGH pojawią się artyści, którzy w poprzednich latach rozgrzewali atmosferę podczas najlepszych imprez w tej części Krakowa. Już we wtorek koncertową część Juwenaliów nawiedzi występ kultowego zespołu Golec uOrkiestra, który wystąpi w Klubie Studio w ramach obchodów 60. rocznicy Miasteczka Studenckiego AGH! Śmiemy przypuszczać, że Golce iście śpiewająco poradzą sobie z rozgrzewką dla krakowskiej publiczności.

Ich twórczość muzyczna zawiera elementy muzyki alternatywnej, popu, rock’n’rolla, bluesa. Jednak najbardziej charakterystyczne są dla nich brzmienia muzyczne zaczerpnięte z ich góralskiej kultury, czyli Karpat. Zespół został utworzony przez braci w roku 1998. Ich dzieła są ponadczasowe i nie ma osoby, która nie znałaby utworu “Pędzą Konie” czy “Ściernisko”. Oprócz Golców, na scenie towarzyszyć będzie orkiestra Con Fuoco.

Drugiego dnia, w JuweŚrodę na plaży królować przede wszystkim rap, a o najlepszą zabawę zadbają: Avi, Kizo, Szpaku i Blaga! Kizo jest znany z ulicznego stylu oraz niskiego wokalu, którym zyskał sobie szerokie grono fanów. Jego teksty są pełne autentyczności, a melodie wpadające w ucho sprawiają, że jego koncerty są prawdziwymi wydarzeniami. Od 2017 roku wydał trzy solowe albumy, a najnowszy z nich, “Pegaz”, zyskał status złotej płyty. Kizo jest znany z ulicznego stylu oraz niskiego wokalu, którym zyskał sobie szerokie grono fanów. Jego teksty są pełne autentyczności, a melodie wpadające w ucho sprawiają, że jego koncerty są prawdziwymi wydarzeniami. Od 2017 roku wydał trzy solowe albumy, a najnowszy z nich, “Pegaz”, zyskał status złotej płyty.

Szpaku, a właściwie Mateusz Jakub Szpakowski to polski raper i autor tekstów. Na początku muzyk należał do wytwórni B. O. R. Records, natomiast w 2019 r. otworzył własną, którą nazwał GUGU. Współpracował m.in. z takimi wykonawcami jak raperzy Paluch, Young Igi, Białas czy Guzior. Blaga wyróżnia się na tle innych nowych artystów dzięki swemu dynamicznemu flow i chwytliwym refrenom, które sprawiają, że jego utwory stają się doskonałymi tanecznymi hitami. Jego artystyczna wizja nie zna granic – od imprezowych bangerów po nostalgiczne nagrania w cloudowej estetyce. 

JuweCzwartek będzie naszym małym Woodstockiem – na Strefie Plaża pojawią się Bracia Figo Fagot, Nocny Kochanek, Łydka Grubasa i… Majka Jeżowska! Bracia Figo Fagot to polski zespół muzyczny założony przez Piotra Połacia i Bartosza Walaszka (Cjalis), znany głównie z niestandardowego disco polo. Powstali w 2010 po miniteledyskach w serialu „Kaliber 200 volt”.

Ich występy na żywo cieszą się popularnością, unikają playbacku. Nocny Kochanek to zespół znany z ostrego humoru, dystansu do siebie i heavy metalu. Nazwę zawdzięcza Bartoszowi Walaszkowi i jego “Kapitanowi Bombie”. Znani z utworu “Minerał Fiutta” dla filmu o Kapitanie Bombie, grają tradycyjny heavy metal. Wystąpili na Woodstocku (2014, 2016) i Cieszanów Rock Festiwal (2016). Pierwsza płyta “Hewi Metal” wyszła w 2015, a po zmianie składu (Wójcik za Nachyłę) wydali “Zdrajcy Metalu” w 2017.

Standardowo scena będzie znajdować się na boiskach sportowych Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica. Specjalnie z okazji tego wspaniałego wydarzenia, organizatorzy przygotowali dla Was poręczną mapkę.

Majki Jeżowskiej nie trzeba przedstawiać… To polska piosenkarka, kompozytorka, scenarzystka, reżyserka i ambasadorka UNICEF, absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach. Znana z tworzenia piosenek dla dzieci, w latach 80. przeniosła się do USA, gdzie była wokalistką zespołu Heat N Serve i zdobyła uznanie dzięki teledyskowi „Rats on a Budget”, który wygrał festiwal w Saint-Tropez i był emitowany na MTV.

Od momentu swojego debiutu, Łydka Grubasa zdobyła serca fanów nie tylko swoją muzyką, ale także wyjątkową interakcją z publicznością podczas koncertów. Ich występy są pełne energii i niezapomnianych wrażeń, gdzie muzyka łączy się z teatralnym wykonaniem. Dzięki swojej oryginalności i zdolności do tworzenia utworów, które trafiają w różnorodne gusta muzyczne, zespół Łydka Grubasa utrzymuje silną pozycję na polskiej scenie rockowej, przyciągając na swoje koncerty liczne grono oddanych fanów.

Po szczegółową rozpiskę wydarzeń w obrębie Strefy Plaża sięgnijcie na stronę organizatora http://juwenalia.krakow.pl/index, a także na oficjalne wydarzenie na Facebooku: https://fb.me/e/1KnizgBve, a także na naszą wcześniejszą JuweRozpiskę. 🙂

A jak mowa o Majce Jeżowskiej… Wszystkie dzieci nasze są, na imprezę możecie zabrać również tych najmłodszych, warto jednak pamiętać, że wysokie częstotliwości mogą uszkodzić słuch, zatem warto zaopatrzyć się w np. nauszniki przeciwhałasowe.

Co czeka krakowską publiczność w piątek? JuwePiątek to istna mieszanka gatunków! Na plażowej scenie powrócą Myslovitz oraz Skytech. Ponadto swój “debiut” zaliczy góralski zespół Baciary, który jeszcze nigdy nie pojawił się na krakowskiej juwenaliowej scenie. W Strefie Plaża zagości także nasza rodzima Orkiestra Reprezentacyjna AGH, a wieczór zakończy międzynarodowa gwiazda — wakacyjny duet Fast Boy! To jeszcze nie koniec — wielki muzyczny powrót do Krakowa zaliczy również długo wyczekiwany zespół…

The Dumplings, którzy wystąpią ostatniego koncertowego dnia Juwenaliów u boku Kultu oraz Dżemu. The Dumplings to polski duet muzyczny, wykonujący muzykę electropop. Początkowo zdobył popularność, publikując swoją twórczość na kanale YouTube, aktualnie powraca w hucznym stylu z długiej, czteeeroletniej przerwy. Kult i Dżem to klasyka.. w nowym wydaniu. Wszystkie koncerty odbędą się między 14 a 18 maja!

fot. materiały prasowe

Podziel się swoją opinią ;)