[RECENZJA] Sławomir – „The Greatest Hits”

Samozwańczy odkrywca nowego gatunku muzycznego, czyli Rock Polo. Znany z autorskiego programu „Fura Gwiazd”, uczestnik show „Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami” oraz finalista „Twoja twarz brzmi znajomo”. Dziś prezentuje debiutancką płytę o przewrotnym tytule „The Greatest Hits”.


Wydawnictwo otwiera kwartet złożony z singli promujących album. Na pierwszy ogień idzie debiutancka „Megiera” opowiadająca o trudach życia w związku. Dynamiczną muzykę zsynchronizowano z tekstem podawanym w zawrotnym tempie. Mimo tej prędkości jesteśmy w stanie z łatwością wyłowić każde słowo. „Megiera” jest jednym z dwóch, obok „Małgosi Sochy”, przykładów ewidentnie dowodzących, jak dobrą dykcją posługuje się Sławomir. Dodać tu należy, iż w Polsce mamy stosunkowo niewielu wokalistów mogących poszczycić się taką umiejętnością. Żaden wers nie umknie nam i w przypadku Wojciecha Łuszczykiewicza, wokalisty zespołu Video. Co ciekawe, drogi tych muzyków skrzyżowały się na planie wspomnianej już „Fury Gwiazd”.


Oscylujące wokół hiszpańskich dźwięków „Ni mom hektara” kontrastuje z następującą po nim nieco spokojniejszą brzmieniowo „Anetą”. Warto nadmienić, iż w ostatniej z wymienionych propozycji usłyszymy chórki w wykonaniu muzyków zespołu VOX. W teledysku ilustrującym nagranie zobaczymy również aktorkę Małgorzatę Sochę, który to wątek podjęto w innej piosence o znamiennym tytule.Czwarty z singli, „Miłość w Zakopanem”, to energia w czystej postaci, okraszona melodyjnością i wpadającym w ucho refrenem. W ramach przeciwwagi otrzymujemy jedyny na płycie utwór całkowicie anglojęzyczny. Odrobinę wolniejsze, ale rytmiczne „We’ll build the house” odnosi się bowiem do amerykańskiej przeszłości Sławomira. Aspekt ten poruszany jest także w „Super hero man”, z warstwą tekstową łączącą język polski z językiem angielskim. Na krążku nie brakuje ballad, jak „Nowy świat” czy mój zdecydowany faworyt – „To tylko miłość”, nie stroniących jednakże od niewątpliwego mrugnięcia okiem do odbiorcy.  „The Greatest Hits” stanowi gatunkową mozaikę: „Ty mała znów zarosłaś” czerpie pełnymi garściami z gatunku country, z kolei „Nic się nie stało”, opowiadające o procesie powstawania płyty, zostało utrzymane w klimacie reggae.Spostrzegawczemu słuchaczowi nie umknie utwór ukryty, pojawiający się po upływie kilkudziesięciu sekund od zakończenia ostatniego oficjalnego numeru. To wyraźne nawiązanie do urugwajskiego tanga „Mama… yo quiero un novio”, skomponowanego w 1927 roku przez Ramona Collazo. Trzy lata później piosenka otrzymała polski tekst napisany przez Mariana Hemara. W tej właśnie wersji, noszącej tytuł „Santa Madonna poratuj”, w kabarecie Qui Pro Quo wykonywała ją żona HemaraMaria Modzelewska.


Teksty zawarte na krążku „The Greatest Hits”, wszystkie autorstwa samego Sławomira, pełne są odwołań i wtrętów, tylko czekających na ich odkrycie. Sprawiają one, rzecz jasna, że wydawnictwo charakteryzuje się wydźwiękiem mocno humorystycznym i miejscami ironicznym, co uważam za niemały atut. Nie zapominajmy równocześnie, iż znajdziemy tu też kawał naprawdę fajnej muzyki i takiegoż wokalu. Cześć tu Sławomir i jego album, do którego nie sposób nie zapałać entuzjazmem.


Zajrzyj po więcej:

Sławomir na Facebooku


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.