„Moim celem jest pokazanie innego podejścia do muzyki alternatywnej” – Muzykoholicy w rozmowie z Marzeną Ryt

Marzena Ryt

Fanów nietypowych brzmień z pogranicza pop/folk zaintrygowała w ubiegłym roku, ale to w 2021 udowadnia, na co ją stać! Marzena Ryt swoim hipnotyzującym głosem oraz nieoczywistymi, oryginalnymi aranżacjami wyznacza dla siebie miejsce na rynku muzycznym. Pracowała już między innymi ze znanym akordeonistą Marcinem Wyrostkiem, Wojtkiem Łuszczykiewiczem (Video) oraz Bartoszem Zielonym (TABB), jest także współautorką wszystkich swoich utworów. Na co dzień inżynier teleinformatyki i fanka humorystycznych memów – motywy i gry słów wykorzystuje w swojej twórczości i komunikacji z fanami. Muzykoholicy w rozmowie z Marzeną Ryt poznali jej inspiracje, wymarzonych partnerów do muzycznej współpracy i posłuchali o… studiach informatycznych.

Natalia Glinka-Hebel

Marzena Ryt

Na początek chciałabym Ci powiedzieć, że jestem Twoją wielką fanką! Uwielbiam Twój głos i to, że bawisz się konwencjami, co i słychać w Twoich piosenkach, i widać w Twoich teledyskach – barwnych, trochę vaporwave’owych i osadzonych w wirtualnej rzeczywistości (zwłaszcza mój ulubiony Oriental). Czy ma to związek z Twoimi studiami na kierunku informatyka? Czy tak techniczny kierunek można w ogóle połączyć z działalnością artystyczną?

Ooo, miło mi bardzo! Dziękuję! Tak, dokładnie! Ma to związek z informatyką, bo jednak stanowi ona dużą część mojego życia. Staram się łączyć kierunek z działalnością artystyczną na co dzień, i chciałabym trochę wprowadzić do muzyki ten mój codzienny mix. Informatyka stanowi dla mnie pewnego rodzaju odpoczynek od myślenia twórczego, w końcu tam potrzebna jest mi druga półkula (:D) i bardziej analityczne myślenie, co jest, jak na mój “zero-jedynkowy” umysł, łatwiejsze niż komponowanie i pisanie tekstów. Ale ostatnio zaczyna się to zmieniać. Chyba. 😀

Inspiracje

W Twoich utworach słychać inspirację world music – najnowszy utwór, hello world, nawiązuje wyraźnie do kultury Indii, w singlach Taki żart i Oriental zabrałaś nas na wycieczkę do krajów Dalekiego Wschodu. Jakie jeszcze inspiracje pomagają Ci tworzyć? Jest ktoś, kto stanowi dla Ciebie artystyczny wzór do naśladowania?

Ale się cieszę, że ktoś to nazwał “wycieczką”. O to mi w tym wszystkim chodziło! W sumie to nie jestem ukierunkowana na jakieś konkretne brzmienia. Działa to prosto: co mnie zaintryguje, to wstawiam. Moim celem (i marzeniem) jest pokazanie trochę innego podejścia do muzyki alternatywnej, bo nie tylko jako twórca, ale też jako słuchacz, od dawna byłam spragniona czegoś muzycznie obcego/innego. A muzyka jest pełna ciekawych barw i jeśli, będzie mi dane, zamierzam z tego korzystać, ile się da. Jeśli chodzi o brzmienia, to nie mam konkretnego wzoru. Znalazłam kilka wykonawców ze wschodu, ale oni to już totalnie inny poziom “pojechania muzycznego”, i to jeszcze w skalach ćwierćtonowych! Myślę, że raczej moją główną inspiracją do kreatywności muzycznej od zawsze była i jest Kora.

Marzena Ryt – hello world (źródło: Marzena Ryt)

Muzyczne przygody

Pewnie słyszałaś już to pytanie nie raz i nie dwa, ale ja również jestem bardzo ciekawa odpowiedzi – co zmienił w Twoim życiu udział w The Voice of Poland? Czy myślisz, że gdyby nie ten program, byłabyś teraz w innym miejscu swojej kariery?

Szczerze mówiąc traktuję udział w tym programie jako mały muzyczny epizod, do którego już nie wracam. Myślę, że ten program dodał mi trochę muzycznej pewności siebie, ale tak poza tym dużo nie zmienił. Tak czy inaczej, tworzyłabym teraz muzykę.

Jak wspominasz akcję #hot16challenge? Czy wciąż uważasz, że rap nie jest do końca dla Ciebie?

Fajnie było się tak pobawić i to jeszcze w jakim celu! Jednak na razie nie słyszę wewnętrznego krzyku, żeby to powtórzyć. Nie byłabym w stanie tam zmieścić mojego (za) długiego wibrato, którego nawet nie umiem już u siebie powstrzymać. Więc chyba to niestety nie przejdzie w rapie ?

Marzena Ryt #hot16challenge2 (źródło: Marzena Ryt)

Czy jest ktoś, z kim chciałabyś nagrać wspólny utwór?

Tak, jest! Marzy mi się duet z Eminemem. Ale biorę pod uwagę, że może nie rozważyć mojej propozycji. Szkoda, bo mam taki numer, który by siadł pod tę współpracę.

Dalsze plany

Na YouTube można znaleźć Twoje wersje utworów innych artystów (Shakiry czy Lany del Rey). Czy lubisz nagrywać covery? Nie jest to duża presja, aby wydobyć coś nowego z bardzo dobrze znanej piosenki?

Jeśli mam pomysł na swoją wersję coveru, to uwielbiam. Ale w innym razie jest to dla mnie bardzo męczące. A to przecież właśnie o to chodzi, żeby to była własna interpretacja, a nie próba odzwierciedlenia oryginalnego nagrania, bo po co ona komu. No i jest też presja związana z wyborem właściwej piosenki. Niektóre są tak wyraziste w oryginale, że aż strach zrobić własną wersję, kiedy ludzie są aż tak przyzwyczajeni do wersji pierwotnej. Myślę, że “coverowanie” jest pewnego rodzaju pokazaniem szacunku względem artysty.

Czy Marzena Ryt zamierza poświęcić się na 100% muzyce, czy będzie przykładną programistką, nagrywającą jedynie hobbistycznie, w wolnym czasie? ?

Jeśli będę mogła i dopóki ktoś będzie chciał, żebym tworzyła i śpiewała, to zamierzam poświęcić się w 100% muzyce. Programowanie zostawię sobie na wolne chwile. To jest ten, wiesz… hiper super najlepszy plan marzeń. Jednak mam zamiar skończyć studia, włączając w to wszystkie projekty grupowe, w których mam lekkie zaległości i koledzy chyba są już trochę na mnie źli (ale na razie jeszcze są na etapie milczenia, nie krzyczą).

Mogłabyś zdradzić naszym czytelnikom, jakie masz artystyczne plany na najbliższe miesiące?

Nie będzie to wyczerpująca i zaskakująca wypowiedź, ale będę tworzyć i wydawać muzykę!!!

Podziel się swoją opinią ;)