Znamy line-up festiwalu Tak Brzmi Miasto 2023!

W przyszłą sobotę (18/11/2023) aż 12 wyjątkowych zespołów i artystów zagości podczas tegorocznego showcase’u festiwalu Tak Brzmi Miasto w Krakowie. Jacy artyści wystąpią?

Jubileuszowa, 10. edycja, showcase’u Tak Brzmi Miasto odbędzie się w dniach 18-19 listopada w Pałacu Potockich w Krakowie. Głównym tematem tegorocznej konferencji jest budowanie KARIERY. Młodzi muzycy, muzyczki, przyszli menedżerowie i menedżerki uzyskają odpowiedzi jak wybrać najlepszą ścieżkę zawodową, z czym taki wybór się wiąże, jak zaplanować i zbudować karierę tak, by była długotrwała i zrównoważona — by dostarczała zarówno stabilności finansowej, jak i psychicznej. Z jednej strony co roku powtarzają to samo, ale w tym przypadku bez żadnych wygórowanych grzeczności — tegoroczny open call przekroczył nasze (i zapewne niektórych z Was również) oczekiwania! Liczba zgłoszeń i jakość odzewu, jakie otrzymali organizatorzy przerosła ich oczekiwania. Pośród tych zgłoszeń, wielu artystów prezentowało wyjątkową twórczość na bardzo wysokim poziomie — co będzie zaprezentowane już niedługo podczas żywego muzycznego showcase’u. Wybór nie był łatwy, ale udało się ustalić jakie zespoły oraz jacy artyści uświetnią jubileuszową edycję konferencji i festiwalu Tak Brzmi Miasto. Oto oni! Zagrają:


👉 Daria ze Śląska

Artystka, która od urodzenia mieszka na Śląsku. Jak sama mówiła o sobie — miała zostać zawodową siatkarką, ale po 11 latach treningów, kiedy nie szło jej już najlepiej, zrezygnowała i została historykiem. Jak to w życiu bywa, los jest przewrotny, gdyż teraz możemy ją usłyszeć w wydaniu śpiewającym. Daria ze Śląska nie lubi wielkich miast i tłumów, ale za to lubi czuć muzykę. Gdyby nie śpiewała, pisałaby teksty reklamowe albo powieści science-fiction. W 2023 roku wydała debiutancki album “Tu była”, o którym możecie nieco przeczytać, zerkając do naszej recenzji. 3 tygodnie temu wypuściła najnowszy singiel pod tytułem To nie zabawa.


👉 Paweł Izdebski / Izdeb

Paweł Izdebski AKA izdeb proponuje deszczowe harmonie łączące w sobie akustyczny ambient i przytłaczający przester gitary. Solowy akt, w którym niepokój łączy się z nadzieją, tworząc przestrzeń do szukania swojej prawdy. To piosenki, które przypominają o tym, że na każde nierozwiązane historie, czekają szczęśliwe zakończenia.


👉 Swiernalis

Można by się obruszać, że na showcase nie powinno być miejsca dla artysty, który debiutował siedem lat temu. Prawda jest jednak taka, że Swiernalis, od czasu wydanej w Kayaxie „Draumy”, co najmniej kilkukrotnie wymyślał się na nowo, za każdym razem zaskakując i pokazując, że ma wiele twarzy, wszystkie trochę mroczne i szalone. TBM udowadnia, że lub artystów niewygodnych i niepasujących do reszty, chodzących swoimi ścieżkami, nawet jeżeli niektóre z nich prowadzą donikąd. Ale na tym właśnie polega wolność artystyczna, nie tylko na ciągłych, nieprzerwanych wzlotach. Aktualnie twierdzi, że gra coś w granicach alternatywnego rocka, popu i elektroniki, ale sami jesteśmy ciekawi czym zaskoczy nas podczas tegorocznej edycji TBM.


👉 USO 9001

USO 9001 ma na koncie koncerty w Czechach, Austrii, Węgrzech czy Chowarcji, tytuł Olśnienia Gazety Wyborczej (po koncercie na poznańskim NextFest), najlepszy debiut historii Festiwalu Jazz Jantar, nominację do nagrody MOSKITY K-MAG’u dla młodych artystów oraz do nagrody SANKI Gazety Wyborczej. Nazwę wyjaśniają jako grę słów, a muzykę jako grę gatunków: mamy tu off-jazz, hip-hop i gęste bity grane na bębnach, gitarowe piosenki i punk rock. Niby trio a hałasu robią za dwudziestu. I to jakiego!


👉 Franek Warzywa i Młody Budda

Jedzenie warzyw, chodzenie do szkoły, życie pozaziemskie i zdrowy styl życia. Franek Warzywa śpiewa, Młody Budda robi muzyczkę. Razem tworzą duet, który nie zamyka się w obrębie jednego gatunku. Hip-hop, post punk, techno: każdy znajdzie coś dla siebie pod warunkiem, że jest entuzjastą dobrej zabawy, bo jej nigdy nie brakuje. Szkoły już pokończyliśmy, ale warzywami i zdrowym stylem życia (nawet pozaziemskiego) się jaramy, więc cieszymy się, że u nas zagrają. Zwłaszcza, że wystąpią w trio, a wiadomo, że zespół z żywym perkusistą od razu jest lepszy!


👉 .wavs

Jak twierdzą — usilnie starają się nie powtarzać artystów na Tak Brzmi Miasto, ale wszelkie ich starania poległy w nierównej walce z głosami ekspertów i ekspertek zmiecionych falą nowej muzyki krakowskiego kwartetu .WAVS. Muzyka po prostu wygrała. No dobra, ale wcale ten ich opór nie był tak wielki — panowie potrafią na żywo dać niezłego czadu, więc również i my cieszymy się z ich wyboru. Tym bardziej że polskojęzyczne numery to jednak u nich nowość. Ciekawi jesteśmy czy i tę sól publiczność poczuje, albo przyjemną bryzę…

👉 Francis Tuan

Jego muzyka jest jak pierogi z farszem do sajgonek – niby znasz poszczególne składniki, ale kiedy zjesz je razem, smakują zupełnie inaczej. Współczesna alternatywa, indie pop, a nawet typowo polski rock współgrają tu z orientalnym instrumentarium i brudnymi, gitarowymi brzmieniami. Pozornie odległe od siebie style łączy tekst, poruszający zazwyczaj aktualną tematykę. Francis określa siebie jako „Samiec omega” i taki jest tytuł jego najnowszej płyty. Płyty, dodajmy, która zebrała szereg entuzjastycznych recenzji, ale na żywo jest i tak lepiej. Wiemy, widzieliśmy nie raz, co i wam szczerze polecamy. Poniżej prezentujemy najnowszy utwór z Runforrestem — OK Doomer.


👉 Mona Polaski

„Niezły bajzel” — tak sobie byśmy pomyśleli, gdyby ktoś nam powiedział, że łączy nową falę, post punk, synthwave, alternatywne disco, indie i bigbeat. Okazuje się jednak, że mona polaski tak właśnie gra i wszystkie wymienione składniki u nich słychać, a na wierzchu tego wszystkiego mamy ciekawe, niebanalne teksty, charyzmę i sporo energii, więc jesteśmy pewni, że ich koncert pogodzi różowowłosą piętnastolatkę i czterdziestolatką w katanie z logiem Obituary. Srogo przesadzone? Cóż…. Sami sprawdźcie!

👉 Swayzee

Zespół rozpoczął swoją działalność w 2021 roku i szybko zdobył uznanie szerokiej publiczności. Muzycy zawdzięczają świetny odbiór niezwykłej autentyczności i szybkim, żywiołowym utworom do tańca, które uderzają w nos jak cios karate. Swayzee łączy publiczność na co dzień słuchającą zupełnie różnych gatunków muzycznych, ponieważ w ich performansie chodzi o zabawę i interakcję.
👉 Sad Smiles

Podopieczni Borówka Music, więc wiadomo, że to dobre granie! Lista wygranych konkursów i festiwali oraz ilość zagranych koncertów tych młodziaków imponuje! A najbardziej na oklaski zasługuje sama muzyka, zwłaszcza w wersji na żywo. Jeżeli ktoś twierdzi, że młodzież teraz nie gra dobrego rocka, to zapraszamy na Tak Brzmi Miasto, żeby przekonał się, w jakim jest błędzie!


👉 Julita Zielińska / Ziela

Julita Ziela Zielińska ma za sobą między innymi Open’era. Ma charakterystyczny wokal, który potrafi oczarować swoją intymnością. W muzyce uwydatnia znaczenie również melodii, której nie zapomnicie na co najmniej kilka tygodni po jej koncercie. Cieszymy się zatem, że trafi do obsady festiwalu, z dużym składem poruszającym się gdzieś pomiędzy indie popem, soulem, elektroniką a jazzem, ale jest w tym też trochę easy listeningu. Tekstowo, i to już jej słowa: „polemikę z sinusoidalnym przebiegiem linii życia określają w prostych, a jednocześnie niebanalnych szlagwortach — raz wersal, raz wersalka, goździki i gwoździe, rózgi i różdżki“.

👉 Szklane Oczy

Ania, Aga i Justyna – wokal z gitarą, bas i perkusja. Grają rocka inspirowanego polskim punkiem, poezją romantyczną i psychodelią. Lubią koncertować i dużo koncertują – dziewczyny zagrały między innymi podczas festiwali Open’er, Soundrive, Ars Cameralis, Enea Spring Break, Stacja Wolimierz, grały też w Hipnozie, w P23, na katowickim rynku, na 50. urodzinach Spodka, na Dniach Chorzowa z Luxtopedą i Dżemem w czynnej elektrowni, w zoo, w porcie, w więzieniu (dla osadzonych). Grały też w Niemczech (Berlin), w Czechach (Ostrawa, Brno, Czeski Cieszyn) oraz we Francji (Roubaix). Nie grały jeszcze u nas, więc odrabiamy tę lekcję, lepiej późno niż wcale.

Miło nam jest poinformować Was, że w tym roku delegacja Muzykoholików pojawi się podczas TBM w Krakowie. Zapraszamy i Was do dołączenia do wydarzenia! Karnet na część festiwalową Tak Brzmi Miasto 2023 upoważniający do uczestnictwa w części we wszystkich koncertach, które odbędą się 18 listopada w Krakowie w Klubie Spotkań Poczta Główna, w Klub Re, w Tu i Ówdzie dostępny jest na stronie festiwalu. Spieszcie się, bo to dosłownie ostatnia chwila na uzyskanie możliwości wejścia na to świetne wydarzenie! –> klik

Podziel się swoją opinią ;)